30% громадян позитивно оцінюють свій досвід життя в Україні. Такими є висновки опитування «Барометр якості життя», проведеного Європейською Бізнес Асоціацією разом з дослідницькою компанією Gradus Research. Цьогорічна хвиля дослідження охоплює дві аудиторії – загальну по країні та бізнес-аудиторію, представлену співробітниками членських компаній Асоціації.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Водночас загальний досвід життя в Україні задовільно оцінюють 39% загальної аудиторії, інші 31% – незадовільно. Найкращі оцінки надає молода аудиторія віком від 16 до 25 років та жителі Києва.
Серед бізнес-аудиторії переважають оптимісти: 44% задоволені своїм життя, 35% вважають його задовільним, і 21% – незадоволені. Варто зазначити, що серед аудиторії Асоціації 15% наразі знаходиться за кордоном, а 4% змінили своє місце проживання всередині країни.
Задоволеність своєю роботою та рівень доходу – важливий фактор впливу на рівень життя. Загалом, поточним місцем роботи задоволені 34% загальної аудиторії та 69% бізнес-аудиторії, тоді як певне невдоволення щодо самореалізації мають 33% загальної та 12% бізнес-аудиторії.
Основними факторами, що утримують українців на поточному місці роботи є дружня атмосфера в колективі, комфортні і безпечні умови праці, налагоджені відносини з керівником. На додачу представники Асоціації виділяють також можливість працювати віддалено та перспективи кар’єрного росту.
Впливати на думку респондентів може також рівень підтримки, що надає роботодавець. Так, з початку повномасштабної війни 23% загальної аудиторії отримали додаткову підтримку, а серед бізнес-аудиторії – 81%. Найчастіше роботодавці надавали авансові виплати заробітної плати, допомагали з релокацією та компенсацією витрат, забезпечували житлом.
Водночас суттєво гіршими є оцінки рівня доходу українців. Навіть серед бізнес-аудиторії 38% вважають свій дохід недостатнім для якісного життя, хоча при цьому 52% називає достатнім, а 10% навіть більшим за достатній. Варто зазначити, що при цьому 80% представників Асоціації заробляють більше 20 тис. грн на місяць.
Серед загальної аудиторії більшість, а саме 85% вважають свій рівень доходу недостатнім, тільки 13% – достатнім і 2% більшим за достатній. Водночас 76% загальної аудиторії отримують менше 20 тис. грн на місяць, зокрема 53% менше 10 тис. грн.
Традиційно високі оцінки серед бізнес-аудиторії має фактор соціального життя, зокрема 52% задоволені своїм дозвіллям. Серед загальної аудиторії задоволеними своїм життям поза роботою є 47%. Варто зазначити, що одним із складників цього фактору є волонтерство, до якого сьогодні залучена переважна більшість жителів України.
Інший важливий фактор – безпека. Переважно респонденти вважають рівень безпеки в країні незадовільним, зокрема 53% бізнес-аудиторії та 47% серед загальної. За негативними оцінками очікувано лідирує східний регіон. Водночас є і позитивні оцінки – 25% загальної та 16% представників Асоціації задоволені рівнем безпеки.
Оцінки правового поля є схожими в обох аудиторій. При цьому майже однакова кількість респондентів як вдоволена (34% загальної та 33% бізнес-аудиторії), так і невдоволена (31% загальної та 25% бізнес-аудиторії). Нагадаємо, цей фактор включає оцінку дискримінації, рівня демократичних свобод та рівня адміністративних послуг.
Схожа ситуація з освітою. Думки респондентів розділились: близько третини позитивно оцінюють освітню систему в Україні – 34% загальної та 31% бізнес-аудиторії. Інша третина – 30% загальної та 31% бізнес-аудиторії – вважає якість та доступність освітніх послуг низькими.
Одностайними є також оцінки екологічної ситуації в країні. Задоволені станом довкілля тільки 15% загальної та 12% бізнес-аудиторії, тоді як більшість (55% загальної та 53% бізнес-аудиторії) вважають його незадовільним. Найгіршими є оцінки жителів центру, півночі та столиці.
Оцінки системи охорони здоров’я є вищими серед бізнес-аудиторії. Зокрема, 39% респондентів задоволені медичним обслуговуванням, тоді як незадоволених усього 22%. Компанії Асоціації активно користуються програмами медичного страхування, що може впливати на їхній досвід. Водночас серед загальної аудиторії тільки 23% задоволені рівнем медицини, тоді як 40% мають негативний досвід.
«Ми раді відзначити, що серед представників бізнес-спільноти переважають позитивні оцінки рівня життя, задоволеності власною роботою та рівнем доходів. У цьому контексті роль та внесок відповідальних роботодавців є дуже важливою. Водночас є фактори, вирішальний вплив на які має саме держава, як-от рівень освіти, медицини, правове поле, екологічна ситуація. Важливо, щоб реформування цих сфер продовжувалось і під час війни, аби люди мали достойне життя в країні, в майбутнє якої вони вірять і яке захищають просто зараз», — коментує Анна Дерев’янко, виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації.
«Враховуючи обставини і тривалість війни, картина задоволеності життям в Україні могла би бути гіршою, натомість, ми бачимо позитивні оцінки. Це свідчить про те, що суспільство знаходиться в ситуації мобілізації внутрішніх ресурсів. У інших дослідженнях Gradus Research ми також фіксуємо, що більшість громадян вважає, що країна рухається у правильному напрямку, і це мотивує людей працювати та тримати економічний фронт попри всі складнощі», — коментує Євгенія Близнюк, соціологиня, засновниця і директорка дослідницької компанії Gradus Research.
Довідково:
Барометр щастя в Україні – щорічне опитування, яке проводиться Європейською Бізнес Асоціацією з 2018 року. У 2022 році опитування не проводилось через повномасштабне російське вторгнення в Україну. У 2023 році стартувало оновлене опитування «Барометр якості життя». Партнер із дослідження – дослідницька компанія Gradus Research.
Аудиторія дослідження: загальна аудиторія (1091 осіб) – чоловіки та жінки віком 16-60 років, що проживають у містах з населенням більше 50 тис. (крім Донецької, Луганської та Херсонської областей); бізнес-аудиторія (359 осіб) – співробітники членських компаній Європейської Бізнес Асоціації, незалежно від місця перебування.
Опитування проводилось з 1 до 4 травня 2023 року серед загальної аудиторії та з 7 квітня до 15 травня 2023 року серед бізнес-аудиторії.