За підсумками 2024 року на 1 млн справжніх банкнот гривні припадало близько 5,1 підроблених банкнот. Водночас ситуація залишається контрольованою та не становить загрози для економіки країни, вказали в НБУ.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "НБУ: Суд визнав борг ексвласника ПАТ "ВіЕйБі Банк" перед Нацбанком".
У НБУ вказали, що у 2021 році цей показник був вищим і становив близько 7,1 підроблених банкнот. Як зазначається, помірне збільшення рівня підроблення банкнот гривні у 2024 році сталося через зростання активності зловмисників, що пояснюється певною їх адаптацією до реалій воєнного стану та бажанням перевірити ефективність банківської та правоохоронної систем у протидії таким випадкам.
Найчастіше у 2024 році з обігу вилучалися банкноти двох номіналів:
- 500 грн (78% від загальної кількості вилучених підробок);
- 200 грн (18%).
Інші вилучені з обігу підроблені банкноти номіналами 1, 5, 10, 20, 50, 100 та 1000 грн становили лише 4%.
"Минулого року (як і у 2021-2023 роках) найбільше підробляли банкноти гривні старого зразка. За результатами 2024 року підробки банкнот гривні нового зразка становлять лише 5,5% від загальної кількості підробок, вилучених у банківській системі України. Відповідно кількість підроблених банкнот гривні нового зразка на один мільйон справжніх банкнот в обігу становила торік лише 0,3 шт", – ідеться в повідомленні.
Водночас вкрай низький рівень вилучення підроблених банкнот іноземної валюти, що спостерігався у 2022-2023 роках, за підсумками 2024 року також майже повернувся до рівня 2021 року. У НБУ розповіли, що серед вилучених з обігу у 2024 році підроблених банкнот іноземної валюти переважали долари США – 93% від загальної кількості всіх вилучених підроблених банкнот іноземної валюти. На банкноти євро торік припадало лише 7% вилучених підроблених банкнот іноземної валюти.
Найчастіше зловмисники підробляли іноземні банкноти таких номіналів:
- 100 та 50 доларів США (90% та 9% від загальної кількості вилучених підроблених доларів США);
- 200, 100 та 50 євро (35%, 25% та 21% від загальної кількості вилучених підроблених євро відповідно).
Що робити, якщо є сумніви щодо справжності грошей
У разі виникнення сумнівів щодо справжності та платіжності банкнот гривні й іноземної валюти громадяни можуть звертатися до банків, які передають ці банкноти для проведення досліджень НБУ.
За результатами таких досліджень, що здійснюються безоплатно, клієнтам відшкодовують відповідну суму грошових знаків національної валюти, визнаних справжніми та платіжними. Банкноти іноземної валюти, визнані справжніми, незалежно від ступеня зношення чи пошкодження, повертаються ініціатору дослідження.
"Підроблені банкноти вилучаються без відшкодування їхньої вартості. Про їхнє вилучення Національний банк повідомляє правоохоронні органи, всі підроблені банкноти в установленому порядку передаються їх уповноваженим працівникам для проведення розслідувань", – вказали в НБУ.