21 травня 2020, 12:13

Вакцина для COVID-19: біотехнологічна компанія Moderna вже коштує 30 млрд доларів

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Американська інноваційна біотехнологічна компанія Moderna Inc заявила, що її експериментальна вакцина mRNA-1273 проти COVID-19 на ранній стадії клінічних випробувань виробила антитіла, здатні нейтралізувати коронавірус SARS-CoV-2 в організмі людини.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Попередні результати дослідження, проведеного Національним інститутом здоров'я, показали, що у восьми пацієнтів, яким вводили вакцину, рівні антитіл були схожі з рівнями у зразках крові людей, які вилікувалися від COVID-19. Учасникам дослідження давалися три різні дози вакцини. Як зазначає Moderna, виявлено ​​залежність росту імунітету організму від обсягу дози. Відзначається, що 45 учасників дослідження отримали три різні дози вакцини, і в Moderna кажуть, що зафіксували дозозалежне підвищення здатності викликати імунну відповідь в організмі (імуногенність). Встановлено також, що вакцина mRNA-1273 в цілому безпечна і легко переноситься організмом. При цьому компанія Moderna лідирує у глобальних зусиллях щодо розробки вакцини від коронавірусу SARS-CoV-2. Минулого тижня в МОЗ США дали їй «зелене світло» у створенні препарату.

Стефан Бансел (Stephane Bancel), 47-річний президент інноваційної біотехнологічної компанії Moderna Inc. (США), став мільярдером за одну ніч після того, як його компанія оголосила, що розробила вакцину, здатну боротися з COVID-19. Це перший препарат, якому Федеральне управління з контролю за продуктами і ліками (FDA) дало «зелене світло» для подальшого розвитку. Консервативні оцінки припускають, що вакцина може з'явитися на ринку цієї осені. Ця інформація перемістила показники фондової біржі, сприяючи останній хвилі оптимізму на фінансових ринках.

Moderna була заснована в 2010 р., в той час як ModeRNA (її штаб-квартира) спочатку перебувала в Гарвардському університеті. Творцем її створення був біохімік Дерек Россі (Derek Rossi), який швидко набув партнерів - Тіма Спрінгера (Tima Springera), Кеннета Чіена (Kennetha Chiena) і Боба Лангера (Boba Langera). Однак ключовим було приєднання до групи Нубара Афеяна (Noubara Afeyana), тодішнього президента інвестиційного фонду Flagship Ventures. Рік потому після довгих умовлянь, він привів у Moderna Стефана Бенсела, французького бізнесмена, який має досвід роботи в біотехнічній і фармацевтичній промисловості. Бенсел як керівник здійснив істотний внесок у розвиток компанії, а також оточив її діяльність великою таємницею. Поки вона не стала надбанням громадськості, було дуже мало відомо про її фінансове становище. В результаті публічне розміщення акцій відбулося в грудні 2018 р. - тоді на Nasdaq було запущено 8% акцій, які принесли 621 млн доларів (27 млн акцій по 23 долари за акцію) і дозволили оцінити вартість Moderna в 7,5 млрд доларів. Це була найбільша публічна оферта в біотехнологічній індустрії, хоча у компанії раніше не було доброї реклами. У вересні 2018 р. Thrilllist опублікував статтю, в якій вказав на ризик інвестування в компанію, яка так неохоче ділиться інформацією, хоча оцінка конкуруючих компаній становила не більше 5 млрд доларів. Працівник лабораторії Moderna, цитований в статті, сказав: «Вони керують інвестиційною компанією і, можливо, коли-небудь вона винайде якісь ліки, які виявляться проривом». Він не помилився. Між груднем 2018 р. і січнем 2020 р., коли в Кембридж почали надходити великі гроші, Moderna мала на що жити, продаючи патенти на винаходи таким фармацевтичним гігантам, як AstraZeneca.

На початку травня 2020 р. ринкова вартість Moderna вже становила 30 млрд доларів США. Наступні дні принесли подальше зростання цін, оскільки на ринку з'явилася інформація про швидке винайдення вакцини. У вівторок, 19 травня, акції Moderna подорожчали ще на 12%. За успіхом Moderna стоїть, звичайно ж, праця вчених, але перш за все Стефана Бансела, який взяв участь у створені більш ніж 100 патентах на винаходи, зареєстрованих Moderna. Компанії не зашкодило і те, що на початку травня 2020 р. д-р Монсеф Слау (Moncef Slaoui) покинув раду директорів і очолив Operation War Speed (OWS), установу, призначену президентом США Дональдом Трампом, мета якої полягає в тому, щоб якомога швидше знайти ліки для COVID-19. І саме OWS надала Moderna 400 млн доларів на прискорення досліджень.

Таким чином, Moderna Inc, як перша компанія, яка розробила вакцину mRNA-1273 проти коронавіруса, зуміла відправити вакцину на тестування. Вона зробила це в рекордні 42 дні, оскільки генетична інформація коронавіруса компанією вже була перевірена. Компанія підтвердила, що її дослідження, хоча і на дуже ранній стадії, показали, що вакцина «в цілому безпечна і добре переноситься».

Вакцини - це біологічні продукти. Вони вводяться в організм, щоб навчити імунну систему ідентифікувати і нейтралізувати токсини, що виділяються патогеном. У порівнянні з ліками, вакцини спрямовані на вразливі верстви суспільства, щоб допомогти їм отримати імунітет від хвороби, не захворівши.

Вакцина Moderna входить в число понад 100 проектів, що знаходяться на різних стадіях розробки і випробувань по всьому світу. Раніше на цьому тижні інша біотехнологічна компанія - Gilead - повідомила, що її препарат Ремдесівір володіє антикоронавірусною активністю. Інші компанії, що працюють над вакциною - Johson & Johnson і GlaxoSmithKline.

Результати інтенсивних наукових досліджень приходять в той час, коли число випадків глобального коронавіруса наближається до 5 млн. Щонайменше 300 000 чоловік вже померли від цієї хвороби. Експерти прогнозують, що вакцина може бути готова тільки через 12-18 місяців.

Джерела

Moderna vaccine for COVID-19: All you need to know

Amerykańska szczepionka na koronawirusa trafiła do testów

Szczepionkę na COVID-19 ma tajemnicza firma. Jest już warta 30 mld dol.

Moderna skyrockets 39% after its early trial of a coronavirus vaccine produced antibodies in all 45 patients (MRNA)

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати