Верховна Рада прийняла за основу проєкт Закону "Про внесення змін до Закону України “Про освіту” щодо встановлення відповідальності за передачу академічних творів із порушенням принципів академічної доброчесності".
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Дипломи бакалаврів і магістрів через плагіат можуть бути анульовані"
Плагіат як «акт шахрайства, який включає купівлю, викрадення чи позичання чужих ідей та їхнє навмисне чи випадкове видавання за свої» не просто поширений, а є невід’ємною частиною академічної культури української університетської спільноти. Це підтверджують дані опитувань, що були опубліковані в звіті експертів Організації економічного співробітництва та розвитку: плагіат у певній формі практикують 93% студентів, і в середньому не менше 50% дисертацій не відповідають мінімальним стандартам академічної якості, містять плагіат.
Освітнє законодавство передбачає певні інструменти для протидії академічній недоброчесності. Так, стаття 42 Закону України “Про освіту” містить визначення академічної доброчесності, визначає види її порушень та види академічної відповідальності за відповідні порушення. Однак для того, щоб застосувати ці санкції, академічний плагіат необхідно виявити. Саме тому особливо гострою проблемою у сфері академічної доброчесності є написання академічних творів на замовлення.
Законопроектом пропонується надати визначення терміну «академічний твір» та передбачити, що передача або посередництво при передачі автором (авторами) академічного твору або його частини третій особі для подальшого використання цією особою як автором є порушенням академічної доброчесності, за що передбачена відповідальність у вигляді відмови у присудженні наукового ступеня чи присвоєнні вченого звання; позбавленні присудженого наукового (освітньо-творчого) ступеня чи присвоєного вченого звання; відмові в присвоєнні або позбавлення присвоєного педагогічного звання, кваліфікаційної категорії; позбавленні права брати участь у роботі визначених законом органів чи займати визначені законом посади тощо.
Проєкт Закону зареєстровано за № 5461.