07 жовтня 2024, 10:28

Провідні арбітражні та санкційні експерти поділилися досвідом з українськими суддями

Asters

27 вересня 2024 року у Києві відбувся семінар «Націоналізація, санкції та міжнародний арбітраж: наслідки російської агресії в Україні», в якому взяли участь судді різних інстанцій українських судів, представники Міністерства юстиції України та Міністерства економіки України. Про це розповіли в Asters.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


202409272n7a4152jpg_1727954728

Читайте також: "Asters успішно захистила інтереси ПриватБанку у справі щодо націоналізації банку".

Захід за ініціативи Верховного Суду та Вищого антикорупційного суду України (ВАКС) став можливим за підтримки посольства Сполучених Штатів Америки в Україні.

Ключова мета семінару — створити майданчик для обміну знаннями та найкращими практиками між міжнародними експертами та українськими суддями, адже з початком повномасштабної війни українська судова система стала ключовою у питаннях застосування санкцій та націоналізацій, як прямо ухвалюючи рішення про вилучення активів, так і опосередковано, перевіряючи законність вилучення активів, а також застосування публічного порядку щодо питань підсанкційних осіб.

Відкриваючи захід, секретар Пленуму Верховного Суду, секретар Першої судової палати Касаційного цивільного суду Дмитро Луспеник підкреслив важливість його проведення: «Санкції — це відповідь України на війну, яку розпочала росія, застосування санкційних механізмів — це один із потужних інструментів у боротьбі проти ворога. Саме тому під час подібних заходів Верховного Суду ми дуже часто порушуємо це питання. Радію, що сьогодні маємо іноземних експертів, які допоможуть отримати цінний міжнародний досвід та поглибити нашу експертизу». 

Голова Апеляційної палати ВАКС Олександр Семенников додав: «Наразі в апеляційному порядку оскаржується третина «санкційних справ», рішення Апеляційної палати мають визначальне значення, адже вони є остаточними та не підлягають касаційному перегляду. На даний час нам вдалося вже напрацювати певну судову практику, але кожна окрема справа потребує комплексного підходу та глибинного аналізу, зокрема щодо корпоративної структури компанії, взаємозв'язків компанії з підсанкційними особами, характеру їхньої діяльності тощо. Впевнений, що під час заходу учасники дізнаються більше нюансів розгляду санкційних справ».

Перша сесія за модерації колишнього очільника міжнародних інвестиційних спорів у Державному департаменті США, партнера A&O Shearman Патріка Пірсалла відбулась за участі: 

  • Елісон Макдональд, королівської радниці Essex Court Chambers
  • Ендрю Адамса, партнера Steptoe
  • Лізи Грош, представниці Офісу міжнародних позовів та інвестиційних спорів Державного департаменту США
  • Олексія Кравчука, судді-спікера Вищого антикорупційного суду, д.ю.н., професора

Спікери обговорили практичні аспекти функціонування практики знаходження активів, їхньої заморозки та вилучення в США та Великобританії, міжнародно-правові аспекти застосування санкцій та тимчасових обмежувальних заходів, практики судів США та міжнародних судових та арбітражних інституцій у таких справах. Експерти детально пояснили особливості розгляду справ, які передбачають конфіскацію активів, зокрема тих, що знаходяться за межами юрисдикції певного суду, а також доказування факту пов'язаності особи з таким майном. Закриваючи першу сесію, Олексій Кравчук поділився практикою ВАКС та окреслив проблемні питання, які виникають у практиці суду в справах про застосування санкцій.

Питання санкцій та інвестицій за модерації партнера Queritius Войцеха Садовського більш детально обговорили:

  • Дмитро Луспеник, секретар Пленуму Верховного Суду, секретар Першої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, к.ю.н., доцент, заслужений юрист України
  • Девід Мортлок, член Atlantic Council, керуючий партнер Willkie Farr & Gallagher (DC), колишній директор з міжнародних економічних питань у Раді національної безпеки Білого дому
  • Александр Скард, директор з правових питань, Kennedys
  • Махназ Малік, королівська радниця Twenty Essex, членкиня Комітету ICSID з перегляду рішень
Дмитро Луспеник розпочав дискусію доповіддю про застосування застереження про публічний порядок при визнанні та виконанні іноземних арбітражних рішень з фокусом на справах, в яких сторона арбітражу знаходиться під санкціями. Він зауважив, що «Україна стикнулася з такою категорією справ не з початком повномасштабного вторгнення у 2022 році, а у 2014, коли росія розпочала першу фазу війни. За цей час судова практика зазнавала змін, але зараз виглядає більш сталою».

Учасники також проаналізували зв'язок між міжнародними договорами про захист інвестицій та національним законодавством, зокрема ієрархію, розвиток та інколи конфлікт міжнародного та національного законодавства, а також види та особливості розробки програм санкцій, накладення та відповідальності за порушення санкцій.

Організаторами заходу виступили Верховний Суд, ВАКС, юридичні фірми Asters та A&O Shearman.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати