23 травня 2024, 14:15

Сенатори просять директора USPTO активізувати допомогу Відомству інтелектуальної власності України

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

20 травня 2024 року сенатор Том Тілліс (республіканець від штату Північна Кароліна) та член палати представників Вікторія Спартц (республіканка від штату Індіана) надіслали директору Відомства з патентів та товарних знаків США (USPTO) Кеті Відал, листа з проханням зробити кроки щодо зміцнення Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (UANIPIO) в умовах війни України з росією, що триває. Про це повідомляє Ейлин Макдермотт — головна редакторка блогу IPWatchdog.com.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: «Рейтинг інноваційності відомств ІВ».

Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року і продовжує завдавати ударів по мирних жителях, просунувшись на північний схід України на початку цього місяця. Згідно з листом, UANIPIO набрало 100% балів у нещодавньому «Щорічному огляді PCT», проведеному Всесвітньою організацією інтелектуальної власності (ВОІВ), за своєчасність передачі звітів про міжнародний пошук до Міжнародного бюро. Проте «число заявок щодо процедури РСТ, поданих у 2022 р., скоротилося більш ніж на 40% порівняно з довоєнним рівнем», йдеться у листі. Це, як зазначається, «загрожує фінансовій стабільності UANIPIO та зайнятості його висококваліфікованих експертів».

Посилаючись на статтю, написану колишнім директором USPTO Девідом Каппосом у 2022 році, сенатори Тілліс та Спартц запропонували три ініціативи, які К. Відал має зробити, щоб допомогти українському відомству та «пом'якшити наслідки цієї війни для інтелектуальної власності».

По-перше, йдеться у листі, ВПТЗ США має ініціювати пілотну програму прискореного патентного діловодства (PPH) спільно з UANIPIO «для прискорення патентної експертизи на основі сприятливих рішень щодо патентоспроможності будь-якої країни». По-друге, ВПТЗ США має уповноважити UANIPIO виступати як міжнародний пошуковий орган та орган попередньої експертизи міжнародних патентних заявок, отриманих ВПТЗ США, як засіб «зміцнення потенціалу та міжнародного авторитету UANIPIO». І нарешті ВПТЗ США має «запропонувати українським патентним експертам програми з нарощування потенціалу та навчання у Глобальній академії інтелектуальної власності ВПТЗ США (GIPA)». У листі вказано: «Надаючи технічну допомогу та експертні знання, ВПТЗ США може відіграти вирішальну роль у підвищенні кваліфікації та можливостей українських патентних експертів, забезпечуючи їхню постійну ефективність перед несприятливими умовами».

У відкритому листі від 26 лютого 2022 року Національна асоціація патентних повірених України закликала галузеві асоціації, національні патентні відомства, патентних повірених та юридичні фірми розірвати всі зв'язки з російськими членами/клієнтами, усунути російських представників від керівних посад і заборонити всім російським членам участь у заходах.

У березні 2022 року ВПТЗ США оголосило про припинення співпраці з Роспатентом, а також з Євразійською патентною організацією (ЄАПВ) та Відомством інтелектуальної власності Білорусі, яке співпрацювало з росією під час вторгнення в Україну. Воно також оголосило, що більше не задовольнятиме заявки на участь у Глобальній прискореній процедурі патентного діловодства (GPPH) у ТВПЗ США, якщо ці запити засновані на роботі, виконаній Роспатентом як відомство попередньої експертизи. Крім того, у тих випадках, коли відомство надало особливий статус відповідно до GPPH заявок, заснованих на роботі, виконаній Роспатентом, USPTO зніме цей статус і поверне ці заявки в чергу на звичайну обробку та експертизу, що означає, що вони більше не будуть. розглядатися як заявки GPPH в USPTO», йшлося у заяві USPTO.

Європейське патентне відомство зробило аналогічну заяву.

Крім того, як і у випадку із заявами ВПТЗ США, на підставі рекомендацій Державного департаменту США, Бюро промисловості та безпеки (BIS) Міністерства торгівлі США заявило, що обмежуватиме експорт, реекспорт та передачу предметів розкоші до росії та Білорусі, а також російським олігархам по всьому світу. У статті Kaппоса, на яку посилається лист від 20.05.24, йдеться, що «на додаток до санкцій проти російських агресорів, USPTO також має вжити наступних конкретних кроків, щоб безпосередньо допомогти патентному відомству України... та економіці України. Без додаткової допомоги Україні війна, що триває, призведе до падіння обсягу патентних заявок Укрпатенту, що призведе до скорочення персоналу та ослаблення патентної системи в Україні. Ослаблення патентної системи в Україні завдасть шкоди довгостроковим економічним перспективам країни, перешкоджаючи інвестиціям у наукомісткі галузі України, які є такими важливими для відновлення країни після війни. USPTO має можливість допомогти Україні, надавши Укрпатенту ті самі пільги, які раніше надались Роспатенту. Три вищезгадані рекомендації спрямовані на збільшення кількості патентних заявок в Україні, стабілізацію робочої сили та робочого навантаження Укрпатенту, а також підтримку довгострокового відновлення економіки країни».

У липні 2023 року Відомство інтелектуальної власності Європейського союзу (EUIPO) оголосило про партнерство з UANIPIO, покликане «зміцнити систему інтелектуальної власності України та зміцнити її інституційний потенціал на благо бізнесу та громадян в Україні та ЄС». Угода означала, що Україна отримала доступ до інструментів гармонізації для реєстрації товарних знаків та промислових зразків та інших переваг. Меморандум про взаєморозуміння також включає діяльність, пов'язану із захистом прав, таку як взаємний обмін інформацією про дослідження, пов'язані з економікою інтелектуальної власності, захист прав або боротьба з шахрайством.

Крім цього, він прокладає шлях до інтеграції даних про товарні знаки та промислові зразки України до баз даних EUIPO з товарних знаків та промислових зразків, включно з TMview, Tmclass, DesignView та Designclass. Вона також дозволила українським малим та середнім підприємствам подавати заявки на фінансування через Фонд МСП EUIPO 2023 Ideas Powered for Business.

Використані джерела

Patent Cooperation Treaty Yearly Review 2023. PCT Yearly Review 2023 (wipo.int)

Eileen McDermott Tillis, Spartz Ask Vidal to Step Up Help to Ukraine IP Office. Tillis, Spartz Ask Vidal to Step Up Help to Ukraine IP Office (ipwatchdog.com)

David Kappos, Teresa Summers, Andrew Baluch The USPTO Should Give Ukraine Even More Help. The USPTO Should Give Ukraine Even More Help - Law360

USPTO statement on engagement with Russia, the Eurasian Patent Organization, and Belarus. USPTO statement on engagement with Russia, the Eurasian Patent Organization, and Belarus | USPTO

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати