29 грудня 2020, 9:00

Як Covid трансформував злочинність у Великобританії

2020 р. призвів до сплеску деяких форм злочинності — від домашнього насильства до чорних ринків підроблених вакци, повідомляє британська газета The Guardian.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Невикористання торгових марок: наслідки пандемії та виклики 2021 року".

До кінця березня, за тиждень після перших карантинних обмежень кількість зафіксованих злочинів у Великобританії впала на вражаючі 40% порівняно з середнім показником за 4 роки. Однак майже за рік пандемії стало очевидно, що злочинність не зникла, а просто змінилася у пошуках нових можливостей, які відкрила криза здоров'я, і змінила способи, які не завжди були видимі для тих, хто слідкує за виконанням закону.

Навесні, коли багато країн ввели блокування, випадки традиційних злочинів, таких як крадіжки, зменшилися, оскільки магазини були закриті, а люди перебували вдома. Однак кіберзлочинність, домашнє насильство та асоціальна поведінка зросли. Останнє, ймовірно, через порушення обмежень Covid-19. Та вже у червні, коли жорсткі карантинні обмеження було скасовано, традиційні тенденції певною мірою повернулися.

Ті, хто вчинив злочини традиційного типу, адаптували їх способи до сучасних реалій. Наприклад, озброєні грабіжники зрозуміли, що маски для обличчя надають зручну анонімність, так само, як і латексні рукавички. Злодії почали брати нові категорії предметів: у лікарнях крали кисневі балончики, були напади на харчові банки. І хоча загалом кількість жорстоких злочинів знизилася, під час пандемії з’явилася нова категорія нападу — злісний коронавірусний кашель.

Також під час і відразу після карантинних обмежень зріс рівень домашнього насильства. Як правило, про ці злочини значно менше повідомляють, проте благодійні організації повідомили про значне збільшення кількості звернень за допомогою та доказів того, що насильство швидко наростає. "Ми почали розміщувати офіцерів та незалежних радників з питань домашнього насильства в супермаркетах та інших місцях, які, на нашу думку, могли б відвідувати жертви, в надії, що можемо запропонувати їм вихід з ситуації", — каже керівник відділу поліції Ланкаширу Ерік Хелфорд. "Діти також частіше ставали жертвами насильства, включаючи сексуальне насильство в інтернеті та поза ним. Закриття шкіл та відсутність альтернативних безпечних місць посилювали цю проблему", — додає судовий психолог з Бірмінгемського університету Хезер Флоу.

Дані про вплив Covid-19 на торгівлю людьми неповні, проте представник управління ООН з питань наркотиків та злочинності Іліас Чаціс вказує на те, що жінок, якими торгують з метою проституції, залишали без паперів та засобів підтримки у місцях призначення. І хоча міграція різко впала, коли кордони були закриті, фактори, що рухають її, є сильними, як ніколи. "Для людей, які рятуються від війни, переслідувань або крайньої бідності, можливе зараження Covid-19 у безпечній країні може розглядатися як ризик, на який варто піти", — говорить Чатіс. Він стурбований наслідками економічного спаду на міжнародному рівні. "Ситуація, коли економіка скорочується, рівень безробіття високий і великий попит на дешеву робочу силу, створює ідеальні умови для збільшення торгівлі людьми", – пояснює він.

Контрабандистам наркотиків також доводилося пересуватися між закритими кордонами. "Спочатку незаконний ринок наркотиків у Великобританії виявився надзвичайно стійкий, проте потім багато залежних споживачів перейшли від героїну до синтетичних бензодіазепінів не тому, що героїн зникав, а тому, що їхній дохід від жебрацтва та крадіжок з магазинів робив "вуличні версії" дешевшими", — зазначає виконавчий директор британського центру з питань випуску наркотиків Ніамх Іствуд. Постачальники партійних та клубних наркотиків, навпаки, побачили обвал свого ринку під час блокування, хоча пізніше відновили його. Обмеження на поїздки ускладнюють виробництво та отримання хімічних речовин-попередників, а дилерам — готових ліків. "Що трапляється, коли посилюється "посуха"? Ціна зростає, а чистота та якість знижуються, — розповідає криміналіст з Ліверпульського університету Фіона Мішем. — Є докази того, що дилери розпродають неякісні запаси, від яких у звичайні часи споживачі відмовляються".

Коливання чистоти та якості однаково небезпечні: підвищення чистоти може збільшити ризик передозування, а через її зменшення люди можуть подвоювати дозу, а потім при відновленні попередніх рівнів зробити передозування. Добавки теж можуть бути небезпечні: потужний синтетичний опіоїд фентаніл, який швидко створює залежність, все частіше виявляється у вуличних наркотиках.

Оскільки традиційні ринки збуту наркотиків та людей зменшувались, організовані злочинні групи диверсифікувались, торгуючи засобами індивідуального захисту (ЗІЗ), фармацевтичними продуктами та навіть ритуальними послугами. У міру появи нових нелегальних ринків спочатку з’явилася бурхлива торгівля ЗІЗ, а потім вже й вакцинами проти Covid-19.

Чорний ринок будь-якої вакцини, справжньої чи підробленої, несе подвійну небезпеку: люди, які отримують її, можуть поводитись так, ніби вони застраховані від хвороби, коли насправді такими не є, загрожуючи власному та чужому життю. Було вилучено кілька підроблених вакцин проти Covid-19, а також надходили повідомлення про крадіжки вакцин та кібератаки на організації, які розповсюджують справжні вакцини. Інтерпол опублікував помаранчеве повідомлення з попередженням про те, що злочини проти вакцин становлять «серйозну та безпосередню загрозу суспільній безпеці», тому закликав правоохоронні органи у всьому світі зберігати пильність.

"Сплеск кіберзлочинності, викликаний пандемією, набагато більший, ніж інші зловживання", — говорить криміналіст з Монреальського університету (Канада) Бенуа Дюпон. Наймолодші зловмисники — десь у віці до 12 років — можливо, займалися цим через нудьгу або розчарування, але це були випадки можливості паралізації державних схем, що забезпечують фінансову підтримку. Кібератаки на лікарні та дослідницькі лабораторії відбувалися аналогічним шляхом. Підвищення кіберзлочинності є визнаним побічним ефектом катастроф, але навіть експерти були засліплені масштабами цього. "Ніхто насправді не думав, що біологічний вірус буде так швидко стимулювати всі види цифрових вірусів, і що ці два типи вірусів будуть так тісно пов'язані", — говорить Дюпон. Також він попереджає, що кіберзлочинці, швидше за все, зміцнять свої здобутки: "Вони переходять від ніші чи бутіка до мейнстріму".

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати