16 серпня 2022, 16:16

Працівники будуть захищені від цькування на роботі: Рада підтримала законопроєкт

Верховна Рада у першому читанні ухвалила законопроєкт №5748 про протидію мобінгу – цькуванню співробітників на робочому місці.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Верховна Рада підтримала зміни до законодавства про бухгалтерський облік"

На законодавчому рівні мобінг визначатиметься, зокрема, у таких формах:

• Економічний тиск – нерівна оплата праці, безпідставне позбавлення частини виплат (премій, бонусів, тощо).

• Психологічний тиск – створення ворожої, образливої атмосфери, погрози, висміювання, наклепи, нерівномірний розподіл навантаження і задач між працівниками.

• Створення напруженої, ворожої, образливої атмосфери – ізоляція працівника від трудового колективу, включаючи зміну місцезнаходження робочого місця, не запрошення на зустрічі і наради, в яких він зазвичай бере участь, перенесення робочого місця в непристосовані для цього місця тощо.

Типовими ознаками мобінгу (цькування) є:

  • повторюваність діяння; 
  • наявність сторін - кривдник, потерпілий (жертва мобінгу (цькування)), спостерігачі (за наявності); 
  • дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких, зокрема, є заподіяння моральної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого, примушування до зміни місця роботи.

Законопроєкт зобов'язує роботодавеців вживати всіх необхідних заходів для забезпечення безпеки і захисту фізичного та психічного здоров'я працівників, здійснювати профілактику ризиків та напруги на робочому місці, провадити інформаційні, навчальні та організаційні заходи, розробити процедуру надання психологічної допомоги і підтримки постраждалим від мобінгу особам.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати