09 лютого 2017, 15:37

Ex AEQUO et pro bono: ідеї, що здатні змінити країну

Опубліковано в №6 (556)

Денис Лисенко
Денис Лисенко «AEQUO, ЮФ» керуючий партнер

«Юридична Газета» продовжує публікацію кейсів компаній, що були відзначені в Національному конкурсу кейсів з корпоративної соціальної відповідальності (КСВ) Pro Bono Awards 2016.  Цього разу пропонуємо вашій увазі дві ініціативи юридичної фірми Aequo – розробка довгоочікуваного законопроекту про товариства з обмеженою відповідальністю та мобільний додаток Rate Your Judge, що привернули увагу журі конкурсу. Мобільний додаток Rate Your Judge отримав одну з основних нагород конкурсу в номінації «Ідея, що здатна змінити країну». ЮГ поспілкувалася з керуючим партнером юридичної фірми Aequo Денисом Лисенком, щоб дізнатися більше про ці проекти.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


DSH_6713

Пане Денисе, ще раз вітаємо Вас з перемогою! Розкажіть, будь ласка, якими критеріями Ви керуєтесь, визначаючи пріоритети фірми у сфері корпоративної соціальної відповідальності.

Ми ретельно обговорювали ці питання з моменту заснування AEQUO, адже нашою амбіцією є зміна уявлення про те, як мають працювати юридичні фірми в Україні. Своєю діяльністю ми прагнемо сприяти розвитку української економіки та покращенню інвестиційного клімату, щоб допомогти нашій країні стати сучасною та насправді європейською. Адже у той час як існує велика прірва у довірі між суспільством та бізнесом, саме корпоративна соціальна відповідальність компаній сприяє росту бізнесу (навіть у період рецесії) та зміцнює довіру між компанією та клієнтами.

Ми визначили для себе, що будемо зосереджувати зусилля на інноваційних проектах, які сприяють сталому розвитку, мають довгостроковий ефект та створюють додану вартість для бізнес-середовища, пріоритетних галузей економіки та громадянського суспільства. Займаючи проактивну позицію, ми прагнемо зробити свій внесок у вирішення нагальних питань для бізнесу та громади. Юристи нашої фірми активно залучені до законотворчих ініціатив. Яскравий приклад – команда практики корпоративного права та M&A під керівництвом партнера Анни Бабич ініціювала та виступила одним з основних драйверів розробки проекту закону про товариства з обмеженою відповідальністю.

Інші експерти ключових практик Aequo також проактивно долучаються до реформування законодавства у своїх сферах компетенції. Команда практики антимонопольного та конкурентного права, зокрема радник Сергій Денисенко, брала активну участь у підготовці проекту закону, що забезпечує прозорість діяльності Антимонопольного комітету України. Команда практики банківського та фінансового права під керівництвом партнера Юлії Кирпи долучилася до реформування Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та відповідного законодавства, надавала консультації Національному банку України з питань злиттів банків та інших реформ. Партнер Олександр Мамуня та команда практики інтелектуальної власності залучені до реформування законодавства, спрямованого на покращення регулювання торговельних марок та авторських прав.

Що Вас надихнуло на ідею мобільного додатку Rate Your Judge?

В нашій країні суди часто асоціюються з корупцією та бюрократією. За даними низки опитувань, рівень довіри до судової системи є одним з найнижчих серед державних органів в Україні. 61% респондентів не довіряють судовим установам (Justice Needs in Ukraine: Legal problems in daily life, HiiL Innovating Justice Report 2016 – Звіт Гаазького інституту інновацій у праві «Потреби у сфері правосуддя в Україні: правові проблеми у повсякденному житті»).

У нещодавно опублікованому світовому Індексі сприйняття корупції, що ґрунтується на незалежних опитуваннях, в яких беруть участь міжнародні фінансові та правозахисні експерти, в тому числі Світовий банк, Freedom House, World Economic Forum, за 2016 р. Україна отримала лише 29 балів зі 100 можливих, що на 2 бали більше за показник минулого року (0 – дуже високий рівень корупції). У всесвітньому рейтингу CPI Україна посіла 131 місце зі 176 країн. Очевидно, що поряд з іншими факторами наявність дієвої судової системи вкрай необхідна для покращення позицій нашої країни у сприйнятті світовою спільнотою та є однією з головних передумов для покращення інвестиційного клімату в Україні.

Питання наявності зворотного зв’язку для ефективного функціонування судової системи вже давно на часі. Ідея створити мобільний додаток Rate Your Judge народилася, коли ми готувалися до конкурсу Hiil Innovative Justice 2016 (The Hague Institute for Innovation of Law). До речі, під час проведення конкурсу ми отримали переконливе підтвердження того, що це рішення затребуване у суспільстві. Саме наша ідея отримала найбільшу кількість голосів у соціальних мережах серед інших проектів.

Які основні функції покликаний виконувати мобільний додаток?

Після прийняття низки законів, спрямованих на реформування судової системи, в тому числі змін до Конституції та Закону «Про судоустрій і статус суддів», у вересні 2016 р. стартував наступний етап масштабної реформи української судової системи. Доповнення до закону передбачають перегляд функцій Верховного Суду, обмеження імунітету суддів, новий порядок обрання суддів, перевірки та розкриття інформації кандидатів.

Цей рік, коли починається імплементація конституційних змін в частині правосуддя, буде визначальним для трансформації судової системи. Розпочинається формування судів з новими суддями. Згідно із Законом «Про судоустрій та статус суддів», до кінця березня цього року мають бути призначені принаймні 65 суддів нового Верховного Суду. Сьогодні, як ніколи, актуальним є питання наявності ефективного інструменту моніторингу роботи нових суддів з метою забезпечення відповідності судів новим високим стандартам.

Мобільний додаток Rate Your Judge – це дієвий механізм громадського контролю, покликаний здійснювати моніторинг роботи судової системи. Додаток дозволить адвокатам та представникам професійної спільноти оцінювати й переглядати результати роботи суддів, відстежувати взаємодію суддів з юридичною спільнотою. Передбачається можливість фільтрів за містом, судом та періодом. Також Rate Your Judge дозволить зберігати в системі історію всіх рейтингів та відзначати суддів з найкращим і найгіршим рейтингом. Задля уникнення пліток, скандалів, політичних чи особистих зазіхань на суддів необхідно пройти процедуру реєстрації та авторизації, щоб оцінити суддю. Індивідуальні коментарі не можуть бути анонімними.

Після детального обговорення з професійною юридичною спільнотою ми розробили низку критеріїв, за якими буде проводитися оцінка: правове обґрунтування; знання норм матеріального права; знання процесуальних норм та доказового права; ставлення до всіх людей з повагою та гідністю; відсутність упередженого ставлення щодо будь-кого; справедливе поводження та індивідуальний підхід; належне виконання судових правил, наказів, дотримання термінів; добросовісні дії та непідкупність.

-  Як планується впроваджувати проект?

Ми пишаємося тим, що наша КСВ-ініціатива, яка забезпечуватиме краще майбутнє для української судової системи, отримала належне визнання. Ми плануємо активно просувати цю ініціативу серед професійної юридичної спільноти для створення репрезентативної системи, яка забезпечить максимально вичерпну й актуальну оцінку суддів.

Переконаний, що додаток Rate Your Judge дозволить підвищити професіоналізм, незалежність, неупередженість та підзвітність суддів (зокрема, новопризначених) шляхом постійного моніторингу з боку професійної юридичної спільноти. Після успішної розробки додаток може бути інтегрований до системи онлайн-правосуддя.

Пропоную перейти до обговорення участі AEQUO у розробці законопроекту №4666 «Про товариства з обмеженою відповідальністю». Скажіть, чому Ви вважаєте цей проект настільки важливим?

Мета будь-якої реформи – виправлення помилок та вдосконалення неефективних процесів, залучення позитивного досвіду інших країн, іноді – інновація.

Щоб оцінити важливість зазначеного проекту для корпоративного законодавства України в цілому, необхідно звернути увагу на наступні факти. По-перше, законопроект №4666 стосується дуже значної частки українського бізнесу – майже 50% юридичних осіб в Україні зареєстровані як товариства з обмеженою відповідальністю.

По-друге, проблеми, які він вирішує, мають системний характер. Норми Закону України «Про господарські товариства» 1991 р., якими сьогодні регулюється діяльність товариств з обмеженою відповідальністю, є застарілими. Вони не містять цілу низку корпоративних інструментів та правил, які є загальновживаними в іноземних юрисдикціях. Юридична спільнота вже давно сформувала думку щодо основних недоліків поточного регулювання. Результати онлайн-опитування, проведеного Асоціацією правників України наприкінці минулого року, ще раз підтвердили майже одностайний вирок: відсутність корпоративних угод, «мертвий» механізм звернення стягнення на частку у статутному капіталі, можливість виключення учасника за рішенням зборів, невизначений статус наглядової ради – це фундаментальні проблеми. Однак, на жаль, цей перелік можна продовжувати.

До того ж наслідками такого недосконалого регулювання є не лише незручності, з якими зіштовхуються учасники українських ТОВ. Не в останню чергу правочини, які могли б бути укладені в Україні, через ці проблеми «мігрують» до іноземних юрисдикцій. Фактично, вже багато років ми є свідками ситуації, коли до українського права звертаються за залишковим принципом, уникаючи національної юрисдикції за першої ліпшої можливості.

Однак для цього є й інші причини… Чи не так?

Звісно, є інші причини. Ми це добре розуміємо. Недовіра до судової системи, загальний депресивний стан економіки – все це також проблеми, над вирішенням яких мають працювати професіонали.

Наша практика корпоративного права на чолі з партнером Анною Бабич є командою визнаних професіоналів саме у цій сфері. У повсякденній роботі вони застосовують правила, які покликаний виправити проект, тому важко собі уявити більш зацікавлену та мотивовану робочу групу.

Робота над проектом такої складності та важливості – надзвичайно складний, трудомісткий та відповідальний процес. Саме тому для досягнення спільної мети працював і продовжує працювати великий колектив авторів – справжня команда однодумців (представники Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, Центр комерційного права, Професійна асоціація корпоративного управління, Ukrainian Capital Markets Association).

До роботи також долучилися команди з багатьох провідних юридичних фірм, а саме: Asters, Arzinger, Avellum, Baker & McKenzie, CMS. Насправді тішить, що представники юридичного ринку загалом розуміють цінність та стратегічну мету участі у розробці законопроектів pro bono. У проектній транзакційній чи судовій роботі ми досить часто знаходимося по різні сторони барикад, захищаючи інтереси наших клієнтів. Водночас є речі, що нас об’єднують, зокрема повага до права та готовність багато працювати для створення кращого майбутнього. На мою думку, саме в цьому полягає соціальна відповідальність: бачиш проблему – вважаєш, що можеш її виправити, – зроби.

І все ж таки, залучати юристів безкоштовно – pro bono на такі тривалі проекти, чи виправдовує це себе?

Розробка законопроекту №4666 тривала понад рік. Від такого проекту очікуєш значних результатів. Оскільки для нас право є площею та інструментом професійної діяльності, насамперед, ми зацікавлені в якості матеріалу, з яким маємо працювати.

Безумовно, юридичний ринок залежить від рівня комерційної активності в країні, який нерозривно пов’язаний з надходженням інвестицій в економіку. Беручи участь у тих законодавчих ініціативах, де рівень нашої експертизи не піддається сумніву, ми сподіваємось сприяти посиленню довіри до інструментів українського права як серед українських компаній, так і серед іноземних інвесторів. Ми віримо у те, що наші зусилля та зусилля наших колег в інших сферах мають призведуть до підвищення добробуту в країні загалом.

Окремо хочемо подякувати Центру «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності» за організацію щорічного національного конкурсу, який обирає найкращі практики у сфері КСВ, а також «Юридичній Газеті», яка виступає його інформаційним партнером. Впевнений, що підвищення обізнаності про кращі практики стане потужним поштовхом, щоб об’єднувати зусилля та впроваджувати позитивні зміни в нашій країні.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати