25 червня 2021, 14:24

Приватноправовий інструментарій для захисту права не має використовуватися для невиконання публічних обов’язків - КЦС ВС

Пресслужба Верховного Суду

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду змінив постанову апеляційного суду у справі щодо визнання недійсним договору дарування грошових коштів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "КЦС ВС указав на момент настання непрацездатності особи з інвалідністю з дитинства, розглянувши спадковий спір"

Про це повідомляє пресслужба Верховного Суду.

Районний суд відмовив у задоволенні позову про визнання недійсним договору дарування грошових коштів, оскільки недотримання вимог закону щодо його нотаріального посвідчення обумовлено об’єктивними, непереборними причинами – раптовою смертю дарувальника.

Апеляційний суд за наслідками розгляду апеляційної скарги обласного управління Державної фіскальної служби скасував попереднє рішення та ухвалив нове, яким залишив позов без задоволення з інших підстав: позивач не довів порушення його прав при укладенні оспорюваного правочину.

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду змінив постанову апеляційного суду, виклавши її мотивувальну частину в іншій редакції, і навів таке правове обґрунтування.

Рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку оскаржило обласне управління ДФС, посилаючись на те, що оскарженим судовим рішенням порушено їхні права, оскільки грошова сума подарунка була предметом спору в адміністративній справі, в якій обласне управління ДФС брало участь як відповідач. А саме постановою окружного адміністративного суду, залишеною без змін апеляційним адміністративним судом, задоволено адміністративний позов обдарованого, скасовано податкові повідомлення-рішення (ППР) обласного управління ДФС про визначення грошового зобов’язання обдарованого з податку на доходи фізичних осіб та військового збору. При цьому судами враховано, що договір дарування визнано дійсним судом загальної юрисдикції. 

Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду залишив без змін зазначені судові рішення, зокрема вказавши, що оскільки обдарований уклав договір дарування з родичем першого ступеня споріднення, то такий дохід оподатковується за нульовою ставкою оподаткування.

Колегія суддів КЦС ВС зазначила, що у справі, яка переглядається, позивач пред’явив позов до обдарованого, оспорюючи договір дарування грошових коштів, який у подальшому став підставою для скасування ППР щодо обдарованого в адміністративній справі.

Приватноправовий інструментарій (зокрема ініціювання спору про недійсність договору не для захисту цивільних прав та інтересів) не повинен використовуватися учасниками цивільного обороту для невиконання публічних обов’язків, звільнення майна з-під арешту в публічних відносинах або створення преюдиційного рішення суду для публічних правовідносин.

У разі використання приватноправового інструментарію не для захисту цивільних прав та інтересів, а для невиконання публічних обов’язків, звільнення майна з-під арешту в публічних відносинах або створення преюдиційного рішення суду для публічних відносин судове рішення стосується прав, інтересів та/або обов’язків відповідного державного органу, покликаного захищати інтереси держави у відповідних відносинах.

Між тим розгляд цієї справи відбувся без залучення до участі у справі ДФС України, а тому в задоволенні позову слід було відмовити з підстав неналежного складу учасників справи.

Постанова Верховного Суду від 9 червня 2021 року у справі № 638/2304/17 (провадження № 61-4126св20).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати