Виклики та прогнози WCC у 2024 році, очікування від Сross-border розслідувань і практики санкційного права, що на порядку денному в Дениса БУГАЯ, партнера-засновника, керівника практики White-Collar Crime VB partners.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
— Яким був 2023 рік для практики кримінального права?
— Другий рік повномасштабної війни рф спровокував значну кількість резонансних справ. Інфопростір насичений гучними викриттями та розслідуваннями. Кількість справ збільшується, рівень гонорарів пропорційно зростає. Завдяки таким стимулам практика WCC стрімко розвивається.
З іншого боку, фіксуємо падіння якості проваджень. Правоохоронні органи реагують на суспільний запит «швидких посадок», що провокує переймати старі підходи, коли статистика важливіша за суть. Результативність роботи слідчих і детективів оцінюється не за якістю розслідування та як наслідок вироком у судах, а за кількістю вручених підозр, арештованими активами або сумами застав.
У більшості випадків причиною цьому є популістські підходи влади та зниження рівня судового контролю. Таку негативну тенденцію підтвердили адвокати WCC під час опитування в межах Конференції з кримінального права та процесу (організатор — Асоціація правників України). 32% опитаних підтвердили, що суд не готовий бути незалежним, а пріоритет надається стороні обвинувачення. 25% адвокатів вказали, що в умовах війни відсутні будь-які запобіжники правоохоронного свавілля, а роль адвоката нівелюється.
— Які головні виклики ви прогнозуєте для національної практики WCC у 2024 році?
— Для нас як найбільшої WCC фірми в Україні високий рівень дефіциту персоналу є вагомим викликом. Проблема зменшення кількості висококваліфікованих адвокатів та їхніх помічників існувала й до повномасштабного вторгнення, але велика війна її поглибила. Частина юристів-професіоналів беруть активну участь у захисті нашої держави. Зокрема, в нашій компанії двоє провідних колег долучилися до Збройних сил. Частина колег на ринку виїхали й залишаються за кордоном. Також фіксуємо значне посилення тиску на бізнес. Причиною цьому є істотно розширені повноваження прокурора у кримінальному процесі. З одного боку, це логічно, оскільки слідство має оперативно виявляти та фіксувати злочини в умовах війни.
З іншого — розширення повноважень правоохоронців використовується для впливу, простого зведення рахунків або захоплення активів того чи іншого бізнесу. Обшук залишається однією з «найулюбленіших» слідчих дій. Також новим викликом для сторони захисту є активний перехід кримінального провадження з юридичної площини у медійну. В погоні за задоволенням суспільного запиту на «швидкі посадки» правоохоронці посилюють online-супровід кримінальних проваджень, а відеоролики та «мінісеріали» стають невід’ємним результатом проведення слідчих дій. Такі умисні кроки створюють уявлення про винуватість особи задовго до розгляду справи судом. В судді ще до початку судового засідання формується певна позиція. В такому разі змагальність під час досудового розслідування фактично відсутня.
— Які, на вашу думку, перспективи практики WCC у 2024 році?
— Антикорупційна інфраструктура НАБУ/САП залишається ключовим генератором для практики WCC. Минулого року було призупинено декларування осіб, які виконують функції держави. Обов’язок подання декларацій був відтермінований. Але прийняття закону про відновлення декларування стимулюватиме збільшення кількості справ щодо порушення правил декларування та незаконного збагачення. Подання декларацій до НАЗК активізує як перевірки, так і кримінальні справи в НАБУ і ДБР.
Крім того, сфера WCC отримала певний мілітарний колорит, спричинений воєнним станом і специфікою економіки країни, що воює. Це відображатиметься в злочинах, які вчинятимуть на вищому військовому щаблі як військові, так і цивільні в Міноборони. В майбутньому нас чекає багато проєктів у сфері військового постачання, виробництва, експорту та імпорту зброї. Також очікуємо на кількісний ріст справ у питанні поствоєнної відбудови, які стосуватимуться інвестицій на відновлення знищеної інфраструктури.
— Які очікування від розвитку Сross-border розслідувань?
— Повномасштабне вторгнення стало каталізатором міжнародного співробітництва українських правоохоронців. Покращення ефективності роботи українських слідчих з інструментами Інтерполу, МПД та участь у міжкордонних розслідуваннях сприяє стрімкій динаміці розвитку національної практики Сross-border іnvestigations.
Завдяки тому, що питання України — в списку світових трендів, закордонні юрисдикції охоче реагують на всі прохання наших прокурорів. Правоохоронні органи іноземної держави, дізнавшись із новин про переслідування особи в Україні, з власної ініціативи заморожували активи такої особи або самостійно ініціювали кримінальні провадження.
Українські правоохоронці отримали правосуб’єктність у міжнародній правовій системі. Запити від Генерального прокурора до колег розглядаються протягом декількох днів. Федеральне бюро розслідувань США, спецслужби Литви, Латвії, Польщі, Молдови, Румунії, ФРН, Великої Британії, Чехії — шорт-лист країн, які активні у форматі міжнародної правничої допомоги. Єдине, що на сьогодні стримує швидкісний ріст МПД — це активні бойові дії. Європейські суди з високою повагою ставляться до життя і здоров’я затриманих і відмовляють в екстрадиції, саме базуючись на аргументі ризику для підозрюваних. Підтвердженням є практика Франції та Австрії.
— Чи передбачаєте ви затребування практики санкційних проваджень?
— Ми займаємося санкційним правом ще з 2014 року. Зараз фіксуємо тенденцію збільшення запиту від іноземних компаній на цю практику як реакцію на посилення державної політики впровадження санкцій і запуск націоналізації. Ландшафт санкцій, хоч і складався протягом тривалого часу, але стрімко змінився після 24 лютого 2022 року.
До понад 11 000 компаній і фізосіб, які підтримують рф, вже запроваджені санкції. Українські санкційні механізми — потужний red flag для світової спільноти. Але в швидкості іноді трапляються помилки. Обмеження можуть застосовуватися до громадян ЄС або топменеджерів іноземних компаній, які не пов’язані з агресором.
Хоча санкції призначені для захисту нацбезпеки, частина таких обмежень застосовуються без належної перевірки та впливають на бізнес, який ніяк не підтримує агресивну політику рф. Тому є ризик конфіскації активів, в яких поряд із часткою російського бізнесу є частка іноземного інвестора. Українським компаніям теж варто бути уважними, адже ознака лише афілійованості з російським капіталом може призвести до санкцій. Можливе стягнення в дохід держави активів, які були куплені в резидентів росії задовго до війни.
Прогнозуємо подальший ріст звернень щодо практики санкційного права. В цьому контексті важливо зазначити, що ми на початку війни прийняли рішення категоричної відмови від представлення інтересів резидентів рф.
— Які головні виклики ви як партнер маєте на порядку денному?
— Умови війни глибоко занурили нас у ситуацію постійної невизначеності. Відсутність можливості будувати довготривалі плани та формувати бізнес-стратегії є вагомим викликом для партнера. Важко спрогнозувати, що буде завтра, які бюджети планувати під ініціативи та яка буде економіка. Подолання виклику кадрового голоду — теж на порядку денному. В 2023 році наша команда розширилася на 30%, двоє адвокатів стали радниками. Тенденцію збільшення кількості фахівців WCC плануємо зберігати і в цьому році. Ми також продовжуємо концентруватися на вузькоспеціалізованому форматі та фокусуємо свою увагу на White-Collar Crime. 10% наших колег беруть участь у бойових діях. Їхня соціальна адаптація, реінтеграція в професію та загалом у цивільне життя є важливим завданням керівника.
— Які риси, на вашу думку, сьогодні асоціюються з лідерством на ринку?
— Справжнє лідерство в сьогоднішніх умовах затре буване як ніколи. У ці невизначені часи партнеру важливо транслювати впевненість і передавати її колективу. Колеги потребують відчуття безпеки, яке створюється як особистою впевненістю у завтрашньому дні, так і професійною першістю. Наступна важлива якість сучасного лідера — людиноцентричність. Війна показала, що колектив — це більше, ніж група професіоналів. Це особисті зв’язки, які можна легко втратити в будь-який момент. Зовнішня загроза навчила цінувати людей, а не лише кадри. Лідер повинен культивувати цю цінність.
— Які цілі перед собою та командою ставите найближчим часом?
— У 2024 році у фокусі уваги — системний розвиток команди, структурована підтримка колег, які на фронті, а також тих, у кого члени сімей залучені до національної оборони. Люди — наша головна цінність. Їхній добробут, особистісне зростання, професійний комфорт і безпека — зони, на які буде націлена наша увага. Вже розроблені освітні ініціативи для колективу: від юридичного секретаря до експертів найвищого рівня. Невизначені складні часи — це завжди гарні умови для навчання та покращення якості наявних і створення майбутніх навичок.
Активний розвиток практики вимагає відпрацьованих бізнес-процесів. Це завдання завжди в пріоритеті. Наша мета — масштабне всеохоплююче домінування в практиці WCC. Відповідно головна ціль на 2024 рік, яку підтримує вся команда — подальше лідерство на ринку, освоєння нових напрямів, таких як санкційне право, Cross-border іnvestigations, активний розвиток практики екстрадиції та лідерство не лише в Україні, а й в інших юрисдикціях, де потрібна експертиза з українського кримінального права.