04 травня 2020, 12:20

Україна знову серед найбільш піратських країн світу: ефект реформ

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Вашингтон, округ Колумбія. Торговельне представництво Сполучених Штатів (USTR) 29 квітня 2020 р. оприлюднило свою щорічну Спеціальну доповідь 301 про адекватність і ефективність захисту прав інтелектуальної власності торгових партнерів і результати Огляду сумнозвісних ринків контрафакції та піратства, в якому висвітлюються онлайн-ринки і фізичні ринки, які, як повідомляється, займаються контрафакцією товарних знаків і піратством в сфері авторських прав і сприяють цьому.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


«Адміністрація Трампа прагне притягнути до відповідальності порушників прав інтелектуальної власності і забезпечити, щоб американські новатори і творці мали повну і справедливу можливість використовувати і отримувати прибуток від своєї роботи, - заявив торговий представник США Роберт Лайтхайзер. - За останній рік USTR забезпечило міцні і обов'язкові для виконання зобов'язання щодо інтелектуальної власності в наших історичних угодах з Китаєм, Канадою і Мексикою. Опубліковані дві доповіді ілюструють прихильність Адміністрації захисту прав інтелектуальної власності та боротьби з контрафакцією і піратством на онлайн і фізичних ринках».

Спеціальний звіт 301. У спеціальному звіті 301 вказані торгові партнери, які не забезпечують належний або ефективний захист прав інтелектуальної власності (ІВ) або іншим чином позбавляють доступу на ринок новаторів і творців США, які покладаються на захист своїх прав ІВ. Торгові партнери, які в даний час представляють найбільш серйозну заклопотаність щодо прав інтелектуальної власності, містяться в Пріоритетному контрольному списку або Контрольному списку.

USTR визначило 33 країни для цих списків в спеціальному звіті 301:

- Алжир, Аргентина, Чилі, Китай, Індія, Індонезія, Росія, Саудівська Аравія, Україна і Венесуела знаходяться в списку пріоритетних спостерігачів;

- Барбадос, Болівія, Бразилія, Канада, Колумбія, Домініканська Республіка, Еквадор, Єгипет, Гватемала, Кувейт, Ліван, Мексика, Пакистан, Парагвай, Перу, Румунія, Таїланд, Тринідад і Тобаго, Туреччина, Туркменістан, Об'єднані Арабські Емірати, Узбекистан і В'єтнам - у списку спостереження.

USTR також оголосило про Огляд поза циклом для Малайзії та Саудівської Аравії. Ці торгові партнери будуть предметом більш широкої двосторонньої взаємодії з USTR для вирішення проблем ІВ. Впродовж найближчих тижнів USTR аналізуватиме зміни згідно з контрольними показниками, встановленими в спеціальних планах дій 301 для цих країн. Для країн, які не вирішують проблеми США, USTR здійснить відповідні дії, які можуть включати примусові дії відповідно до розділу 301 Закону про торгівлю або відповідно до процедур врегулювання суперечок в рамках Світової організації торгівлі (СОТ) або інших торгових угод.

У рамках Спеціального огляду 301, USTR запросило громадські коментарі і провело публічні слухання, на яких були продемонстровані свідчення свідків, які представляють іноземні уряди, промисловість і неурядові організації. USTR також запропонувало період коментарів після слухання, впродовж якого учасники слухань могли надати додаткову інформацію.

Огляд сумнозвісних ринків для контрафакції та піратства. В Огляді сумнозвісних ринків контрафакції та піратства виділені 38 онлайн-ринків і 34 фізичних ринків, які, як повідомляється, займаються контрафакцією товарних знаків або піратством у сфері авторського права або сприяють цьому. Ця діяльність завдає шкоди американській економіці, підриваючи права на інновації та інтелектуальну власність власників інтелектуальної власності США на зарубіжних ринках. За оцінками, 2,5%, або майже половина трильйона доларів, імпорту в усьому світі є контрафактною і піратською продукцією. 

Особлива увага в огляді приділяється поширенню піратського контенту і контрафактної продукції в Інтернеті. В цьому році в Огляді міститься «Проблемний центр», в якому досліджується зв'язок між онлайн-піратством і шкідливим програмним забезпеченням. В Огляді також продовжують обговорювати нові моделі піратства, що з'являються, включаючи незаконні потокові пристрої, «потокове копіювання», а також піратські портали і додатки, які завдають серйозної шкоди цифровому ринку для законної музики, фільмів і телебачення.

Крім цього, відповідно до Президентського меморандуму від 2019 р. про боротьбу з незаконним обігом контрафактних і піратських товарів, в цьому році в Огляді було розширене обговорення проблем, пов'язаних з контрафактними та піратськими товарами на платформах електронної комерції і сторонніх торговельних майданчиках. USTR продовжить вирішувати проблему контрафактної та піратської продукції зі своїми торговими партнерами і розглядає можливість отримання додаткової інформації про платформи електронної комерції, які в тому числі базуються в Сполучених Штатах, у майбутніх звітах. Огляд не є вичерпним списком всіх ринків, на яких, як повідомляється, ведеться торгівля піратськими або контрафактними товарами в усьому світі, і не відображає висновків про правові порушення або аналізу урядом США загальної обстановки в області захисту і захисту прав інтелектуальної власності у відповідній країні.

США знову назвали Україну серед найбільш піратських країн світу. Україна, як і в минулому році, залишається в списку Priority Watch List разом із ще 11 країнами. Про це йдеться в щорічному звіті Special 301 Торгового представництва США, присвяченого захисту прав інтелектуальної власності в світі. Цей статус не набагато краще, ніж Priority Foreign Country, але все ще сигналізує про недостатній рівень захисту інтелектуальної власності в країні.

(для перегляду натисніть на зображення)

Андрощук Украина

Укладачі звіту відзначають, що потрапляння країни в список має служити їй сигналом про те, що пора зробити якісь заходи по боротьбі з піратством.
Разом з Україною в Priority Watch List потрапили Індія, Китай, Росія, Венесуела, Аргентина, Чилі тощо.

Призначення України до пріоритетного списку спостережень ґрунтується на трьох давніх питаннях: (1) несправедливе, непрозоре управління системою організацій колективного управління, які відповідають за збір та розподіл роялті правовласникам; (2) широке використання неліцензованого програмного забезпечення українськими державними установами; (3) невиконання впровадження ефективних засобів для боротьби з широкомасштабними порушеннями авторських прав в Інтернеті.

«Для урядів важливо легітимізувати власну діяльність, щоб послужити прикладом поваги інтелектуальної власності для приватних компаній», - наголошується в звіті.

Україна відзначилася також і тим, що залишається «домом» для багатьох сайтів, що містять піратський контент. Хоча уряд США і визнає, що наша країна робила деякі кроки в боротьбі з піратством, наприклад, створила спеціальний підрозділ в МВС, а робота Уряду в цьому напрямку стала більш прозорою. Водночас використання піратського програмного забезпечення в держорганах залишається на рівні 60-80%. Нагадаємо, в жовтні минулого року в Україні анонсували створення кіберполіції. Цей підрозділ створено для боротьби з хакерами, онлайн-шахраями й інтернет-піратством.

США будуть продовжувати слідкувати за останніми законодавчими та оперативними зусиллями щодо поліпшення захисту інтелектуальної власності та правозастосування в Україні.

Джерела

2020 Special 301 Report APRIL 2020

US places India on ‘Priority Watch List’ for Intellectual Property protection

2019 Review of Notorious Markets for Counterfeiting and Piracy

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати