06 серпня 2022, 12:30

Східна Європа вимагає суду над комунізмом

Високі представники Естонії, Латвії, Литви, Польщі та Румунії підписали спільне звернення до Євросоюзу: російська війна в Україні змушує ЄС приділити більше уваги засудженню злочинів усіх тоталітарних режимів ХХ століття та вшануванню пам’яті їх жертв.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Латвія на кордоні просить росіян підписати документ про засудження російської агресії в Україні"

Про це йдеться на вебсайті уряду Естонії.

Звернення підписали прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас, президент Литви Ґітанас Науседа, прем’єр-міністр Латвії Кріш’яніс Каріньш, прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький і президент Румунії Клаус Йоганніс.

«Вся Європа повинна зрозуміти, що відбувається, коли злочини тоталітарних режимів залишаються безкарними. Зараз росія щодня повторює злочини радянського режиму в Україні. У той час як кінець Другої світової війни означав мир для країн Західної Європи, потім для Естонії та інших країн нашого регіону, він приніс нові масові вбивства, депортації та репресії з боку комуністичних режимів. Щоб зупинити військову машину Кремля та притягнути військових злочинців до відповідальності, нам потрібно зрозуміти коріння російського імперіалізму», – пояснила прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас.

У зверненні лідери зазначають, що нинішня ідеологія Кремля відображає ідеологію його попередників: СРСР та російської імперії. росія відкрито підтримує радянську спадщину, тому важливо переконатися, що ЄС не дозволить росії переписати історію.

Демократичний світ рішуче засудив злочини нацистського режиму. Необхідно, щоб Європа так само усвідомлювала масштаби та жах злочинів комунізму та зрозуміла, що злочини радянського режиму також вимагають однозначного та чіткого засудження.

Глави держав закликають ЄС взяти на себе координаційну роль для ширшого вирішення проблеми в країнах-членах ЄС, особливо в той час, коли росія інтенсивно атакує Європу дезінформацією. У зверненні також пропонується встановити в Брюсселі меморіал жертвам тоталітарних режимів, зокрема радянського.

Спільний лист-звернення про європейську пам’ять

Дорогі колеги,

Жорстока неспровокована та невиправдана агресивна війна російської федерації проти України сигналізує про зростання авторитаризму, який нехтує та навіть прагне знищити міжнародний правопорядок. Це тривожне нагадування про не дуже далеке минуле, зокрема про злочини, вчинені двома жорстокими тоталітарними режимами ХХ століття в Європі – нацизмом і комунізмом.

Тло та коріння ідеології нинішнього кремлівського режиму в багатьох випадках є відображенням попередників нещодавньої росії: СРСР та Російської імперії. росія ніколи не засуджувала радянські злочини, а її нинішнє керівництво відкрито терпить і навіть з ентузіазмом підтримує радянську спадщину. Необхідно посилити зусилля на рівні ЄС для боротьби зі спробами росії переписати історію та використовувати наративи тоталітарних режимів у контексті війни проти України, використовуючи правові, політичні інструменти та інструменти підвищення обізнаності. Без точної, чесної та всебічної оцінки минулого ми не зможемо ефективно запобігати майбутнім злочинам на нашому континенті чи розслідувати нинішні злочини в Україні.

Демократичний світ рішуче засудив нацистський режим і притягнув до відповідальності його лідерів і злочинців. Гіркі уроки нацизму та злочини режиму стали обов’язковою частиною навчання історії в наших освітніх системах. Водночас пам’ять і знання про радянські злочини ще не знайшли належного місця у свідомості європейців.

Сьогодні, як ніколи, потрібне чітке та далекоглядне керівництво для просування наративів європейської пам’яті в усьому ЄС, які зрештою мають стати частиною національних освітніх програм усіх держав-членів. ЄС має найкращі можливості для того, щоб взяти на себе цю скоординовану роль, і такий жест також був би своєчасним і дуже актуальним у світлі безпрецедентного рівня російської дезінформації та дезінформації, включно з питаннями європейської історії.

За останні роки було зроблено важливі кроки на європейському рівні завдяки створенню Платформи європейської пам’яті та совісті. ЄС може зробити більше, надавши Платформі необхідні політичні та фінансові ресурси. Створення Загальноєвропейського меморіалу жертв тоталітаризму в Брюсселі було б важливим кроком у забезпеченні належної пам’яті про злочини, скоєні тоталітарними режимами, в тому числі радянським, у наших зусиллях з підвищити обізнаність та запобігти подібним злочинам, – зупинити їх в Україні та віддати данину пам’яті жертвам.

Ми дуже розраховуємо на ваше особисте залучення та підтримку цих ініціатив, які можуть бути розглянуті в Раді ЄС.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати