18 лютого 2020, 12:02

Законотворці планують щонайменше сімох уповноважених з розгляду скарг

«Ліга антитрасту»

Експерти освітньо-комунікаційної платформи «Ліга антитрасту», аналізуючи три законопроекти про реформу антимонопольного законодавства, виявили ряд нововведень, що стосуються роботи органу оскарження.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: «Народні депутати хочуть наділити Голову АМКУ новими повноваженнями без права на звільнення».

Як за діючим законом, так і за законопроектами 2730 та №2730-2 орган оскарження буде розглядати скарги у складі трьох осіб - уповноважених з розгляду скарг. Однак всього передбачається призначення семи таких уповноважених. Скоріш розрахунок робився з огляду на необхідність одночасної роботи двох колегій (комісій), що вимагає побудови в АМКУ прозорої системи розподілу між ними скарг.

Також обидва законопроекти передбачають можливість збільшення кількості уповноважених з розгляду скарг. Для цього голова АМКУ вносить відповідну пропозицію Прем’єр-міністру, той, в свою чергу, - подання Президенту, який і приймає кінцеве рішення щодо збільшення. 

Законопроект №2730-2 встановлює вимоги до уповноважених з розгляду скарг більш суворі, ніж за діючим законом. Так, останні повинні мати повну вищу освіту (зокрема, юридичну, економічну, технічну), стаж роботи не менше п’яти років впродовж останніх десяти років, володіти державною мовою та мати українське громадянство. За законопроектом №2730 вимоги до державних уповноважених визначаються урядом. 

Крім цього, законопроект №2730-2 передбачає, що на уповноважених з розгляду скарг поширюються вимоги та обмеження, встановлені законодавством у сфері запобігання корупції та не поширюється дія Закону «Про державну службу». Тобто передбачається, що останні не будуть державними службовцями, по аналогії зі статусом державних уповноважених за діючим законом.

Законопроекти №2730 і №2730-2 передбачають, що оплата праці Уповноважених з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель встановлюється на рівні оплати праці державних уповноважених Антимонопольного комітету. Крім цього, законопроект №2730-2 встановлює, що голова комісії з розгляду скарг обирається членами комісії шляхом голосування. За діючим законом головою колегії може бути виключно заступник голови АМКУ, та визначається під час формування складу колегії на засіданні АМКУ.

Читайте також: «Депутати прагнуть зробити новий орган у системі органів АМКУ».

«Обидва законопроекти передбачають, що рішення комісії з розгляду скарг приймаються від імені Антимонопольного комітету шляхом голосування більшістю голосів присутніх на засіданнях членів. Зазначене вносить певні дефекти у існуючу модель «орган в органі», коли Антимонопольний комітет, як конкурентне відомство, не мав втручатись у процес розгляду скарг органом оскарження. Як наслідок, можуть створюватись правові колізії між рішеннями АМКУ та рішеннями, які приймаються комісією від імені АМКУ. Адже комісія та АМКУ, приймаючи рішення, керуються різним законодавством, яке містить різні підходи до однієї тієї самої ситуації. Адже відмова в задоволенні скарги комісією не означає відсутність порушень під час проведення процедури, та не виключає можливість притягнення до відповідальності учасників процедури», - зазначили у «Лізі антитрасту».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати