Інформаційно-аналітичний центр Міжнародного товариства прав людини підбив підсумки моніторингу судових засідань в Україні, Вірменії, Бельгії та Франції. Один із аспектів моніторингу – відкритість судів.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Суддя у 25: Раді пропонують знизити вік кандидатів на посаду судді"
Експерти МТПЛ порівняли можливості спостерігачів щодо кількох аспектів: присутності інформації на сайті суду про судове засідання, можливості трансляції судового засідання та проведення відеозйомки.
Коментує директор ІАЦ МТПЛ Антон Алєксєєв:
- У ході моніторингу в цих країнах з'ясувалося, що публікація інформації про майбутні судові засідання у відкритому доступі, на сайті судової влади, здійснюється лише у Вірменії та Україні. В обох країнах судові інформаційні системи надають повну та актуальну інформацію про судові засідання.
Як було встановлено під час моніторингу у Бельгії та Франції подібних систем немає. Для того, щоб дізнатися про дату та час майбутніх засідань, спостерігачам доводилося йти до суду та вивчати розклад засідань, що знаходиться в будівлі суду. У деяких випадках навіть такий розклад був відсутній і громадськість могла отримати інформацію про майбутнє засідання лише від учасників процесу.
Щодо системних відкритих трансляцій судових засідань на офіційних каналах судової влади, така практика існує тільки в Україні.
У Вірменії транслювалися лише деякі засідання (особливо гучних процесів), у Бельгії та Франції можливості здійснювати моніторинг за допомогою відеотрансляції зовсім не було.
З досвіду моніторингу судових засідань у 2021 році можна говорити про те, що найвідкритішою судовою системою стала українська, друге місце за рівнем відкритості займає судова система Вірменії. Суди Бельгії та Франції виявилися найзакритішими для громадськості.