14 листопада 2022, 17:24

«Чимало людей відреагували на війну сміливими рішеннями» - Назар Кульчицький

Назар Кульчицький
Назар Кульчицький голова АО «Назар Кульчицький та Партнери»
Олена Осмоловська
Олена Осмоловська «Юридична газета» генеральний директор, т.в.о. головного редактора

Назар Кульчицький про повернення на ринок  АО «Назар Кульчицький та Партнери», перемогу в «зерновій» справі ДПЗКУ, про САП, НАБУ та держбюджет на 2023 рік в інтерв’ю «Юридичні Газеті» 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


— Назаре, Ви багато років працювали у команді юридичної фірми «Василь Кісіль і Партнери». Чому вирішили піти?

Н. Кульчицький — Після звільнення з держслужби я з колегами заснував адвокатське об’єднання, яке спеціалізувалось на WCC та судових спорах з державою. Проте мене завжди цікавило, як воно – працювати у великій юридичній компанії, а тому, порадившись із командою, я погодився на приєднання до «Василь Кісіль і Партнери». Це був цікавий та корисний досвід, проте я вирішив повернутись до роботи у «Назар Кульчицький та Партнери».

— Чому саме зараз, у розпал війни?

— Наша компанія розпочала свою роботу у листопаді 2013 року, на початку Революції Гідності, коли нічого ще не вказувало на її успішне завершення, а потім розпочалася війна. А тому я ніколи не працював у мирний час.

— Ви планували зміни?  

— У мене були певні роздуми з цього питання, але повномасштабне вторгнення росії стало каталізатором. Чимало людей відреагували на війну саме так: сміливими рішеннями і відчуттям ще більшої відповідальності за перемогу і боротьбу кожен на своєму фронті. У той спосіб, який відчувається найрезультативнішим.

— Ви очолювали кримінальну практику, яка у наші непрості часи зберегла свою ресурсність. Як сприйняли Ваше рішення у «Василь Кісіль і Партнери»?   

— Кожен сам вирішує, яким шляхом йому йти. Ми всі дорослі люди. Сіли, обговорили всі питання, залишилися в хороших відносинах.

— Як Ви формували нову команду?

— Це буде перебільшенням сказати, що я розпочинав з чистого аркуша. У нас сформована команда та стабільна клієнтська база. Падіння в кримінальній практиці не є настільки суттєвим, як в більшості інших практик. Падіння на ринку, безумовно, мало наслідком зниження зарплат або й скорочення юристів та адміністративного персоналу, але це загальна ситуація, яка вплинула на всіх. Тому або потрібно перечекати, або шукати себе в іншій професії.

— «Назар Кульчицький та Партнери» – це юридичний бутик?

— Так, ми – бутик, який спеціалізується на білокомірцевих злочинах, Європейському суді та судових спорах між приватним сектором та органами державної влади.

— Розкажіть більше про один із найцікавіших кейсів ринку. «Юридична газета» слідкує за «зерновою» справою ДПЗКУ декілька років.  Апеляційна палата ВАКС залишила без змін виправдувальний вирок від 29.09. 2021.  

— Апеляційна палата ВАКС відмовила в задоволенні апеляційної скарги прокурора та залишила без змін рішення суду першої інстанції. Апеляційна скарга була абсолютно необґрунтованою, і з моменту її отримання було зрозуміло, що її не може бути задоволено. Так, прокурор, оскаржуючи виправдувальний вирок, не ставила під сумнів висновки суду першої інстанції щодо відсутності збитків. Як в суді першої інстанції, так і в апеляції прокурор лише затягувала розгляд справи. В апеляційній скарзі прокурор просила дослідити декілька документів та допитати декількох свідків. Ми пройшли апеляційний розгляд, і замість виступу в дебатах прокурор заявила клопотання про повне дослідження всіх матеріалів кримінальної справи, що затягнуло апеляційний розгляд ще на декілька місяців.

До речі, за даними Transparency International Ukraine від 05.09.2022, за останні три роки  ВАКС виніс всього 10 виправдувальних вироків (прим. – тепер 11) у першій інстанції. Загалом оголосив 81 вирок у першій інстанції, з яких 68 вироків — обвинувальні, 25 з яких за угодою про визнання винуватості, а 10 — виправдувальних. Три вироки засекречені. За цей час в Антикорупційному суді спостерігається малий відсоток процедурних і процесуальних порушень. А отже, судді прагнуть якісно виконувати свою роботу. Взагалі, рішення ВАКС у цій справі, на мою думку, – ознака зрілості судової системи.

— Нагадайте, будь ласка, контекст по справі

— Між ДПЗКУ та двома приватними компаніями було укладено два договори про постачання кукурудзи. Для розрахунку використали кошти у двох банках, котрі були на межі банкрутства та не здійснювали платежі за межі банків.

Через посуху підприємства не змогли вчасно виконати контракти, ДПЗКУ звернулось до суду з відповідними позовами, боржники визнали позови, повернули отримані кошти та частково сплатили штрафні санції.

Колишнього керівника ДПЗКУ та двох директорів підприємств-контрагентів звинуватили у привласненні та/або розтраті (прокуратура так і не змогла визначитись, що це було) більше 80 мільйонів гривень тільки на тій підставі, що договори не були вчасно виконані. ВАКС та АП ВАКС визнали, що мали місце звичайні господарські правовідносини, завдяки яким не тільки не було завдано шкоди ДПЗКУ, а й врятовано кошти з проблемних банків.

— Справа тривала 6 років.  Це складна справа?  Що вплинуло на тривалість процесу?

— Це одноепізодна справа з невеликою кількістю матеріалів. Така тривалість була зумовлена декількома факторами. По-перше, до створення ВАКС справа по черзі перебувала на розгляді двох районних судів м. Києва, котрі не поспішали її розглядати, а після прийняття Закону «Про Вищий антикорупційний суд» просто чекали, коли справу заберуть до ВАКСу. По-друге, мова про затягування прокуратури. Так, наприклад, у суді першої інстанції замість виступу в дебатах прокурор змінила обвинувачення, а в Апеляційній палаті аналогічним способом наполягала на необхідності повторного дослідження всіх матеріалів справи. Мені здається, сам факт існування справи сигналізує потенційним топ-менеджерам держпідприємств про запит на «сіру людину». Нічого не роби і тобі за це нічого не буде. Або так: чиновник – автоматично корумпований, і працювати на державу не варто, інакше будеш 6 років захищати у суді своє ім’я, репутацію та рішення. Поява таких справ – демотиватор № 1 для фахового менеджменту.

— Чи навчаться НАБУ і САП визнавати помилки?

— Сподіваюсь, що навчаться, але поки що такого не спостерігається. Явно необґрунтовані обвинувачення направляються до суду, а у випадку винесення незручних рішень вина перекладається на суд. Незалежно від наявності підстав усі рішення оскаржуються в апеляційному та касаційному порядку.  Нещодавно Рада ухвалила держбюджет на 2023 рік. Середньостатистичний працівник після сплати всіх податків отримає у 2023 році 142,6 тис. грн. Водночас 128,4 тис. грн він сплатить в казну у вигляді ПДФО та військового збору, ЄСВ, ПДВ, акцизів та ввізного мита. 

Для кожного українця у такому разі утримання чиновницького апарату обійдеться у 2,6 тис. грн, за розрахунками Сase Україна. У тому ж проєкті бюджету–2023 середньомісячні витрати на грошове забезпечення на одну особу начальницького складу НАБУ планують на рівні 111 900 грн. Середньомісячні витрати на оплату праці одного державного службовця НАБУ – 83 600 тис. грн. Таким чином, на щомісячний оклад середньостатистичного службовця НАБУ працюватимуть податки близько 32 українців, а на посадовця начальницького складу –  43 українців кожного місяця.

Плюс – у другому читанні з’явились додаткові 63 млн грн на Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру.

Чи не слушний момент замислитися, наскільки ефективною є робота НАБУ і САП у 2022 році та чи не коштує «легалізація» передбачуваних невдач цих органів занадто дорого. І чи досить часу приділяють антикорупційні органи аналізу помилок, щоб відпрацьовувати кошти платників податків з максимальною користю?

— Коли відмовляться від практики перекваліфікації господарських справ у квазікримінальні?

— На мою думку, це може статись тільки у випадку єдиної судової практики судів з цього питання, насамперед Верховного Суду.

— Взагалі, чому подібна практика існує?

— На мою думку, є дві основні причини. Це – замовні справи, метою яких є отримання хабаря та/або створення проблем для конкурентів. Друга причина – НАБУ і САП вважають себе колекторами, одним з обов'язків яких є наповнення державного бюджету.

— Як цьому запобігти?

— Запобігти цьому може єдність судової практики, реальна відповідальність за необґрунтоване притягнення до кримінальної відповідальності та безпідставне витрачання державних ресурсів. Ще одним важливим елементом є надання реальної компенсації незаконно притягнутим до відповідальності та компенсація правової допомоги в реальному розмірі.

На що варто очікувати юридичному бізнесу після нашої Перемоги? 

— Після Перемоги справи у всіх можуть йти тільки вгору!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати