Представники парламентських комітетів з питань бізнесу, праці та пенсій (Business and Work and Pensions Committees - прим. ред.) заявили, що регуляторний орган з питань конкуренції повинен розглянути питання щодо можливого поділу фірм "Великої четвірки", назвавши її "затишним клубом, неспроможним забезпечити рівень незалежності, співмірний викликам".
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Парламентарі пропонують два варіанти. Перший - поділити KPMG, Deloitte, EY та PwC на дрібні компанії. В такому випадку дві або більше невеликі бухгалтерські фірми будуть спільно проводити аудит великих компаній. У Франції така система дозволяє підтримувати більш конкурентний ринок, ніж у Великобританії. Бухгалтери складають спільний аудиторський звіт та перевіряють роботу одна одної, чим забезпечують її надійність. Обидві фірми несуть відповідальність за зміст звіту.
Другий варіант - розділити фірми на аудиторські та консалтингові.
Представники комітетів стверджують, що такий поділ необхідний для уникнення конфлікту інтересів, і додають, що на аудиторському ринку немає конкуренції, оскільки чотири фірми обслуговують 97% найбільших компаній Великобританії.
Що станеться, якщо фірми "Великої четвірки" все-таки будуть поділені?
Білл Майкл, керівник KPMG у Великобританії заявив, що в його фірмі вже думали про сценарії поділу, оскільки сучасна бізнес-модель "Великої четвірки", яка генерує все більшу частину своїх надходжень від консалтингу, є "нежиттєздатною" .
"Ми - олігополія, безперечно, - сказав він. - Я не можу повірити, що галузь залишиться такою ж і в майбутньому. Ми повинні знизити рівень конфліктів, продемонструвати, що їх можна вирішити,та тим самим пояснити, чому нам потрібно довіряти”.
В PwC заявили, що мають задокументований план, який передбачає цілий ряд сценаріїв, які можуть загрожувати існуванню фірми. Водночас у EY зазначили: "Працюючи поряд з регуляторними органами та стандартизаторами, професія може розвиватися, щоб краще обслуговувати бізнес, інвесторів та відповідати потребам акціонерів".
BDO, шоста за величиною аудиторська компанія Великобританії, вже розробила план на випадок, якщо аудит все-таки відокремлять.
Інші керівники шести топових компаній глибоко стурбовані тим, що примусовий поділ їхнього бізнесу призведе до серйозних проблем для фірм та їхніх клієнтів. Девід Спроул, СЕО Deloitte, ще в березні заявив “Financial time”, що створення фірм, які здійснюють тільки аудит, зашкодить ринкам капіталу.
За повідомленням Financial Times.