11 травня 2021, 14:39

За передачу замовних дисертацій буде встановлено академічну відповідальність: законопроект

У Верховній Раді України зареєстровано законопроект щодо встановлення академічної відповідальності за написання академічних творів на замовлення та передачу їх третім особам.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "За плагіат у дисертації позбавлятимуть вченого ступеня: прийнято закон"

Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Проблема плагіату та крадіжки авторства у наукових роботах є вкрай актуальною для України. Експерти з науково-освітнього середовища відзначають, що близько третини всіх захищених в Україні дисертацій містять плагіат – більше 60 тис. наукових робіт не повинні були пройти захист.  Плагіат як «акт шахрайства, який включає купівлю, викрадення чи позичання чужих ідей та їхнє навмисне чи випадкове видавання за свої» не просто поширений, а є невід’ємною частиною академічної  культури української університетської спільноти. Це підтверджують дані опитувань, що були опубліковані в зазначеному вище звіті : плагіат у певній формі практикують 93% студентів, і в середньому не менше 50% дисертацій не відповідають мінімальним стандартам академічної якості, містять  плагіат.

Особливо гострою проблемою у сфері академічної доброчесності є написання академічних творів на замовлення. Купівля академічних творів несе навіть більшу загрозу академічній доброчесності та цілісності системи освіти, ніж згаданий вище плагіат.

Що пропонується?

Законопроект №  5461 від 05.05.2021 передбачає внесення змін до Закону України “Про освіту”. Пропонується додати визначення академічного твору як твору, що містить результати наукових досліджень, науково-методичної, мистецької, навчальної або іншої творчої діяльності, який використовується для підтвердження результатів навчання та/або надання освітніх кваліфікацій, наукових ступенів та/або вчених звань, а також в інших випадках, визначених законодавством та закладом освіти або науковою установою.

Також пропонується доповнити статтю 42 “Академічна доброчесність” таким видом порушення академічної доброчесності, як передачу академічного твору третій особі для подальшого використання цією особою як автором.

Ініціатори законопроекту переконані, що це дозволить більш ефективно протидіяти академічній недоброчесності, зокрема, практиці продажу академічних творів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати