Союз юристів України у своєму зверненні щодо відкриття дисциплінарної справи проти директора Координаційного центру з надання правової допомоги Міністерства юстиції України, адвоката Андрія Вишневського наголосив на тому, що дисциплінарні заходи проти адвокатів повинні базуватися виключно на Правилах адвокатської етики, розроблених відповідно до законодавства України та міжнародних етичних стандартів.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
«Випадки застосування дисциплінарних санкцій проти адвокатів за дії, що не є неетичною поведінкою, на жаль, можуть розглядатися як дисциплінарний механізм переслідування або залякування адвоката, що суперечить основним положенням ООН про роль адвокатів. Відповідно до міжнародних стандартів про роль адвокатів, має бути забезпечена відсутність зловживань дисциплінарною системою або її використання для переслідування, перешкоджання або неналежного втручання у діяльність адвокатів. Органи адвокатського самоврядування повинні гарантувати існування достатніх запобіжників для попередження подібних зловживань. Крім цього, будь-які санкції, що застосовуються у результаті дисциплінарного процесу, повинні бути пропорційними до порушення та обставин справи», - йдеться у зверненні.
У Союзі юристів підкреслюють, що діяльність адвоката має бути самоврядною на основі справедливих та прозорих процедур. «Переслідування адвокатів за критичну позицію викликало громадський резонанс в авторитетних громадських та адвокатських організаціях, які висловили обґрунтовані сумніви щодо незалежності адвокатури в Україні. Зокрема порушення дисциплінарної справи за публічне висловлення думки щодо загальновизнаних проблем в адвокатурі директора Координаційного центру з надання правової допомоги Андрія Вишневського є тиском на адвоката», - наголошується у зверненні.
Висловлювання А. Вишневського під час конференції у Верховному суді України 15 червня 2015 року Союз юристів України розцінив як об’єктивну критику сучасної системи адвокатури. «Важливість реформування та зміцнення адвокатури як єдиного фахового правозахисного інституту суспільства, посилення захисту прав людини й ефективного реформування судової системи визнаються всім європейським загалом незаперечною необхідністю», - наголошують автори звернення.
«Замовчування проблем в Адвокатурі створює нові труднощі для величезної професійної спільноти Національної асоціації адвокатів України. Зараз Адвокатурі України вкрай необхідний серйозний, неупереджений і критичний аналіз ситуації, громадський огляд та визначення причин помилок, справжніх цілей і завдань стратегічного розвитку, а також вибір найкращих засобів для їх здійснення, а не переслідування незгодних з політикою керівництва», - підкреслюють в СЮУ.
Нагадаємо, КДКА Київської області за зверненням Національної асоціації адвокатів України 2 липня 2015 року прийнято рішення про порушення дисциплінарної справи щодо Андрія Вишневського – адвоката, директора Координаційного центру з надання правової допомоги Міністерства юстиції України за критичні висловлювання щодо стану сучасної української адвокатури у його доповіді на конференції у Верховному суді України 15 червня 2015 року. Розгляд дисциплінарної справи призначено на 16 липня 2015 року.
На підтримку А. Вишневського оприлюднили звернення Асоціація правників України та Асоціація адвокатів України.