У Кловському палаці відбулося засідання Пленуму Верховного Суду.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Так, коментуючи проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування" (№1008 від 29 серпня 2019 р.), Голова ВС Валентина Данішевська зазначила, що ВС не отримав відповіді на те, чому склад суддів слід зменшити вдвічі. За її словами, у майбутньому таке питання могло би розглядатися, проте наразі, маючи у ВС такий залишок справ, воно є передчасним.
"Кожного дня ВС отримує близько 360 звернень (а у перші дні роботи ВС отримав 77 000 справ), тому зміна складу ВС дуже його послабить - як і з точки зору прав людини, так і позначиться на авторитеті. При цьому зменшення кількості суддів не підтримують ані професійна спільнота, ані міжнародні організації. Ми не розуміємо, як через зменшення суддів ВС покращиться стан правосуддя в Україні. Водночас слід порахувати, коли це можна зробити", - наголосила пані Данішевська.
Також вона зазначила, що занепокоєння викликають і Перехідні Положення законопроекту. На її думку, постійна перевірка суддів на доброчесність кожні півроку навряд чи є виправданими.
У результаті ВС було зазначено, що законопроект 1008 є загрозою незалежності судової системи України. Також прийнято рішення про підтримку консультативного висновку ВРП, створення свого висновку та звернення до Президента України та ВРУ щодо відтермінування законопроекту. За словами Голови ВС, буде також і звернення до міжнародних організацій, зокрема, Венеціанської комісії, комісара з прав людини та Консультативної ради європейських суддів, щоб вони надали висновок до законопроекту. "За" проголосували 168 суддів.
Крім цього, ВС таємним голосуванням обрав 12 делегатів на XVІI позачерговий з'їзд суддів України. Список делегатів:
- КЦС ВС - Ольга Ступак ("за" проголосували 149 суддів), Сергій Бурлаков (150), Андрій Грушицький (129);
- ККС ВС - Лев Кишакевич (157), Вячеслав Наставний (154), Віктор Остапук (157);
- КАС ВС - Володимир Кравчук (160), Олександр Прокопенко (157), Раїса Ханова (153);
- КГС ВС - Єгор Краснов (157), Лариса Рогач (157), Валерій Суховий (155).
Також на Пленумі було розглянуто питання про звернення до КСУ з конституційним поданням щодо відповідності (конституційності) положення підпункту "в" п. 39 ст. 9 Закону України від 4 липня 2014 р. №1586-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання негативному впливу на стабільність банківської системи" щодо викладення в новій редакції ч. 5 ст. 50 Закону України від 23 лютого 2012 р. №4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" ч. 4 ст. 13, частинам 1 та 4 ст. 41, ч. 2 ст. 61 Конституції України. За словами доповідача - судді КГС ВС Ю. Я. Чумака, - це питання не підлягає розгляду. У результаті Пленум ВС вирішив, що у цьому питанні відсутні підстави для звернення до КСУ. "За" проголосували 154 судді, 12 - проти.
Водночас питання про звернення до КСУ з конституційним поданням щодо відповідності (конституційності) положення абз. 3 ч. 1 ст. 1 Указу Президента України від 12 червня 1995 р. №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" у редакції Указу Президента України від 7 вересня 2001 р. №802/2001 "Про внесення змін до Указу Президента України від 12 червня 1995 р. №436" ст. 92 Конституції України було відкладено. За словами секретаря Пленуму, судді ВС Д. Д. Луспеника, при розгляді питання виникли протилежні думки, тому потрібен час для обговорення.