Реалізація права на працю, дисциплінарні стягнення, кримінальна відповідальність, тиск на роботодавців… Це неповний перелік питань, які стали актуальними поряд з найболючішою темою останнього року – вакцинацією. 02.11.2021 р. Комітети ААУ з трудового і медичного права провели вебінар на зазначену тему.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Надія Загрія, старша партнерка PRAVO GARANT, голова Комітету ААУ з трудового права, Адвокатка року з трудового права (2020 р., 2021 р.), зазначила, що роботодавець за власні кошти має забезпечити працівникам всі медичні огляди (навіть ті, що включають лабораторні дослідження). В тому випадку, якщо сторони дійдуть згоди щодо проведення тестування працівника, а не його вакцинації, такий тест все одно робиться коштом роботодавця.
Нещодавно МОЗ видав наказ, яким затвердив перелік організацій, представники яких підлягають обов'язковій вакцинації проти COVID-19. Працівники, які входять до переліку осіб для обов’язкової вакцинації, у разі відмови чи ухилення від останньої будуть відсторонені від роботи без збереження заробітної плати. «Наказ чітко окреслює тільки певні категорії працівників – це держслужбовці та працівники освіти. Однак, ймовірно, цей перелік буде збільшуватися. Поки що цей документ не набув чинності, але його законність вже оскаржують в суді, тому варто спостерігати за судової практикою», – порадила спікерка.
«Наказ МОЗ визначає чіткий перелік професій. Далі були внесенні зміни до карантинної постанови КМУ, але не передбачається алгоритм дій. Не встановлено, як повинен діяти роботодавець: в які строки всі працівники мають бути вакциновані, який порядок звільнення у разі відмови чи ухилення від вакцинації, які об’єктивні чинники має врахувати роботодавець (наприклад, нестача часу на вакцинацію, великі черги в пункти вакцинації тощо), чому не можна надати можливість працівникам працювати вдома або дистанційно. Проте у постанові про це не зазначено, пропонується тільки відсторонювати не вакцинованих працівників», – зазначила Надія Загрія.
Законодавство про працю чітко визначає підстави для відсторонення працівника від роботи. Працівник буде відсторонений, якщо з’явиться на роботі у нетверезому стані, стані наркотичного сп’яніння, коли відмовляється або ухиляється від проходження медичних оглядів чи навчання, перевірки праці, навчання пожежної охорони та в інших випадках, передбачених законом. Однак чи є наказ законом? Хай кожен сам відповість на це питання. 23.01.2019 р. суд встановив, що ст. 46 КЗпП, яка деталізує підстави для відсторонення працівника від роботи, має виключний перелік і не може тлумачитися розширено.
Іноді роботодавці вдаються до того, що навмисне не допускають працівника до місця роботи. Тобто працівник не з’являється на робочому місці, що є підставою для звільнення у зв’язку з прогулом. Проте роботодавці не враховують, що для звільнення через прогул потрібні особисті пояснення працівника. Нехтуючи цим, вони порушують порядок звільнення. Роботодавець має оцінити склад і тяжкість порушення, щоб застосувати найвищу міру покарання – звільнення. Якщо пояснень не буде або тяжкість пропуску буде оцінена неправильно, то в суді можна оскаржити таке звільнення.
Окрім того, щоб діяти на випередження, працівник, якого не допустили до роботи, має написати листа своєму роботодавцю у формі доповідної записки та надіслати цінним листом з описом. У листі можна вказати конкретну особу, яка не впустила працівника на пропускному пункті на роботі. Робітник не повинен чекати відповіді, він має наступного дня прийти на своє робоче місце. Така ситуація закінчиться або допуском до роботи, або звільненням. Однак у другому випадку працівник вже матиме докази для обґрунтування звільнення як незаконного. Якщо на підприємстві діє профспілка, то працівник може до неї поскаржитися на роботодавця.
Роботодавці теж під тиском, адже вони можуть працювати тільки за умови наявності повної вакцинації у всіх своїх працівників. Для того щоб не збільшувати напругу між роботодавцями та працівниками, Надія Загрія пропонує державі створити між ними нормальний діалог: надати можливість переводити працівників на дистанційну форму, послабити % необхідної кількості вакцинованих працівників, не вимагати від роботодавця повної вакцинації працівників, сфера роботи яких не належить до переліку професій обов’язкової вакцинації.
Ганна Щеннікова, адвокатка, керівниця практики кримінального права ЮФ «Горецький і партнери», голова Комітету з медичного права Асоціації адвокатів України, приділила увагу кримінальній відповідальності за підробку COVID-сертифікатів та ПЛР-тестів. «Станом на 29.10.2021 р. відкрито 867 кримінальних проваджень за фактом підробки документів, 412 особам вже повідомлено про підозру, а щодо 317 осіб направлено обвинувальний акт до суду. Варто наголосити, що не лише виготовлення, але й використання такого документа є кримінально караним злочином. Ч. 1 ст. 358 ККУ у диспозиції передбачає виготовлення підробки, а ч. 4 цієї статті – використання підробленого документа. До речі, санкція за використання підробки передбачає більш суворе покарання», – зазначила спікерка. Також правоохоронні органи використовують для кваліфікації статті щодо незаконного втручання в комп’ютерні мережі та шахрайство.
Притягують до відповідальності також лікарів, які вносять завідомо неправдиві відомості. Відповідальність за такі дії передбачена ст. 366 ККУ. «Наразі кримінальна відповідальність не достатньо сувора за такі правопорушення, адже санкції пропонують застосувати штраф або позбавлення чи обмеження волі до 3-х років. Проте у ВРУ вже зареєстрований законопроєкт, яким планують посилити відповідальність за підробку документів. Наприклад, розмір штрафу пропонують збільшити у розмірі від 37 тис. грн, а для лікарів штрафні санкції становитимуть приблизно 100 тис. грн», – зауважила Ганна Щеннікова.
Лікар-терапевт Людмила Панченко зазначила, що існують постійні та тимчасові обмеження для вакцинації. Наприклад, абсолютним протипоказанням є алергічна реакція після першої вакцинації, яку зафіксували медичні працівники або стан анафілактичного шоку. До тимчасових протипоказань належить висока температура, проведення іншої вакцинації, онкологічні захворювання, якщо пацієнт проходить хіміотерапію чи піддається опроміненню тощо. У таких випадках враховуються переваги ризику, тобто лікар оцінює та вирішує питання допуску до вакцинації. «Наразі МОЗ не затвердило форму довідки про протипоказання для вакцинації, але сімейний лікар може направити до профільного спеціаліста або самостійно видати довідку про те, що пацієнт не може бути вакцинований», – повідомила спікерка.
Людмила Панченко звернула увагу, що на території України було введено чотири основні види вакцини:
- Вакцина AstraZeneca – належить до векторних вакцин. Її особливість полягає в тому, що в цій вакцині використовується аденовірус, так званий «безпечний» вірус, який з введеною «інструкцією» виробляє білок. Коли вакцина вводиться, то клітини визначають білок, який не належить організму, і для боротьби з ним будуть вироблені антитіла. Тобто організм вчиться самостійно захищатися від вірусу.
- Вакцина CoronaVac – інтегрована вакцина, яку виробляє китайська компанія Sinovac. Вона визнана у більше ніж 140 країн світу. Її особливість у тому, що вона придатна для всіх модифікацій коронавірусу. Її ефективність до штаму Дельта становить 59-60%.
- Вакцина Pfizer – одна з найефективніших на ринку Україні. До неї прирівнюється вакцина Moderna. Pfizer дозволений у країнах Європи та вже вводиться дітям з 12 років. В Україні питання зниження вікового порогу для вакцинації від 18 до 12 років також розглядається. ЇЇ перевага в тому, що ця вакцина не дає побічних дій, не є протипоказаною для вагітних жінок та жінок у період лактації.
Також лікар-терапевт порушила питання збільшення дитячої захворюваності: «Наразі така ситуація спричинена штамом Дельта, адже за агресивністю, перебігом хвороби та швидкістю захворюваності він набагато сильніший. Інфікування людини може відбутися після спілкування з хворим вже через 2 дні (а не 14 днів, як раніше). Вірус осідає на будь-якій поверхні, оскільки передається повітряно-крапельним шляхом. Тепер пневмонія розвивається швидше, адже раніше хвороба розвивалася після 10 доби, а зараз фіксується після 6 доби». Окрім того, Людмила Панченко запропонувала висвітлювати в додатку Дія довідки про наявність антитіл та результати бюджетного ПЛР-тестування.