18 червня 2021, 15:51

Рахункова палата: Проблеми з виконанням держбюджету-2020 зумовлені неякісним плануванням та епідемією COVID-19

Пресслужба Рахункової палати

Проблеми виконання державного бюджету на 2020 рік зумовлені неякісним плануванням, несвоєчасними рішеннями Уряду та епідемією COVID-19. Про це у Верховній Раді під час Звіту про виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "На вакцини від COVID вже витратили 7,9 млрд грн, ще 2,6 млрд грн – залишаються невикористаними"

Він зауважив, що 2020 рік був не простим для країни. «В умовах пандемії COVID економіка впала на 4%. На 9,5% зросло безробіття і до 3,1 млрд грн − прострочена заборгованість із виплати зарплати, яка досягла найбільшого значення з 2010 року», − сказав Валерій Пацкан. Щоб змінити ситуацію, Парламент 17 разів вносив зміни до державного бюджету і як результат його основні показники змінилися. Цього року, зміни до бюджету вносилися вже тричі.

Крім того, підкреслив Голова Рахункової палати, Уряд вперше не затвердив Бюджетну декларацію і бюджет-2020 формувався без стратегічних орієнтирів. За його словами, реальні доходи державного бюджету зменшились на 1,8% порівняно з попереднім роком. Окремі доходи взагалі не отримані, зокрема, 4,4 млрд грн плати за ліцензії у сфері азартних ігор. Як наслідок на цю суму не профінансовані видатки на модернізацію лікарень та шкіл.

Валерій Пацкан також зауважив, що у 2020 році 5% видатків державного бюджету або 68 млрд грн не проведені і це найбільший показник з 2015 року. «Протягом 2020 року Уряд прийняв 76 рішень про зміни видатків за кожною четвертою бюджетною програмою. За окремими програмами − кілька разів. І все для того, щоб «освоїти кошти», які не були використані ефективно впродовж року. Декілька рішень згодом взагалі були скасовані. Цього року Уряд ухвалив вже 14 рішень про зміни видатків», − додав він.

Голова Рахункової палати також підкреслив, що через неякісне планування і несвоєчасні рішення з Фонду боротьби з COVID-19 не використали 12 млрд грн.

«У 2020 році дефіцит державного бюджету став найбільшим за останні 10 років і становив 218 млрд грн. Існування значного дефіциту бюджету призводить до руху по «борговій спіралі». Для виконання бюджету Уряд запозичив 640 млрд грн і залучати кошти на прийнятних умовах стає дедалі складніше», − додав він. За словами Валерія Пацкана, ненадходження передбачених коштів призводило до несвоєчасного проведення видатків.

Він також зауважив, що незастосування обмежувальних норм Бюджетного кодексу щодо боргу погіршує основні показники боргової безпеки країни. Зокрема, за рік на 28% збільшився загальний обсяг державного і гарантованого державою боргу і досяг 2,5 трлн гривень. На його обслуговування та погашення спрямовано 512 млрд грн і це майже третина видатків бюджету. «Фактично кожен українець має 61 тис. грн боргу. За його обслуговування та погашення кожен з нас заплатив минулого року 12,3 тис. гривень», − додав Валерій Пацкан.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати