12 січня 2023, 10:01

XIX позачерговий з'їзд суддів України: день 1

11 січня 2023 року в Києві розпочав свою роботу ХІХ позачерговий з'їзд суддів України. Головне питання порядку денного роботи з'їзду полягало в тому, кого ж оберуть делегати на посади членів Вищої ради правосуддя (ВРП). Всього на вісім посад до ВРП претендували 16 кандидатів, які були рекомендовані Етичною радою.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З'їзд головна

На початку заходу делегати та кандидати до складу ВРП вшанували хвилиною пам'яті загиблих під час повномасштабного вторгнення росії в Україну. За словами голови Ради суддів України Богдана Моніча, всі українці стали на захист держави, зокрема й представники судової гілки влади.

З вітальною промовою виступили голова Верховного Суду Всеволод Князєв та в.о. голови ВРП Віталій Саліхов. Голова ВС заявив, що цього року судова система України винесла понад 2 млн судових рішень: «Це менше, ніж у довоєнний період, але ці показники вражають. Я хочу подякувати кожному з вас, хто проявляє мужність і героїзм та продовжує працювати та захищати права громадян».

За словами Князєва, сформувавши ВРП, судді зможуть самостійно подолати та демонструвати суспільству здатність викорінювати проблеми. Крім того, він заявив, що важливим завданням також є формування ВККСУ: «Всім зрозуміло, наскільки важливо, щоб цей орган запрацював, він уже не працює три роки. Після формування ВККСУ ми зможемо подолати кадровий дефіцит у судах. І кожен із вас, хто сьогодні працює за двох-трьох суддів, відчує значне полегшення і покращення у своїй роботі. Відчують це і громадяни».

Віталій Саліхов зазначив, що сьогодні з'їзд має особливе значення: «Ми повинні обрати членів ВРП. Повірте, що дуже важко впродовж 10-и місяців доводити, що ВРП існує, тому що чомусь багато хто вважає, що необрання 15-и членів робить орган таким, що не діє. Не вірте, це не так. Ми постійно стоїмо на захисті судової гілки влади та доводимо на всіх ланках влади про те, що суддю треба захищати, оскільки лише захищена особа може виносити рішення в межах закону».

Далі делегати з’їзду почали формувати робочі органи з’їзду (було підтверджено повноваження 275 делегатів). Зокрема, головуючим було обрано Богдана Моніча, а секретарем – Олену Журавську.

Крім того, з'їзд суддів обрав мандатну (яка складалася з п’яти осіб), лічильну (11 осіб), редакційну (три особи), лічильну комісію для таємного голосування (11 осіб) та секретаріат (три делегати). Зокрема, було обрано голову та секретаря мандатної комісії (головою стала Оксана Марченко, а секретарем – Дмитро Свояк), редакційної комісії (головою стала Олена Ганечко, секретарем – Віра Шевченко), лічильної комісії з таємного голосування (голова – Олег Головенко, секретар – Тетяна Дударь), лічильної комісії з відкритого голосування (голова – Олександр Тинок, секретар – Ігор Маренич).

Також окремо з'їзд затвердив форму бюлетеня для таємного голосування щодо обрання членів Вищої ради правосуддя. За виступили 230 делегатів, проти – 16, утрималися – 7.

Бюлетень з'їзд

Далі розпочалися виступи кандидатів на посаду членів ВРП. Першою виступила суддя Господарського суду Донецької області Юлія Бокова, яка наголосила на кадровій проблемі в судах і проблемі з оплатою працівників апарату. За її словами, необхідно сприяти швидкому відновленню роботи ВККСУ та запровадити повноцінну систему Електронного суду.

Суддя Миколаївського апеляційного суду Тетяна Бондаренко також розповіла про проблему кадрів у судах і наголосила на швидкому розв'язанні питань звільнення у відставку суддів, які досягли графічного віку. «Бездіяльність ВРП в умовах війни є неприпустимою. Тому саме тут і зараз ми маємо довести суспільству усвідомлення своєї відповідальності та розв’язати питання щодо відновлення її роботи», сказала вона, додавши, що ВРП має реалізувати подальші реформи судової влади.

Суддя Верховного Суду Сергій Бурлаков наголосив на питаннях стійкості, єдності та розвитку. Серед його основних тез: необхідні скорочення тривалості процедури добору суддів, створення при ВРП групи стратегічного розвитку судової системи, запровадження єдиних стандартів тощо.

Крім того, суддя Олевського районного суду Житомирської області Любомир Винар наголосив на проблемі справедливості та сміливості у роботі ВРП (для громадян і суддів), а також на питанні пришвидшення призначення та можливості для переведення суддів: «Чого судді хочуть? Я думаю, що всі ми без виключення хочемо те, щоб ми мали можливість чесно та віддано робити свою роботу, щоб ми мали повагу від суспільства за цю роботу та авторитет».

На думку судді Верховного Суду Миколи Гімона, ключовим завданням ВРП є захист незалежності кожного добросовісного судді. Основні тези, наведені ним, полягали в наділенні ВРП правом законодавчої ініціативи, розвитку інструментів дистанційного правосуддя, вжитті заходів щодо пришвидшення процедури прийняття присяги суддями, аудиті та оптимізації ДСА та Служби судової охорони.

Суддя Верховного Суду Дмитро Гудима наголосив на питанні лідерства та зазначив, що всі проблеми судової влади їй відомі. Серед його основних тез: потрібні підвищення якості комунікації ВРП із суспільством, активний контроль ВРП за рухом її звернень щодо тиску на суддів тощо.

За словами судді Верховного Суду Андрія Жука, ВРП має сприйматися не як каральний орган, а як орган, який має основне завдання – забезпечення незалежності судової влади та формування професійного кадрового корпусу суддів: «ВРП є конституційним органом, функції якої чітко визначені як у Конституції, так і в законі». Також серед його основних тез: необхідні розв'язання питань добору та переведення суддів, робота в напрямку наділення судової гілки влади в особі ВРП правом законодавчої ініціативи тощо.

Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Олена Ковбій зазначила, що саме цей з'їзд суддів має показати зрілість судової влади. У своїх тезах суддя наголошувала на підсиленні ролі ВРП у бюджетному процесі шляхом зміни законодавства, а також визначенні рівня заробітної плати працівників апарату на рівні закону тощо.

За словами судді Ковпаківського районного суду м. Суми Владислава Костенка, серед членів ВРП має бути більше суддів першої інстанції та суддя з досвідом роботи слідчим суддею.

Суддя Харківського апеляційного суду Алла Котелевець зазначила, що кожен суддя наразі має підвищити вимоги до себе: «Кожен суддя має не лише виконувати свої обов'язки. Своєю якісною працею ми маємо підвищити довіру до президента та держави».

Водночас суддя Харківського апеляційного суду у відставці Світлана Кругова не змогла виступити на з'їзді (як зазначила в заяві, яку надіслала раніше, – з особистих причин), але виступила онлайн. Серед іншого, в тезах вона зазначила, що ВРП має прискорити формування ВККСУ; потрібно дати можливість охочим суддям піти у відставку, а кваліфікаційне оцінювання судді має відбуватися лише в межах дисциплінарного провадження.

Суддя Верховного Суду у відставці Ігор Кушнір заявив, що обличчям судді є рішення, а обличчям ВРП є так само рішення – обґрунтоване та передбачене. Тому, за його словами, ВРП не має бути каральним органом щодо суддів.

Своєю чергою суддя Верховного Суду у відставці Олег Могильний наголосив на проблемі кадрів в апаратах судів, яка наразі, на його думку, лише поглибилася, та й досі невизначеності в питанні щодо суддів Верховного Суду України. Також він сказав, що судова система недораховує майже половину суддів

На думку судді Північного апеляційного господарського суду Ольги Попікової, серед суддів наразі сформувався запит на справедливість. Серед її основних тез: потрібні кадрове забезпечення і належне фінансування судової влади, а також ефективне реагування на випадки втручання в правосуддя та захист суддів від такого втручання.

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Олександр Сасевич зазначив, що двері ВРП мають бути відкритими для суддів. За його словами, діяльність ВРП потребує взаємодії з Радою суддів України, а сама ВРП має брати активну участь у самій судовій реформі.

Також суддя Верховного Суду Григорій Усик зазначив, що роль і статус ВРП накладає велику відповідальність на того, хто там працюватиме з кандидатів, оскільки запит до них від суспільства є надзвичайно високим. Також він зазначив, що наразі суддям необхідно активно виходити в інформаційний простір.

Після того, як делегати з'їзду виступили на підтримку кандидатів, відбулося таємне голосування (після голосування з 275 бюлетенів були дійсні 273), за результатами якого було обрано п'ятьох членів до складу ВРП.

Членами ВРП стали:

  • Котелевець Алла Вікторівна;
  • Усик Григорій Іванович;
  • Сасевич Олександр Михайлович;
  • Бокова Юлія Валеріївна;
  • Попікова Ольга Володимирівна.

Повторне голосування за інших кандидатів відбудеться сьогодні, 12 січня. До списку увійшли:

  • Бондаренко Тетяна Знаменівна;
  • Бурлаков Сергій Юрійович;
  • Гудима Дмитро Анатолійович;
  • Гімон Микола Михайлович;
  • Костенко Владислав Геннадійович;
  • Ковбій Олена Василівна.
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати