6 червня 2024 року у приміщенні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України відбувся пресбрифінг "Перший рік роботи нового складу ВККСУ".
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Трохи статистики
Заступник голови ВККСУ Руслан Сидорович розповів журналістам, що за перший рік роботи в новому складі Комісія сформувала не лише Громадську раду доброчесності (ГРД) (14.08.2023), а й Громадську раду міжнародних експертів (ГРМЕ) (29.04.2024). За його словами, поновлення роботи ГРД дало змогу відновити процедуру кваліфоцінювання суддів, а обрання ГРМЕ – важлива складова процедури конкурсу до Вищого антикорупційного суду (далі – ВАКС).
Крім цього, ВККСУ за цей рік провела 334 засідання та розглянула 874 питання (224 – у засіданнях Першої та Другої палат; 299 – у складі колегій; 351 – в засіданнях у пленарному складі).
Конкурси
Крім цього, пан Сидорович зазначив, що ВККСУ, серед іншого, завершила процедури, які були розпочаті попереднім складом, зокрема добір кандидатів на посаду судді, який стартував у 2017 році.
"Перевіривши практичні завдання 368 кандидатів, затвердивши рейтинг та резерви на заміщення вакантних посад суддів у місцевих судах, Комісія у вересні 2023 року оголосила конкурс на 560 вакантних посад. Було визначено переможців конкурсу та 23 січня 2024 року розпочато з ними співбесіди. У підсумку 390 кандидатів рекомендовано призначити на посаду судді (29 – в адміністративні суди, 26 – у господарські суди та 335 у загальні суди)", – сказав він.
Також ВККСУ завершила два конкурси, оголошені у 2019 році (на 35 вакантних посад у місцевих судах та 7 посад у судах Донеччини та Луганщини). За їх результатами було рекомендовано призначити на посаду судді 21 та 5 кандидатів відповідно.
Окремо заступник голови Комісії розповів про конкурс на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах та конкурс на зайняття 25 вакантних посад суддів ВАКС, участь в яких беруть не лише судді, а й адвокати, науковці та особи, які мають сукупний стаж роботи щонайменше 7 років у сфері права.
Так, для участі у конкурсі в апеляційні суди звернулось 2076 кандидатів. За результатами перевірки поданих документів 1840 кандидатів допущено до участі в конкурсі, 203 – відмовлено, а 33 – припинили участь.
Секретар Другої палати ВККСУ Сергій Чумак розповів, що вже 19 червня 2024 року Комісія планує призначити кваліфоцінювання, визначити черговість його етапів, затвердити положення про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів, методичні вказівки з оцінювання практичного завдання та здійснити інші необхідні дії для проведення конкурсу. Наступний етап конкурсу в апеляційні суди – це анонімне тестування та виконання практичного завдання.
Про розробку тестових баз для проведення кваліфікаційного іспиту в межах конкурсів до апеляційних судів та ВАКС розповіла член ВККСУ Надія Кобецька. За її словами, вже в липні Комісія оприлюднить тестові завдання з права (основи та варіанти відповідей), що поставить у рівні умови всіх кандидатів, а також сприятиме належній їх підготовці.
Пані Кобецька також зазначила, що ВККСУ обговорює питання оприлюднення відповідей на тести, що продемонструє відкритість Комісії та прагнення унеможливити будь-які зловживання.
ВАКС
Секретар Першої палати Комісії Руслан Мельник розповів, що конкурс до Вищого антикорупційного суду було оголошено Комісією 23 листопада 2023 року. 1 березня цього року Комісія розпочала приймання документів від кандидатів на зайняття 25 вакантних посад суддів ВАКС (15 посад суддів першої інстанції та 10 – Апеляційної палати). Загалом 238 кандидатів подали через електронний кабінет документи для участі в конкурсі. З них 153 кандидати виявили бажання обійняти посаду ВАКС як першій інстанції, а 85 – в Апеляційній палаті. За результатами перевірки документів участь у конкурсі продовжують 160 кандидатів (100 – в першу інстанцію, 60 – в апеляцію).
"ВККСУ усвідомлює, наскільки важливу роль відіграє ВАКС в антикорупційній інфраструктурі. Тому проведення конкурсу на зайняття 25 вакантних посад суддів ВАКС було визначено пріоритетним напрямом роботи Комісії, попри те, що цей конкурс відбуватиметься одночасно з конкурсом в апеляційні суди. Звісно, це що потребуватиме додаткових ресурсів та організаційно-логістичних зусиль в умовах обмеженого часу. Водночас завдяки плідній співпраці з міжнародними партнерами нам уже вдалося створити передумови відкритого та прозорого конкурсного відбору – сформувати новий склад Громадської ради міжнародних експертів, до якого увійшли фахівці, які мають значний професійний досвід в антикорупційній сфері та бездоганну ділову репутацію", – сказав він.
Член ВККСУ Роман Сабодаш зазначив, що в листопаді 2023 року Комісія спільно з ГРД відновила кваліфікаційне оцінювання суддів на відповідність займаній посаді. Пройшли цю процедуру 105 суддів, з них 84 судді було визнано такими, що відповідають займаній посаді, 21 – таким, що не відповідає. Від кваліфікаційного оцінювання відмовились 2 судді, щодо 19 процедура припинена у зв’язку зі звільненням.
"У зв’язку зі співбесідами з кандидатами у місцеві суди зменшилась інтенсивність співбесід із суддями в межах кваліфікаційного оцінювання на відповідність займаній посаді. В планах Комісії завершити влітку оцінювання "суддів-п’ятирічок", щоб наповнити систему професійними й доброчесними суддями, чого, власне, очікує від нас суспільство", – сказав він.
Питання конфлікту інтересів
Окремо у ВККСУ прокоментували питання конфлікту інтересів, враховуючи момент, що багато близьких осіб членів ВККСУ беруть участь у конкурсах. Так, пан Сидорович сказав, що публічно це питання буде розв'язане, найімовірніше, 19 червня, коли буде опубліковане рішення.
"Коли ми ведемо мову про врегулювання конфлікту інтересів, ми їх розглядаємо, як частину заходів, спрямованих на усунення та мінімізацію корупційних ризиків – того, що може призвести до зловживань інформації, використання службового становища тощо. Тому ми підійшли до цього питання системно, розглянули в контексті кожного з етапів конкурсного відбору, провели консультації та перебуваємо в постійній комунікації з Радою суддів України, яка проінформована про подібні випадки, НАЗК (в яку були надіслані звернення членів ВККСУ та отримана позиція НАЗК), а також із міжнародними партнерами.
Отже, станом на зараз до запобіжників можна віднести те, що ті особи, що перебувають у конфлікті інтересів, про це проінформували – добровільно, самостійно, – відкривши інформацію перед суспільством і таким чином забезпечивши фактично громадський контроль. По-друге, всі рішення Комісії ухвалюються колегіально, що унеможливлює одноосібний вплив на якесь рішення. По-третє, наприклад, у частині проведення тестувань воно здійснюється за допомогою програмного забезпечення, яке автоматизує процес здачі та перевірки таких завдань, а також знеособлює тих осіб, які кандидують відповідних суддів. Тому, знову-таки, унеможливлюється влив людського фактора на перебіг того чи іншого етапу конкурсного відбору", – розповів Руслан Мельник.
За його словами, те ж стосується й практичних завдань – усі особи, в яких є конфлікт інтересів, будуть усунуті від спеціалізацій, в яких беруть участь їх родичі тощо.