06 квітня 2023, 16:18

Позасудовий порядок вирішення колективних трудових спорів відповідає усталеній міжнародній практиці, – Дмитро Кухнюк

5 квітня відбулася відкрита частина пленарного засідання у формі усного провадження по справі за конституційною скаргою Первинної профспілкової організації Всеукраїнської профспілки працівників науки, виробництва та фінансів ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» щодо конституційності абзацу першого ч. 1 ст. 7 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» від 3 березня 1998 року № 137/98-ВР (далі – Закон).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "4 квітня ВРП звільнила чотирьох суддів за загальними обставинами".

Деталі

Суддя-доповідач у справі Олег Первомайський виклав зміст конституційної скарги, перебіг розгляду справи в судах та обґрунтування заявника.

За його словами, заявник звернувся до КСУ з клопотанням перевірити на відповідність Конституції України абзац перший ч. 1 ст. 7 Закону, а саме розгляд колективного трудового спору (конфлікту) здійснюється примирною комісією з питань щодо встановлення нових або зміни наявних соціально-економічних умов праці та виробничого побуту; укладення чи зміни колективного договору, угоди (пункти «а» і «б» ст. 2 Закону), а трудовим арбітражем – у разі неприйняття рішення у строки, встановлені ст. 9 цього Закону.

Суб’єкт права на конституційну скаргу заявив, що оспорюваними приписами ст. 7 Закону врегульовано виключно позасудовий порядок розв’язання колективного трудового спору (конфлікту). На його переконання, оспорювані приписи Закону не відповідають ч. 3 ст. 8, частинам 2, 6 ст. 55, ст. 64, ч. 3 ст. 124 Конституції України, оскільки «звужують обсяг прав визначених цими статтями, зокрема право на судовий захист».

Олег Первомайський також повідомив, що він направив до органів державної влади, наукових установ, експертів запити щодо порушених у конституційній скарзі питань з проханням висловити свої позиції.

У результаті КСУ перейшов до закритої частини пленарного засідання у справі.

Окрема думка

До розгляду скарги як залучений учасник конституційного провадження, зокрема, був запрошений голова НСПП Дмитро Кухнюк. У своїй промові у КСУ він наголосив, що:

  • колективні трудові спори мають поділятися на «спори про права» та «спори про інтереси». До таких спорів застосовується примирно-арбітражний порядок вирішення, правовий механізм якого визначено спеціальним законодавчим актом – Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», який кореспондуються з міжнародно-правовими актами, які є складовою законодавства України;
  • «спори про інтереси» вирішуються виключно за допомогою примирно-арбітражних процедур і на них не повинна поширюватися юрисдикція судів;
  • частина колективних трудових спорів є «спорами про права», на які має поширюватися юрисдикція судів;
  • окрім визначених законом випадків безпосереднього звернення до суду, на всі колективні трудові «спори про права» поширюється обов’язковий досудовий порядок врегулювання спору;
  • відповідно до практики ЄСПЛ, примирно-арбітражний порядок вирішення колективних трудових спорів не свідчить про обмеження доступу до правосуддя. Право на доступ до суду не є абсолютним. Воно може бути врегульоване національними процедурами для забезпечення ефективності відправлення правосуддя.

«Зважаючи на буквальне текстуальне тлумачення положень ст. 7 Закону, у їх системному взаємозв’язку із нормами статей 8, 55, 64, 124 Основного Закону, на нашу думку, оспорювані законодавчі положення не звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, визначених Конституцією України, зокрема визначеного у ст. 55 права на судовий захист, а тому зазначені законодавчі положення не суперечать приписам Основного Закону України», – зазначив Кухнюк.

Як зазначається, питання, які зараз розглядаються КСУ, є предметом започаткованої НСПП широкої дискусії із залученням соціальних партнерів, експертів, науковців та практиків у цій сфері щодо вироблення нової моделі вирішення колективних трудових спорів. Водночас над проєктом закону «Про колективні трудові спори» продовжує працювати робоча група.

З відеозаписом засідання КСУ можна ознайомитися за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати