Підставою початку досудового розслідування є не будь-які прийняті та зареєстровані заяви, повідомлення, а лише ті з них, з яких вбачаються вагомі обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, короткий виклад яких разом із прізвищем, ім’ям, по-батькові (найменуванням) потерпілого або заявника, серед іншого, вноситься до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "КАС ВС розглянув справу про накладення на роботодавця штрафу через допуск до роботи осіб без укладення трудового договору"
Про це повідомляє пресслужба ВС.
Анонімна заява не реєструється як підстава для відкриття кримінального провадження, а лише є підставою для перевірки викладеної в ній інформації, після чого відомості до ЄРДР може бути внесено за рапортом працівника поліції, який встановив наявність ознак злочину в заяві чи повідомленні.
Про це зазначив Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду, який залишив без задоволення касаційну скаргу прокурора на ухвалу апеляційного суду в кримінальному провадженні за обвинуваченням особи в незаконному придбанні, зберіганні з метою збуту, незаконному збуті психотропної речовини, а також вчиненні цих дій повторно (частини 1 та 2 ст. 307 КК України).
За вироком місцевого суду, залишеним апеляційним судом без зміни, особу визнано невинуватою та виправдано у зв’язку з недоведеністю її вини у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень.
Як зазначив ККС ВС, за змістом ст. 214 КПК України, підставою для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та початку досудового розслідування є подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або самостійне виявлення слідчим, прокурором з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Слідчий, прокурор після прийняття та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення з огляду на їх зміст має перевірити достатність даних, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, за наслідками чого приймає рішення про початок досудового розслідування шляхом внесення відповідних відомостей до ЄРДР.
У цьому кримінальному провадженні суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку, що досудове розслідування щодо особи було розпочато з порушенням визначеної кримінальним процесуальним законом процедури. Так, дії, передбачені ч. 1 ст. 214 КПК України, були реалізовані на підставі анонімного звернення на адресу керівника місцевої прокуратури, у якому не було зазначено конкретних обставин, які б свідчили про наявність ознак злочину, а лише загальне повідомлення від імені жителів селища міського типу про незаконний збут наркотичних засобів обвинуваченим та іншими особами.
Тому суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що таке звернення, зміст якого не відповідає вимогам ч. 5 ст. 214 КПК України, у цьому випадку не могло бути безальтернативною підставою для внесення відомостей про кримінальне правопорушення щодо особи до ЄРДР та, відповідно, початку досудового розслідування.
Постанова ККС ВС у справі № 556/450/18 (провадження № 51-4229км20) за посиланням.