31 січня 2023, 17:07

У ККС ВС обговорили результати діяльності за 2022 рік

Пресслужба ВС

30 січня відбулися збори суддів Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, на якому розглядалися питання про стан здійснення правосуддя у кримінальній юрисдикції та про практику вирішення окремих категорій справ у 2022 році. Про це повідомила пресслужба ВС.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Обрано голову Охтирського міськрайонного суду Сумської області".

За словами голови Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Станіслава Кравченка, у 2022 році робота судів кримінальної юрисдикції була спрямована на подолання викликів воєнного часу, забезпечення безпеки учасників судового процесу, реалізацію права на судовий захист і доступ до правосуддя. Статистична інформація свідчить, що, попри всі виклики й труднощі, судам при здійсненні судочинства у справах кримінальної юрисдикції в цілому вдавалося забезпечувати в розумні строки справедливий, якісний, належний розгляд більшості кримінальних проваджень.

Згідно з даними статистичних звітів ВС, упродовж 2022 року на розгляд надійшло 6202 процесуальних звернень і справ кримінального судочинства та справ про адміністративні правопорушення (до ККС ВС – 6133, до Великої Палати ВС – 69). Із загальної кількості процесуальних звернень, які надійшли на розгляд до ККС ВС, касаційні скарги на судові рішення суду першої або апеляційної інстанції у кримінальних провадженнях (справах) становили 80,1%, або 4910. При цьому кількість подань, клопотань про направлення кримінального провадження (справи) з одного суду до іншого становить 1055. Їх частка у структурі процесуальних звернень, що надійшли до ККС ВС, збільшилася порівняно з попереднім роком і становила 17,2%. Кількість заяв про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами у структурі надходження становила 0,8%, або 51.

Водночас у 2022 році надійшло на розгляд до ККС ВС процесуальних звернень у справах про адміністративні правопорушення – 117, із них подань про визначення підсудності – 14.

Також розглянуто 6139 процесуальних звернень кримінального судочинства та справ про адміністративні правопорушення (ККС ВС – 6076, ВП ВС – 63). У касаційному порядку скасовано і змінено судові рішення у кримінальних провадженнях (справах) щодо 859 осіб. Найчастіше підставою для скасування судових рішень у касаційному порядку були, як і в попередні роки, істотні порушення вимог кримінального процесуального закону (ст. 412 КПК України).

Крім того, у зв’язку з повномасштабною агресією проти України набуло особливого значення здійснення судового розгляду кримінальних проваджень про вчинення злочинів, передбачених в Особливій частині КК України: розд. ХХ "Кримінальні правопорушення проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку"; розд. І "Злочини проти основ національної безпеки України" (зокрема, державна зрада та колабораціонізм); розд. ХІХ "Кримінальні правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби (військові кримінальні правопорушення)".

За словами голови ККС ВС, упродовж 2022 року об’єднана палата Касаційного кримінального суду прийняла 13 постанов, з них 10 рішень було присвячено забезпеченню єдності судової практики під час розв'язання питань кримінального процесуального права, 3 рішення стосувалося кримінального права.

Також Станіслав Кравченко наголосив, що у сфері кримінальної юстиції ККС ВС виконує покладені на нього законодавством функції, зокрема, щодо здійснення правосуддя в касаційному порядку та забезпечення єдності та сталості судової практики відповідно до ст. 26 Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Окремим пластом роботи для судів у найближчому майбутньому будуть злочини агресії та воєнні злочини, яких зареєстровано понад 66 тис., та злочини проти національної безпеки – більш ніж 17 тис.

Під час зборів судді заслухали також інформацію секретарів судових палат ККС ВС про діяльність цих палат у 2022 році та звіт заступника керівника апарату ВС – керівника секретаріату ККС ВС.

З аналізом здійснення правосуддя ККС ВС у 2022 році можна ознайомитися за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати