Міністерство оборони України має у розпорядженні десятки мільярдів гривень, у тому числі – для проведення закупівель. Що саме, на які суми та в кого купує міністерство? Відповіли у дослідженні експерти YouControl та Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони (НАКО).
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Близько 5% від ВВП, або майже 170 млрд грн. Саме стільки з держбюджету-2018 планувалося виділити на національну безпеку та оборону України. Для порівняння, Великобританія витрачає 2% свого ВВП на оборону, Німеччина – 1%, США – 3%, Росія – 4%, відповідно до даних Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI).
В Україні більше половини із цих 170 млрд грн ‒ аж 86,6 млрд грн ‒ протягом 2018 року мало освоїти саме Міністерство оборони України (МОУ). Ця сума відповідає 2,58% ВВП нашої країни і перевищує 8% від загального обсягу держбюджету. Для кращого розуміння, це приблизно 3,1 млрд долл. Такою цифрою, наприклад, вимірюються статки одного з найвідоміших мільярдерів світу і за сумісництвом президента США Дональда Трампа.
За словами експертів НАКО, наразі більше половини закупівель МОУ є таємними. Так, придбання уніформ, медикаментів, дизпалива та багато іншого відбувається публічно, а от військова та спеціальна техніка (ОВТ), боєприпаси до неї, а також роботи та послуги оборонного характеру закуповуються в межах державного оборонного замовлення (ДОЗ) без застосування конкурентних процедур.
Згідно з даними bi.prozorro, МОУ та його підрозділи за період з 1 січня до 10 жовтня 2018 року провели майже 17 тис. незасекречених закупівель. Серед них були і процедури звітування (їх майже 60% від усієї кількості), і відкриті торги (близько 17%), і переговорні процедури (звичайні, за нагальної потреби та для потреб оборони) тощо. Планова сума витрат по них складає 27,3 млрд грн.
(натисніть на зображення для перегляду)
За дослідженням YouControl, левова частка бюджету, виділеного МОУ та його підрозділам, йде на будівництво. Адже лише 29 підрозділів, а саме – квартирно-експлуатаційні управління та відділи з різних регіонів від 1 січня до 10 жовтня 2018 року підписали контрактів майже на 5 млрд грн. Це понад 32% від усієї суми договорів із незасекречених закупівель, що укладали підрозділи МОУ за вказаний період. Хоча варто зазначити, що на першому місці з сумою майже 8 млрд грн за цим показником все ж опинився Відділ підготовки та проведення закупівель за напрямком тилового та медичного забезпечення управління проведення закупівель Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів МОУ.
Якщо подивитися на ТОП-50 найдорожчих лотів (сума підписаних договорів за ними склала майже 4,8 млрд грн) у закупівлях МОУ та його підрозділів, можна виявити ще декілька цікавих фактів. Так, контракт на найбільшу суму, а саме – на 471 млн грн, в період з 1 січня до 10 жовтня був укладений для придбання послуги з перевезення залізничним транспортом військових вантажів. Та найбільше найдорожчих лотів із ТОП-50 стосувалися закупівлі авіаційного гасу. На нього із п’ятдесятки припав аж 21 лот на суму понад 1,37 млрд грн. 19 лотів із ТОП-50 були оголошені для закупівлі дизпалива, хоча загальна сума підписаних контрактів тут склала аж 2,26 млрд грн. Для порівняння, наприклад, два лоти для закупівлі черевиків, що потрапили до ТОПу, обійшлися в 178 млн грн.
Найчастіше Міністерство оборони купувало товари та послуги у ТОВ «Чернігівторг» (416 виграних пропозицій з сумою договорів близько 2,5 млн грн), ФОП Фурс В. Г. (239 виграних пропозицій на 1 млн грн) та ФОП Семенов Д. О. (210 виграних пропозицій на 2,6 млн грн).
Але за сумою підписаних контрактів лідером стало підприємство «Окко Контракт», котре від 1 січня до 10 жовтня 2018 року підписало з МОУ та його підрозділами договорів більш ніж на 1,7 млрд грн. На другому місці за цим показником опинилося ТОВ «Фірма «Фідея», основний вид діяльності якої – «Оптова торгівля хімічними продуктами», на третьому – ПАТ «Українська залізниця», а на четвертому та п’ятому – ТОВ «Торум» та ТОВ «Торговий дім «Сокар Україна», що також торгують паливом. До ТОП-постачальників за фінансовим показником потрапило також обговорюване підприємство ТОВ «Таланлегпром», заробивши 259 млн грн на закупівлях МОУ лише за 10 місяців 2018 року.