10 червня 2020 року Кабінет Міністрів України затвердив Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань в сфері відновлюваної енергетики («Меморандум»). Меморандум був розроблений в рамках процедури медіації між інвесторами у відновлювану енергетику в особі галузевої асоціації і Міністерством енергетики та охорони навколишнього середовища України («Міністерство енергетики») в Центрі вирішення спорів і переговорів Секретаріату Енергетичного Співтовариства.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
(для перегляду натисніть на зображення)
З урахуванням деяких незначних поправок, Меморандум пропонує внести наступні зміни в нормативно-правову базу, що регулює відносини у сфері відновлюваної енергетики:
Зниження «зеленого» тарифу без продовження Договору купівлі-продажу електричної енергії:
- на 15% для сонячних електростанцій з генеруючою потужністю понад 1 МВт, введених в експлуатацію в період з 1 липня 2015 року по 31 грудня 2019 року;
- на 10% для сонячних електростанцій з генеруючою потужністю менше 1 МВт, введених в експлуатацію в період з 1 липня 2015 року по 31 грудня 2019 року;
- на 7,5% для вітрових електростанцій (з генеруючою потужністю окремих турбін понад 2 МВт), введених в експлуатацію в період з 1 липня 2015 року по 31 грудня 2019 року;
- на 2,5% для вітрових і сонячних електростанцій, введених в експлуатацію після 1 січня 2020 року.
Тарифний ліміт для проектів, введених в експлуатацію до 1 липня 2015 року - 22 євроценти.
Дата завершення введення в експлуатацію
- 31 липня 2020 року для сонячних електростанцій;
- для вітрових електростанцій не поширюватимуться такі обмеження, і вони можуть бути введені в експлуатацію на підставі чинного попереднього Договору купівлі-продажу електричної енергії.
Відповідальність за небаланси
- 50% з 1 січня 2021 року;
- 100% з 1 січня 2022 року.
До 31 грудня 2029 року розмір відповідальності за небаланси буде визначатися з урахуванням розумних меж, які становлять 5% для сонячних електростанцій і 10% для вітрових електростанцій.
Зобов'язання Уряду:
- прийняття відповідних законодавчих змін до 1 серпня 2020 року;
- включення положення про стабілізацію в Договір купівлі-продажу електричної енергії;
- щоквартальне погашення існуючої заборгованості по «зеленому» тарифу до 31 грудня 2021 року;
- проведення аукціонів для проектів відновлюваної енергетики до кінця 2020 року.
Меморандум набирає чинності після підписання Прем'єр-міністром України, т.в.о. міністра енергетики та захисту навколишнього середовища України, головою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, та головою парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. Меморандум набирає чинності для асоціацій відновлюваної енергетики та інвесторів після приєднання до Меморандуму. Для приєднання до Меморандуму необхідно надіслати лист в Міністерство енергетики.
Меморандум був підписаний Прем'єр-міністром України, т.в.о. міністра енергетики та охорони навколишнього середовища України, Українською вітроенергетичною асоціацією і Європейсько-українським енергетичним агентством. Українська асоціація відновлюваної енергії не підписала Меморандум.
Підписуючи Меморандум, інвестори у відновлювану енергетику не відмовляються від свого права на звернення в інвестиційний арбітраж.
За додатковою інформацією, будь ласка, звертайтеся до партнера Астерс Ярослава Петрова або старшого юриста Марти Галабали.