23 травня 2024, 11:09

Рейтинг інноваційності відомств ІВ

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Відомство інтелектуальної власності Європейського Союзу (EUIPO) вп'яте визнано найінноваційнішим відомством інтелектуальної власності (ІВ) у світі. Згідно з дослідженням, відомство ІВ Австралії піднялося на чотири позиції та посіло третє місце. Аналіз виявив також бюджетний тиск у багатьох установах, причому для підтримки менш забезпечених ресурсами відомств потрібно більше лобіювання.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У дослідженні Всесвітнього огляду торгових марок World Trademark Review (WTR), опублікованому 16 травня 2024 року, повідомляється, що EUIPO названо найінноваційнішою агенцією ІВ у світі.

Відомство інтелектуальної власності ЄС (EUIPO) управляє правами на торгові марки та промислові зразки Європейського Союзу, які застосовуються на всій території ЄС. Ці права доповнюють національні права ІВ та пов'язані з міжнародними системами ІВ.

З 2012 року EUIPO відповідає за Обсерваторію ЄС щодо порушення прав ІВ та базу даних сирітських творів (творів невідомих авторів). У середньому EUIPO щорічно отримує та розглядає понад 150 000 заявок на торгові марки та 90 000 заявок на промислові зразки. Воно також сприяє зближенню практик відомств ІВ країн ЄС через співпрацю в межах Мережі інтелектуальної власності ЄС. Для цієї мети використовуються зручні для користувача IP-інструменти.

Результати шостого Рейтингу інновацій відомств ІВ WTR показують, які відомства за торговими марками виходять за рамки непрофільних інструментів та послуг, а також ті, що не пропонують навіть найбільш базових функцій. Асоціаціям настійно рекомендується лобіювати збільшення фінансової та технічної підтримки відомств з обмеженими ресурсами.

Рейтинг інноваційності відомств ІВ, визначений WTR – це багаторічний проєкт, спрямований на визначення того, як відомства ІВ використовують та розробляють додаткові непрофільні пропозиції для користувачів. Проєкт показує, як багато відомств ІВ виходять за рамки управління реєстрами ІВ, і проливає світло на реєстри, в яких відсутні прогалини у конкретних інструментах та послугах.

Цього року було вивчено 50 відомств ІВ у всьому світі, проаналізовано такі показники, як: ефективність вебінструментів; використання штучного інтелекту (ШІ) та чат-ботів; і співробітництво з митниками.

Цифрові можливості та інноваційне використання ШІ

Значну увагу в рейтингу було приділено цифровим можливостям відомств ІВ. EUIPO досягло успіху в цій галузі, особливо відзначивши новий вебсайт EUIPO, запущений у 2023 році, та розширені функції ШІ. Серед примітних прикладів використання ШІ – інструмент електронного пошуку прецедентного права, який використовує ШІ для автоматичного перекладу 23 мовами рішень EUIPO та судів ЄС. На сьогодні за допомогою цього інструменту вже перекладено близько 300 тисяч документів про рішення, що значно підвищило доступність та ефективність користувачів по всій Європі.

Інновації в області блокчейну та API

Особливої похвали в аналізі WTR відзначена робота EUIPO в галузі інтерфейсу прикладного програмування (API) та блокчейну. Відомство вважається лідером в інтеграції технології блокчейну в IP-послуги. Ініціатива «Регістри ІВ у блокчейні» – це новаторський проєкт, метою якого є встановлення безпечного, швидкого та прямого зв'язку між відомствами ІВ та правовласниками. Сім відомств інтелектуальної власності ЄС, зокрема з Естонії, Італії, Литви, Мальти, Польщі та Португалії, вже приєдналися до цієї мережі блокчейнів з надією, що до кінця наступного року всі відомства країн-членів ЄС стануть частиною мережі.

Визнання також отримала «EBSI-ELSA», новаторська ініціатива EUIPO, спрямована на боротьбу з контрафактною продукцією у глобальному ланцюжку постачання. EBSI-ELSA використовує наявні платформи NFT, приватні та загальнодоступні блокчейни, рішення для відстеження та цифрову серіалізацію ідентифікаторів продуктів, щоб гарантувати справжність продуктів під час їхнього руху по ланцюжку поставок. Цей інноваційний підхід дозволяє власникам брендів отримувати повідомлення на кожному етапі, забезпечуючи більшу прозорість та безпеку.

Співпраця, інформаційно-пропагандистська діяльність та майбутні інновації

EUIPO також отримало високі оцінки за роботу відомства в галузі співробітництва та підвищення обізнаності. Водночас особливу похвалу отримали соціальні мережі EUIPO (LinkedIn, Facebook, X та Instagram). У ході аналізу, як зазначалось, було оцінено 50 відомств ІВ по всьому світу на основі їх онлайн-можливостей, додаткових пропозицій та зусиль щодо роботи з громадськістю. Під час оцінки враховувалися кілька критеріїв, включно з функціональністю вебсайту, системи електронного подання заявок, онлайн-бази даних торгових марок, функціями живого чату, API-інтерфейсами баз даних та офісних дій, інструментами ШІ та функціями блокчейну. Аналіз був заснований на відгуках експертів більш ніж 100 фахівців із торгових марок з 50 юрисдикцій. Водночас відзначається, що: «EUIPO перебуває на передньому краї використання технологій та відкритого діалогу з користувачами та національними відомствами… Вони мають підтримувати хорошу роботу».

Зазначимо, що EUIPO виходить на перше місце вже вп'яте. У 2020 році тільки відомство ІВ Сінгапуру випередило EUIPO, а у 2022 році Корейське відомство ІВ зрівнялося з EUIPO. У 2017-2018 та 2019 роках EUIPO очолювало список.

Результат учергове відображає підхід EUIPO до розширення кордонів за допомогою інновацій та неперевершену пропозицію цифрових інструментів та послуг, включаючи передове використання ШІ та блокчейну.

У рейтингу також зазначаються покращення в інших офісах. Відомство ІВ Австралії піднялося в рейтингу на третє місце, посівши шосте місце у 2022 році. Його зростання було викликано розширенням API та покращенням цифрових можливостей. Польське патентне відомство також перебуває на підйомі, піднявшись із 17-го місця у 2022 році на сьоме місце цього року. Департамент ІВ Таїланду також піднявся з 30-го місця у 2022 році на шосте місце сьогодні. Відомства ІВ Швейцарії та США зайняли 15 місце.

Проте користувачі висловили стурбованість в інших аспектах. Наприклад, окремі відомства не пропонують деякі з найголовніших функцій (електронну подачу заявок на реєстрацію товарних знаків або облікові записи в соціальних мережах), тоді як місцеві фахівці кажуть, що деяким відомствам не вистачає ресурсів та технічних ноу-хау для проведення чогось більшого, ніж адміністративні операції.

Водночас фактичні дані свідчать про бюджетний та технічний тиск у численних відомствах ІВ. Це дозволяє припустити, що як фахівці-практики, так і асоціації ІВ мають відігравати більш важливу роль у чиненні тиску на уряди з метою отримання достатніх ресурсів. Нездатність надати ці ресурси може знизити ефективність режимів ІВ у багатьох юрисдикціях. Це своєю чергою може вплинути на такі фактори, як ліцензування, культура і боротьба з контрафактною продукцією. Згідно з прогнозами, до 2030 року обсяг світової торгівлі контрафактними товарами сягне 1,43 трлн фунтів стерлінгів

Використані джерела

IP Office Innovation Ranking 2024: boundary-pushing registries revealed. IP Office Innovation Ranking 2024: boundary-pushing registries revealed - World Trademark Review

Tim Lince EUIPO ranked world's most innovative IP office for fifth time. EUIPO ranked world's most innovative IP office for fifth time - World Trademark Review

EUIPO named world’s most innovative IP office for fifth time. https://www.euipo.europa.eu/en/news/euipo-named-world-s-most-innovative-ip-office-for-fifth-time

Soaring global trade in counterfeit goods set to hit £1.43 trillion by 2030. Soaring global trade in counterfeit goods set to hit £1.43 trillion by 2030 | Trademarks | World IP Review

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати