27 березня 2020, 12:03

Забезпечення доступу до правосуддя в умовах пандемії: ВРП звернулася до влади

Прес-служба ВРП

Вища рада правосуддя на засіданні 26 березня 2020 р. ухвалила публічне звернення до Президента України та Верховної Ради України щодо забезпечення доступу громадян до правосуддя в умовах карантину.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Як убезпечити життя під час судових засідань: суддівський погляд".

Про це повідомляє прес-служба ВРП.

Як зазначено у вказаному зверненні, останнім часом до ВРП надходить багато звернень від судів України та громадських організацій (зокрема ГО "Асоціація суддів господарських судів" та ГО "Правова держава"), в яких порушуються питання, пов’язані з особливостями здійснення правосуддя в умовах пандемії коронавірусу COVID-19.

Як зазначається, ст. 50 Конституції України закріплено право кожного громадянина України на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди. Однак, як зазначено у зверненні, здійснення правосуддя суддями у відкритих судових засіданнях з безпосередньою участю сторін процесу в умовах оголошення КМУ карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, створює загрозу для життя та здоров’я суддів і учасників судових засідань. 

"Водночас згідно зі ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Складовою принципу верховенства права є право на звернення до суду, що передбачено ст. 55 Конституції України та розвинуто ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р. як право на справедливий суд. Ст. 64 Конституції передбачено, що права і свободи людини та громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. У Конституції наголошується, що право на справедливий суд не може бути обмежене в умовах воєнного та надзвичайного стану", - йдеться у зверненні ВРП.

З огляду на викладене ВРП вважає, що право на справедливий суд не може бути обмежене, проте при встановленні справедливого балансу між правом особи на безпечне для життя і здоров’я довкілля та правом на справедливий суд переважає природне право осіб на життя та безпечне довкілля, обов’язок щодо забезпечення якого покладено на державу Україна.

Тому ВРП звернулася до Президента України, ВРУ та Верховного Суду із пропозицією внести зміни до процесуальних кодексів, які б забезпечили право осіб на доступ до правосуддя в умовах карантину, запровадженого з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19, у частині проведення засідань органів судової влади в режимі реального часу через Інтернет та продовження/зупинення строків на оскарження судових рішень. Також ВРП звернулася до КМУ з інформацією ДСА України про недостатнє фінансування видатків на забезпечення утримання судів та відсутність фінансування на придбання спеціальних засобів індивідуального захисту від коронавірусу COVID-19 для суддів і працівників апаратів судів.

Читайте також: "ВРП звернулася до ліквідаційної комісії ВСУ щодо забезпечення виплати суддівської винагороди".

У зверненні до ДСА України та Служби судової охорони ВРП наголосила на необхідності невідкладної підготовки змін до Положення про тимчасовий порядок забезпечення охорони судів, органів та установ системи правосуддя, а також підтримання громадського порядку в них, які передбачатимуть особливості пропуску осіб до суду з урахуванням приписів постанови КМУ від 16 березня 2020 р. №215, та подання цих змін на затвердження Вищій раді правосуддя.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати