08 липня 2020, 12:58

В Польщі інтелектуальною власністю займатимуться п'ять судів

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

З 1 липня 2020 р. всі судові позови щодо інтелектуальної власності повинні бути спрямовані в чотири спеціалізовані суди. Більш складні завжди йтимуть до районного суду в Варшаві. Зміни запроваджені шляхом внесення поправок до Цивільного процесуального кодексу, який набув чинності 1 липня 2020 р. (Законодавчий вісник 2020 р., п. 288, зі змінами). Згідно з внесеними змінами, всі питання, пов'язані з авторським правом, промисловою власністю, а також недобросовісною конкуренцією, будуть передані в один із чотирьох призначених районних судів. Відповідно до постанови Міністерства юстиції, це мали бути суди в Гданську, Любліні, Познані та Варшаві. Водночас деякі суперечки з усієї країни будуть розглядатися тільки районним судом у Варшаві. Це питання, пов'язані з комп'ютерними програмами, винаходами, корисними моделями, топографіями інтегральних мікросхем, сортами рослин і технічними секретами підприємства. Вони мають бути адресовані тільки одному суду - у Варшаві. Передача їх тільки одному суду пояснюється їх надзвичайно складним характером. У другій інстанції буде два апеляційні суди - в Познані та Варшаві.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Однак Міністерство юстиції вирішило створити додатковий департамент в Катовіце для розгляду спорів, що стосуються інтелектуальної власності. Спочатку ці справи повинні були розглядатися в першій інстанції чотирма департаментами, створеними в окружних судах в Гданську, Катовіце, Познані та Варшаві. Однак пізніше міністерство змінило свою думку, і в проекті постанови замість Катовіце був уже вказаний Люблін. Це викликало переполох серед юристів, що спеціалізуються на питаннях інтелектуальної власності, - перш за все тому, що їм простіше їздити в Катовіце.

Причиною тут може бути також кількість судових позовів, поданих ZAiKS (асоціація авторів і композиторів), тому що ця асоціація має найбільшу кількість суперечок, пов'язаних із законом про авторське право і суміжні права. У 2018 р. до суду Люблінського району було подано 43 таких позови, а з Катовіце - 103 апеляції.

А як в Україні?

У судовій системі України Вищий суд з питань інтелектуальної власності, або IP-суд - вищий спеціалізований суд створений 29 вересня 2017 р. Відповідно до ст. 147 Закону "Про судоустрій і статус суддів" 13 лютого 2020 р. здійснено державну реєстрацію новоутвореної юридичної особи - Вищого суду з питань інтелектуальної власності, про що внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Місцезнаходження юридичної особи: м. Київ, вул. Липська, буд. 18/5.

Наразі тривають інші заходи стосовно забезпечення необхідних дій для належного початку роботи Вищого суду з питань інтелектуальної власності та представництва такого суду як органу державної влади у відносинах з іншими органами держвлади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами.

На жаль, в Україні в суперечках у сфері інтелектуальної власності всі дороги ведуть ... до Києва. А розглядати справи будуть судді, більшість яких не має спеціальної освіти у сфері інтелектуальної власності.

Джерела

Od jutra pozwy dotyczące własności intelektualnej trafią do specjalnych sądów

Nie cztery, a pięć sądów zajmie się własnością intelektualną

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати