23 листопада 2021, 19:07

Як топ та повітряні кульки призводять до масових арештів у Таїланді

У грудні минулого року тайська студентка та активістка Панусая Сітіджіраваттанакул та її друзі зайшли в торговий центр у Бангкоку в укорочених топах. Вони їли морозиво і несли повітряні кульки у формі собаки. На руках у них були написані фрази на кшталт: «У мене тільки один батько». Зараз четверо з них перебувають у слідчому ізоляторі через таку «витівку». За словами роялістів, це стало образою для монархії.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Сінгапур ухвалив закон про іноземне втручання, що дозволяє владі блокувати вміст інтернету"

Про це повідомляє британська газета The Guardian.

На студентів подали судову скаргу, в якій зазначається, що їхній одяг та написи були спробою публічно висміяти тайського короля Маха Ваджиралонгкорна. Роялісти стверджують, що молоді люди намагалися змусити інших втратити віру в монархію, і звинувачували їх у порушенні закону Таїланду про величність. Така поведінка може призвести до тюремного ув’язнення до 15 років.

Король Таїланду відомий тим, що має пуделів, а роялісти вважають монарха «батьком» нації. Окрім того, підтримку короля образив також вибір одягу студентів – зображення тайського короля на топах. Раніше такі зображення з’являлися в Інтернеті та європейських таблоїдах. Проте судова скарга прямо не коментує правдивість таких зображень.

«Спочатку молоді протестувальники думали, що влада Таїланду не буде звинувачувати нікого зі 112 осіб у носінні топів, – зазначив адвокат Панусаї Крісаданг Нутчарут, посилаючись на розділ кримінального кодексу, який включає закон про величність. – Тепер усі повинні знати, що це може призвести до обвинувачення».

Судова скарга була прийнята на початку цього року, але тільки минулого тижня студентці Панусаї Сітіджіраваттанакул було відмовлено у звільненні під заставу у зв’язку з вироком, який, за словами юристів, демонструє все більш жорстку позицію влади.

У суботу невелика група протестувальників зібралася в центрі Бангкока в укорочених топах, щоб висловити підтримку затриманим. «Ми хочемо показати, що носити топи не є незаконним. Кожен має право на свободу вираження поглядів», – проголосив спікер на зібранні.

Закон про величність був відновлений в листопаді 2020 р., оскільки влада намагалася придушити молодіжний протестний рух, який закликав до реформи монархії. Проте більшість лідерів протестів зараз у в’язниці. Кількість справ, порушених проти протестувальників, також зросла до рекордного рівня. Панусаї загрожує відповідальність за дев'ятьма справами про порушення закону про величність (до 135 років ув'язнення). Однокурснику-мітингувальнику Паріт Чіварак, який також перебуває у слідчому ізоляторі, загрожує засудження за 22 випадки порушення величності монархії (330 років ув’язнення).

Юрист з прав людини у Таїланді Крісаданг зазначив, що за 40 років, відколи він був студентом юридичного факультету, він раніше не бачив такого широкого використання закону. «Навіть три роки тому я зовсім не уявляв, що таке можливо», — сказав юрист.

Наразі проти понад 150 людей подано скарги на зневажливість монарха. Правопорушення варіюються від носіння модного одягу, який начебто висміює королівську сім'ю, до виступів із закликом до реформ або публікації уявленої критики монархії в соціальних мережах. Серед цих підозрюваних 12 дітей.

Саме подача скарги на неповнолітнього, який носив укорочений топ на демонстрації минулого року, спонукав тайську студентку Панусаю та інших активістів провести свій протест у торговому центрі. Вони організували парад #LetsWearCropTops. Неповнолітнього, якому на той момент виповнилося 16 років, звинуватили у зневазі до величності за те, що він прийшов на акцію протесту в укороченому топі та демонстрував на спині повідомлення, в якому було зазначено, що ім’я їхнього батька не Ваджиралонгкорн. Судентка Панусая разом з іншими активістами одягли топи, щоб показати підтримку підлітку.

Невідомо, скільки часу триватиме розгляд справи 23-річної Панусаї Сітіджіраваттанакул, студентки соціології та антропології Університету Таммасат. На цьому тижні її заставу було скасовано у зв’язку з ще однією справою про величність, після того як суд заявив, що вона порушила умови внесення застави, продовжуючи свою активність. Юрист Крісаданг вважає, що Панусая не порушила умови внесення застави, а також він зауважив, що застава дається навіть у кримінальних справах з найсуворішими вироками.

Уряд Таїланду нещодавно «захищав» закон про величність на міжнародній арені, оскільки країни-члени ООН висловили стурбованість різким зростанням кількості подібних випадків. Уряд стверджував, що закон захищає королівську сім'ю та національну безпеку. Конституційний суд Таїланду постановив, що заклики протестувальників до реформи монархії є спробою її повалення, тому судові рішення можуть призвести до звинувачення активістів у державній зраді.

На черговій акції протесту група демонстрантів заявила у своїй заяві, що людей не слід ув’язнювати за висловлювання політичних думок, що кожен громадянин має право на заставу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати