06 квітня 2020, 11:06

У ВРП обговорили алгоритм впровадження змін до процесуального законодавства на період карантину

Прес-служба ВРП

3 квітня 2020 року у Вищій раді правосуддя відбулася перша координаційна нарада з актуальних питань діяльності судової влади в період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "В Україні набувають чинності додаткові обмеження на час карантину".

Про це повідомляє прес-служба ВРП.

Участь у нараді в онлайн-режимі взяли Голова ВРП Андрій Овсієнко, Голова Верховного Суду Валентина Данішевська, Голова Ради суддів України Богдан Моніч, Голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк, Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Андрій Костін.

Під час наради було обговорено питання щодо стану фінансування системи правосуддя, алгоритм впровадження Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (№ 540-IX), необхідність підготовки роз’яснень щодо впровадження змін до процесуальних кодексів тощо. Крім того, на нараді вкотре наголошено на необхідності вирішення проблеми дефіциту державного бюджету на оплату праці працівників апаратів судів та на поточні видатки.

Як зазначається, напередодні Вища рада правосуддя ухвалила публічне звернення до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо критичної ситуації із фінансовим забезпеченням судів, інших органів та установ системи правосуддя. Відповідне звернення надіслане Уряду і Державною судовою адміністрацією України.

Так, Голова ДСА України під час координаційної наради наголосив, що у 2020 році бюджетні призначення на оплату праці працівників апаратів судів порівняно із касовими видатками 2019 року зменшено на 89 %. Загальна сума дефіциту фонду оплати праці у 2020 році становить 4.8 млрд гривень. Бюджетні призначення на поточні видатки становлять 444,7 млн грн, що на 61,4 % менше порівняно із 2019 роком.

Також він наголосив, що за рахунок коштів на поточні видатки здійснюється оплата послуг за надсилання судових повісток, поштових відправлень, закупівля паперу, утримання приміщень, оргтехніки, інформаційних систем, виплачується винагорода присяжним тощо, тому закупити засоби захисту та дезінфекції на період карантину неможливо.

Як зазначається, загалом дефіцит бюджету на 2020 рік за основними напрямами мінімального використання коштів (оплата праці працівників апаратів судів, нарахування на оплату праці, поточні видатки на здійснення судочинства, експлуатацію діючих інформаційних систем та створення Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи) становить на сьогодні 5 472,1 млн гривень.

Крім цього, було наголошено на тому, що критична ситуація із фінансуванням судів призвела до виникнення соціальної напруги серед працівників апаратів судів та дефіциту засобів дезінфенкції в умовах карантину. Також у зв’язку з пандемією коронавірусу суди, робота яких не може бути припинена, гостро потребують додаткового фінансування як на оплату праці працівників апаратів, так і на поточні витрати.

Під час наради було обговорено також алгоритм впровадження Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (№ 540-IX), оприлюдненого 2 квітня 2020 року. Законом, зокрема, внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України, Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України, Кодексу законів про працю України тощо.

Основними змінами, що стосуються правосуддя, вирішено питання про продовження процесуальних строків на час карантину, надано судам право під час карантину приймати рішення про обмеження доступу в судове засідання осіб, які не є учасниками судового процесу. Визначено, що під час карантину учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюватиметься шляхом накладення електронного підпису, якщо особа не має такого підпису – у порядку, визначеному Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» або Державною судовою адміністрацією України.

Читайте також: "Суттєві обмеження прав і свобод людини є неконституційними без введення надзвичайного стану".

Пан Холоднюк наголосив під час наради, що відповідно до прийнятих на цьому тижні ВРУ змін в процесуальні кодекси та рішення ВРП від 26.03.2020 ДСА України проводить роботи з налагодження та запуску нової системи відеоконференцзв’язку, яка буде відповідати вимогам законодавства (авторизація учасників із застосуванням електронно-цифрового підпису) та забезпечить участь у судових засіданнях поза межами судів із використанням власних технічних засобів. Вже з наступного тижня буде розпочато процес навчання працівників апаратів судів, що відповідатимуть за організацію відеоконференцзв’язку.

Планується, що з початку травня 2020 року система запрацює в промисловому режимі, і судді всіх судів зможуть призначати проведення судових засідань в господарському, адміністративному та цивільному процесі в режимі відеоконференцзв’язку. Нова система, спеціально розроблена на замовлення ДСА України, забезпечить не тільки зв’язок та авторизацію осіб-учасників судового засідання, а й автоматизує процес обробки клопотань сторін процесу щодо проведення засідань в режимі відеоконференцзв’язку, відеозапис таких засідань та ведення протоколу, як того вимагає процесуальне законодавство.

Крім того, ця ж система забезпечить вже в квітні можливість відеоприйому громадян посадовими особами ДСА України, її територіальних управлінь та судів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати