07 липня 2022, 13:43

В Офісі Президента відповіли на заяву Верховного комісара ООН: «Ставити в один ряд жертву та агресора означає розмивати відповідальність»

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

5 липня в Женеві у Раді з прав людини при Організації Об’єднаних Націй відбувся інтерактивний діалог з метою обговорення доповіді Верховного комісара ООН про стан прав людини в Україні. Доповідь охоплювала період з 24 лютого – від дня повномасштабного вторгнення РФ в Україну, до 15 травня.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Однією з головних тез виступу Верховного комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет було, що «у безглуздій війні російські військові порушують міжнародне гуманітарне право». Водночас вона піддала критиці й дії українських військових. Вони, за її словами, щоправда в меншому обсязі, також не дотримуються норм МГП.

При цьому Мішель Бачелет визнала, що Моніторингова місія ООН з прав людини все ще не отримала доступ на українські території, окуповані російською армією. А таких станом на початок липня – близько 20%: це ті території України, що перебувають під тимчасовим контролем російських окупантів.

«Незважаючи на обмеження доступу, ми задокументували 270 випадків свавільних затримань і насильницьких зникнень. Вісім жертв були знайдені мертвими», – сказала Бачелет у звіті про ситуацію в Україні в період з 24 лютого по 15 травня.

Реакція на заяву Верховного комісара ООН з прав людини від української влади не змусила довго на себе чекати.

«У цій війні є один винуватець – росія. З огляду на це ставити жертву та агресора в один ряд – це розмивання відповідальності та зміщення фокусу з основної проблеми. З того, що росія напала на Україну. І вбиває наших людей», – йдеться у Телеграм-дописі глави Офісу Президента України Андрія Єрмака.

Він наголосив, що конструкція «обидві сторони коять злочини, тільки друга – менше» є неприйнятною. «Українська сторона розслідує воєнні злочини та злочини проти людяності. Російська ж замітає сліди. Це принципова різниця між нами», – зауважив Андрій Єрмак.

У виступі на тому ж засіданні в Женеві 5 липня заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова звинуватила росію у масштабному викраденні людей, у тому числі мера Херсона Ігоря Колихаєва, і закликала до їх негайного та безумовного звільнення.

За даними Генерального прокурора України Ірини Венедіктової, щодня в Україні правоохоронці фіксують 200–300 воєнних злочинів російських військових. «Маємо  обов’язок: коли є факт злочину, повинні розпочинати розслідування», – поінформувала вона, додавши, що на територіях Херсонської, Київської та Чернігівської областей зафіксовано найбільше фактів катувань та жорстокого поводження російських окупантів із цивільним населенням, встановлено численні випадки знущань над українськими військовополоненими в російських «концтаборах». 

Довідково: Верховним комісаром ООН з прав людини Мішель Бачелет була призначена в серпні 2018 року терміном на 4 роки. Вона – сьомий комісар з прав людини з моменту заснування посади в 1993 році.  У минулому – двічі президент Чилі, перша міністерка оборони в цій країні. Як лікарка за освітою, була також міністеркою охорони здоров’я Чилі. За часів військової диктатури в країні Мішель Бачелет пережила переслідування.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати