Однією з нотаріальних дій, визначених Законом України «Про нотаріат», є передача заяв фізичних та юридичних осіб іншим фізичним та юридичним особам. У заяві може повідомлятися про певні події, обставини, наміри сторін, факти тощо. Передання заяви нотаріусом підтверджує той факт, що заінтересованій особі доведено до відома інформацію, яка має важливе правове значення.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: «У ДПС пояснили, як дитині до 14 років отримати картку платника податків»
У Мін'юсті нагадують, що звернутися можна як до державного, так і приватного нотаріусів. Документи, оформлені державними і приватними нотаріусами, мають однакову юридичну силу.
Відповідно до статті 84 Закону України «Про нотаріат» (далі – Закон) та глави 20 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5, нотаріус передає заяви фізичних і юридичних осіб іншим фізичним та юридичним особам на підставі усного звернення заінтересованих осіб.
Нотаріус передає заяви, якщо вони не суперечать закону і не містять відомостей, що порочать честь і гідність людини.
Вчинення такої нотаріальної дії може здійснюватися щодо заяв, справжність підпису на яких засвідчено в установленому Законом порядку або без такого засвідчення.
Звертаємо увагу, що згідно зі статтею 78 Закону нотаріус не може засвідчувати справжність підпису фізичної особи на документі, в якому стверджуються обставини, право посвідчення яких належить лише відповідному державному органу. Наприклад: час народження, шлюбу, смерті, наявність хвороби, інвалідності, права власності на майно тощо.
Заяви подаються нотаріусу оформлені належним чином і не менше ніж у двох примірниках, один з яких пересилається поштою зі зворотним повідомленням або особисто передається адресатам під розписку.
Також заяви можуть передаватися з використанням технічних засобів. У цьому випадку другий примірник заяви повертається особі, що її подала.
Витрати, пов’язані з поштовою пересилкою заяви чи з використанням інших технічних засобів, оплачуються заявником.
На прохання особи, що подала заяву, їй видається свідоцтво про передачу заяви. У ньому викладається зміст одержаної на заяву відповіді або зазначається, що відповідь у встановлений у заяві строк не надійшла.
Передача заяви та видача свідоцтва про передачу заяви є самостійними нотаріальними діями і реєструються в реєстрі нотаріальних дій під окремими номерами.