09 вересня 2020, 10:57

«Із введенням карантину для нас мало що змінилося»

Опубліковано в №17 (723)

Володимир Клочков
Володимир Клочков «Клочков та Партнери, АО» керуючий партнер, адвокат
Світлана Клочкова
Світлана Клочкова «Клочков та Партнери, АО» партнер

Вітчизняний бізнес ще довго буде оговтуватись від наслідків карантину. Статистика невтішна. За даними Європейської Бізнес Асоціації, близько 33% підприємців, що працюють у малому й середньому бізнесі, втратили від 50 до 75% доходів. Та як показав досвід, пережити карантин без особливих втрат змогли компанії, які ще до його офіційного оголошення розробили антикризовий план та перейшли на новий режим роботи в екстремальних умовах.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про те, як готувалися до карантину керівники адвокатського об'єднання «Клочков та партнери», ми спілкувалися з його керуючим партнером Володимиром Клочковим та виконавчим директором Світланою Клочковою.

Клочкови

- Як змінився режим роботи адвокатського об'єднання після введення карантину?

Світлана Клочкова: - У зв'язку з тим, що кримінальна практика не передбачає zoom'ів, скайпів та інтернет-конференцій, кримінальний департамент працював у звичайному режимі, навіть активніше. Так само працювали й ми - у звичайному режимі, 24/7. Нас торкнулися транспортні обмеження - співробітники, які не мали можливості доїхати в офіс на власному транспорті чи на таксі, працювали віддалено, але робота йшла.

- Найважче, з чим довелося зіткнутися?

Володимир Клочков: - Найважче, з чим довелося зіткнутися під час карантину - блокування роботи державних інститутів (судів, правоохоронних органів) та пов'язані з цим проблеми. Надання правової допомоги клієнтам або розтягувалося у часі, або взагалі ставало практично неможливим.

- Чи готувалися до карантину? Розробляли антикризовий план, як доведеться адаптуватися до нових реалій?

С. К.: - Такий план дійсно був. Ми прийшли до цієї думки набагато раніше, ніж було оголошено про початок карантину. Проаналізувавши запити клієнтів, ми дійшли висновку, що не маємо потреби в розширеному штаті низькопрофільних юристів. Набагато продуктивнішою буде робота кількох спеціалістів високої кваліфікації, яким можна доручити вести серйозного клієнта.

В. К.: - Можна сказати так: ми провели невеличкий експеримент. Усім партнерським складом ми поставили собі питання стосовно кожного зі співробітників: а що станеться, коли він чи вона завтра не вийде на роботу? Чи помітять це офіс чи керівництво? І вже виходячи з відповідей, приймали рішення та оптимізували штат. Тож у карантин ми увійшли з оптимізованим штатом. Нікому не скорочували зарплату. Попри те, що люди знаходилися вдома, фінансово вони не постраждали.

- Як позначився карантин на доходах вашої компанії? Чи скоротилася кількість клієнтів?

В. К.: - Кількість клієнтів не скоротилася. Я б навіть сказав, що їх стало трохи більше. Але змінилася поведінка. Тепер, перш ніж звернутися по правову допомогу, клієнти вибудовують для себе систему пріоритетів: щось ставлять на перше місце, щось на друге, а за щось візьмуться вже після карантину. Тож до нас йдуть тільки із життєво необхідними питаннями.

С. К.: - Наші клієнти стали більше торгуватися, адже кожен рахує свої бюджети. Насправді треба чітко розуміти, що навіть після оголошення карантину рух тривав по інерції, по заданій раніше траєкторії, є процеси, які неможливо зупинити. Гадаю, наслідки карантину ми ще побачимо восени. Це стосується не тільки юридичної галузі, але й усіх інших.

- Восени обіцяють другу хвилю пандемії. Ваші прогнози, як це позначиться на роботі юридичних фірм.

В. К.: - Якщо буде друга хвиля пандемії та пов'язаних з нею проблем, постраждають не тільки юридичні, а усі компанії. Юридичні компанії прямо залежать від успішності роботи бізнесу, його статків та платоспроможності. А якщо прогнози щодо другої хвилі здійсняться, все це постраждає.

Гадаю, зміни здебільшого торкнуться маленьких юридичних фірм або адвокатів, які практикують індивідуально, чи бюро з 2-3 адвокатів. Звісно, зміняться умови роботи й великих команд. Під час карантину їм доведеться відмовитись від додаткових маркетингових активностей, щоб оптимізувати витрати. Слід вибудувати для себе систему пріоритетів: що в даний момент найцінніше для компанії - команда, адміністративні ресурси, активи, і основні сили кинути на збереження цієї системи цінностей. А вже переживши цей час, відновитися та повернути старі позиції.

С. К.: - Так, у випадку другої хвилі доходи зменшаться. Коли падає зовнішньо-валовий продукт, це не може не позначитися на доходах населення, а отже, і юридичних компаній, які напряму від цього залежать. Та це не привід для песимістичних настроїв. Ми пережили першу хвилю, переживемо і другу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати