Робоча група Ради суддів України 9 вересня 2024 року представила суддівській спільноті оновлений проєкт Кодексу суддівської етики. Про це повідомила Судова влада України.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "10 вересня ВРП звільнила двох суддів за загальними обставинами".
"Очікується, що вже найближчого засідання його розглянуть члени Ради, а вже 18 вересня оновлений Кодекс суддівської етики буде запропоновано до схвалення делегатам XX з'їзду суддів України. В презентації оновленого Кодексу суддівської етики взяли участь практично всі члени робочої групи, які активно працювали над змінами та доповненнями до документа", – йдеться в повідомленні.
Голова Комітету РСУ з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції і врегулювання конфлікту інтересів, суддя КГС ВС Єгор Краснов наголосив, що головною метою оновлення Кодексу було наближення його норм до міжнародних стандартів, узгодження з новим законодавством України та врахування нових етичних викликів.
У проєкті Кодексу, серед іншого, вказано, що використання суддею технологій штучного інтелекту є допустимим, якщо це не впливає на незалежність та неупередженість судді, не стосується оцінки доказів і процесу ухвалення рішень та не порушує вимог законодавства.
Крім цього, суддя не може належати до політичної партії чи професійної спілки, виявляти прихильність до них, брати участь у політичних акціях, мітингах, страйках, бути кандидатом на виборні посади в органах державної влади (крім судової) та органах місцевого самоврядування, а також брати участь у передвиборчій агітації, обіймати будь-які інші оплачувані посади, здійснювати іншу оплачувану діяльність, окрім наукової, викладацької та творчої.
Водночас участь судді в соціальних мережах, інтернет-форумах та застосування ним інших форм спілкування в інтернеті "є допустимою", однак користування соцмережами має бути "стриманим, поміркованим та обережним". Так, суддя може розміщувати, коментувати лише ту інформацію, використання якої не завдає шкоди авторитету судді та судової влади.
Також у проєкті йдеться про те, що суддя під час здійснення правосуддя повинен не допускати дискримінації за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, гендерної ідентичності, сексуальної орієнтації, етнічного та соціального походження, майнового стану, стану здоров’я, місця проживання, мовних та інших ознак і не дозволяти цього іншим.
З проєктом Кодексу суддівської етики можна ознайомитися тут.