23 вересня 2021, 13:52

Рада ухвалила закон про олігархів

Верховна Рада ухвалила у другому читанні закон про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Хто вважатиметься олігархом?

Олігархом вважається фізична особа, яка одночасно відповідає щонайменше трьом з таких ознак:

1) бере участь у політичному житті;

2) має значний вплив на засоби масової інформації;

3) є кінцевим бенефіціарним власником суб'єкта господарювання, який після дня введення в дію цього Закону є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (домінуюче) становище на ринку відповідно до Закону України "Про захист економічної конкуренції" та протягом одного року поспіль підтримує або посилює таке становище;

4) підтверджена вартість активів особи (та суб’єктів господарювання, бенефіціаром яких вона є), перевищує 1 мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.

Рішення про виключення олігарху з Реєстру приймається у разі невідповідності особи одночасно щонайменше двом із ознак

Хто бере участь у політичному житті?

Особа вважається такою, яка відповідає ознаці участі у політичному житті, якщо вона:

1) є Президентом України, Головою Верховної Ради України, Першим заступником або заступником Голови Верховної Ради України, народним депутатом України, Прем'єр-міністром України, Першим віце-прем'єр-міністром України, віце-прем'єр-міністром України, міністром, його першим заступником або заступником, керівником іншого центрального органу виконавчої влади, який не входить до складу Кабінету Міністрів України, Головою Служби безпеки України, Генеральним прокурором, Головою Національного банку України, керівником постійно діючого допоміжного органу, утвореного Президентом України, його першим заступником або заступником, та/або

2) є близькою особою особи, зазначеної у пункті 1 цієї частини, згідно із Законом України «Про запобігання корупції» або пов’язаною з нею особою, та/або

3) обіймає посаду у керівних органах політичної партії, та/або

4) фінансувала діяльність політичної партії, політичну агітацію або проведення мітингів чи демонстрацій з політичними вимогами.

А що з приводу впливу на ЗМІ?

Особа вважається такою, що значно впливає на ЗМІ, якщо вона:

1) є власником (засновником) засобу/засобів масової інформації або бенефіціаром власника (засновника) засобу/засобів масової інформації, та/або

2) є контролером власника (засновника) засобу/засобів масової інформації, та/або

3) була власником (засновником) засобу/засобів масової інформації або бенефіціаром чи контролером власника (засновника) засобу/засобів масової інформації на день набрання чинності цим Законом, але втратила такий статус до дня введення в дію цього Закону , внаслідок чого власником (засновником), бенефіціаром або контролером власника (засновника) засобу масової інформації стала пов'язана особа або особа, яка не має бездоганної ділової репутації у розумінні статті 10 цього Закону.

Хто вирішує, чи є особа олігархом?

Рішення про визнання особи такою, яка має значну економічну та політичну вагу, приймається Радою національної безпеки і оборони України на підставі подання Кабінету Міністрів України, члена Ради національної безпеки і оборони України, Національного банку України, Служби безпеки України або Антимонопольного комітету України.

Особу визнано олігархом. Що далі?

Рішення РНБО про визнання особи олігархом, є підставою для включення таких осіб до Реєстру осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів) (далі – Реєстр).

Формувати та вести Реєстру буде РНБО. Інформація у Реєстрі буде у вільному доступі з можливістю роздрукування.

Яка інформація про олігархів буде у Реєстрі?

  • рішення РНБО про визнання особи олігархом та обгрунтування такого рішення
  • прізвище, ім'я та по батькові
  • декларації про контакти з олігархом або його представниками
  • рішення РНБО про виключення особи з Реєстру та обставини, які обґрунтовують прийняття такого рішення
  • перелік юридичних осіб, кінцевим бенефіціарним власником яких є олігарх
  • перелік осіб, до виборчих фондів яких або виборчих фондів політичних партій, які висували цих осіб, здійснював внески олігарх упродовж останніх трьох років.

Що означає внесення до Реєстру?

З моменту включення олігарха до Реєстру він зобов'язаний подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції".

Особам, включеним до Реєстру, забороняється:

  • здійснювати внески на підтримку політичних партій, здійснювати внески до виборчих фондів кандидатів (крім власного виборчого фонду), політичних партій під час виборчого процесу відповідно до Виборчого кодексу України
  • бути покупцем (бенефіціаром покупця) у процесі приватизації об'єктів великої приватизації
  • фінансувати будь-яку політичну агітацію, або проведення мітингів чи демонстрацій з політичними вимогами

Що робити після контакту з олігархом?

У разі контакту публічного службовця з особою, включеною до Реєстру, або її представником такий публічний службовець зобов'язаний подати декларацію про контакти.

Під контактом розуміється зустріч та розмова (у тому числі онлайн), спілкування за допомогою телефону чи засобів електронного зв’язку будь-якого змісту.

Особи, включені до Реєстру, та їхні представники зобов'язані повідомляти публічних службовців про те, що особу включено до реєстру. АЛЕ Якщо олігарх не повідомив про те, що він знаходиться у реєстрі, це не знімає відповідальності з публічного службовця за неподання декларації.

Декларація про контакти не подається, якщо такий контакт відбувся:

  • в офіційних заходах з прямою трансляцією на радіо, телебаченні або через мережу Інтернет;
  • у судовому засіданні;
  • в офіційних заходах (нарадах), ініційованих органами державної влади,за умови що інформація про такі заходи із зазначенням повного переліку учасників та предмета обговорення розміщена на офіційному веб-сайті відповідного органу державної влади.

Декларація про контакти з олігархом має містити інформацію про:

  • особу, яка подає декларацію про контакти;
  • особу, включену до Реєстру, її представника, з якою (яким) відбувся контакт;
  • дату і місце зустрічі (розмови), спілкування за допомогою телефону чи засобів електронного зв’язку, її короткий зміст.
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати