25 січня 2021, 13:00

Відшкодування шкоди, завданої податковим органом (коментар)

Марія Золотарьова
Марія Золотарьова «Вдовичен та Партнери» адвокатка, к.ю.н., керівниця практики податкового та митного права

З 01.01.2021 набули чинності нові правила відшкодування шкоди, завданої податковими органами. Перш ніж перейти до конкретних новацій, одразу ж зазначимо, що судова практика 2020 року демонструє незначну кількість судових позовів платників податків про стягнення збитків з податкових органів, але у цьому сенсі минулий рік був і роком досягнень. У 2020 Велика палата Верховного Суду підтримала платника податків у спорі про відшкодування збитків та моральної шкоди з податковим органом.  У судовій справі внаслідок незаконного зупинення реєстрації податкових накладних з податкового органу на користь платника було стягнуто понад 200 тис.грн. збитків та 50 000 грн. моральної шкоди.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Що нам готує січень-2021".

Щодо абсолютно нових змін.

З 01.01.2021 у Податковому кодексі України конкретизовано перелік тих витрат/збитків платника податків, які він може вимагати у судовому порядку у якості відшкодування шкоди, завданих протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю податкових органів. До цього переліку можуть бути включені:

- вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна платника податків;

- понесені додаткові витрати платника податків (наприклад, штрафні санкції, сплачені контрагентам за нереєстрацію чи несвочєасну реєстрацію податкових накладних, вартість додаткових робіт, послуг, додатково витрачених матеріалів тощо);

- документально підтверджені витрати, пов’язані з адміністративним та/або судовим оскарженням, не пов’язані із відшкодуванням судових витрат по розгляду податкових спорів у суді (наприклад, витрати на юридичний супровід адміністративного оскарження, витрати на відрядження, залучення експертів, отримання необхідних доказів, виготовлення копій документів тощо). Граничний розмір відшкодування таких витрат не має перевищувати 3000 грн. (тобто 50 відсотків від розміру мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2021).

А отже, ці зміни до податкового законодавства, на мій погляд, будуть особливо актуальними для тих платників, які стикатимуться із протиправним зупиненням реєстрації податкових накладних і успішно відстоюватимуть свої інтереси у процедурах адміністративного чи судового оскарження. Це своєю чергою надасть можливість таким платникам вимагати відшкодування з податкового органу, як понесених судових витрат, так і витрат на адміністративне оскарження, сплачених штрафних санкцій контрагентам, пов’язаних із зупиненням реєстрації податкових накладних.

Проте, добровільного відшкодування шкоди податковим органом платнику податків не варто чекати: необхідно звертатись до суду. Тим не менш, «дорогу здолає той, хто йде» і, припускаємо, що у 2021 році, зважаючи на негативну практику діяльності податкової служби, платники податків все частіше будуть вимагати відшкодування шкоди, завданою неправомірною діяльністю податкових органів.

Нагадаємо, що експерти вже висловлювали думки щодо того, чого чекати платникам податків у 2021 році.

чекати платникам податків у 2021 році

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати