Вітчизняний бізнес ще довго буде оговтуватись від наслідків карантину. Статистика невтішна. За даними Європейської Бізнес Асоціації, близько 33% підприємців, що працюють у малому й середньому бізнесі, втратили від 50 до 75% доходів. Та як показав досвід, пережити карантин без особливих втрат змогли компанії, які ще до його офіційного оголошення розробили антикризовий план та перейшли на новий режим роботи в екстремальних умовах.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Про те, як готувалися до карантину керівники адвокатського об'єднання «Клочков та партнери», ми спілкувалися з його керуючим партнером Володимиром Клочковим та виконавчим директором Світланою Клочковою.
- Як змінився режим роботи адвокатського об'єднання після введення карантину?
Світлана Клочкова: - У зв'язку з тим, що кримінальна практика не передбачає zoom'ів, скайпів та інтернет-конференцій, кримінальний департамент працював у звичайному режимі, навіть активніше. Так само працювали й ми - у звичайному режимі, 24/7. Нас торкнулися транспортні обмеження - співробітники, які не мали можливості доїхати в офіс на власному транспорті чи на таксі, працювали віддалено, але робота йшла.
- Найважче, з чим довелося зіткнутися?
Володимир Клочков: - Найважче, з чим довелося зіткнутися під час карантину - блокування роботи державних інститутів (судів, правоохоронних органів) та пов'язані з цим проблеми. Надання правової допомоги клієнтам або розтягувалося у часі, або взагалі ставало практично неможливим.
- Чи готувалися до карантину? Розробляли антикризовий план, як доведеться адаптуватися до нових реалій?
С. К.: - Такий план дійсно був. Ми прийшли до цієї думки набагато раніше, ніж було оголошено про початок карантину. Проаналізувавши запити клієнтів, ми дійшли висновку, що не маємо потреби в розширеному штаті низькопрофільних юристів. Набагато продуктивнішою буде робота кількох спеціалістів високої кваліфікації, яким можна доручити вести серйозного клієнта.
В. К.: - Можна сказати так: ми провели невеличкий експеримент. Усім партнерським складом ми поставили собі питання стосовно кожного зі співробітників: а що станеться, коли він чи вона завтра не вийде на роботу? Чи помітять це офіс чи керівництво? І вже виходячи з відповідей, приймали рішення та оптимізували штат. Тож у карантин ми увійшли з оптимізованим штатом. Нікому не скорочували зарплату. Попри те, що люди знаходилися вдома, фінансово вони не постраждали.
- Як позначився карантин на доходах вашої компанії? Чи скоротилася кількість клієнтів?
В. К.: - Кількість клієнтів не скоротилася. Я б навіть сказав, що їх стало трохи більше. Але змінилася поведінка. Тепер, перш ніж звернутися по правову допомогу, клієнти вибудовують для себе систему пріоритетів: щось ставлять на перше місце, щось на друге, а за щось візьмуться вже після карантину. Тож до нас йдуть тільки із життєво необхідними питаннями.
С. К.: - Наші клієнти стали більше торгуватися, адже кожен рахує свої бюджети. Насправді треба чітко розуміти, що навіть після оголошення карантину рух тривав по інерції, по заданій раніше траєкторії, є процеси, які неможливо зупинити. Гадаю, наслідки карантину ми ще побачимо восени. Це стосується не тільки юридичної галузі, але й усіх інших.
- Восени обіцяють другу хвилю пандемії. Ваші прогнози, як це позначиться на роботі юридичних фірм.
В. К.: - Якщо буде друга хвиля пандемії та пов'язаних з нею проблем, постраждають не тільки юридичні, а усі компанії. Юридичні компанії прямо залежать від успішності роботи бізнесу, його статків та платоспроможності. А якщо прогнози щодо другої хвилі здійсняться, все це постраждає.
Гадаю, зміни здебільшого торкнуться маленьких юридичних фірм або адвокатів, які практикують індивідуально, чи бюро з 2-3 адвокатів. Звісно, зміняться умови роботи й великих команд. Під час карантину їм доведеться відмовитись від додаткових маркетингових активностей, щоб оптимізувати витрати. Слід вибудувати для себе систему пріоритетів: що в даний момент найцінніше для компанії - команда, адміністративні ресурси, активи, і основні сили кинути на збереження цієї системи цінностей. А вже переживши цей час, відновитися та повернути старі позиції.
С. К.: - Так, у випадку другої хвилі доходи зменшаться. Коли падає зовнішньо-валовий продукт, це не може не позначитися на доходах населення, а отже, і юридичних компаній, які напряму від цього залежать. Та це не привід для песимістичних настроїв. Ми пережили першу хвилю, переживемо і другу.