03 липня 2021, 13:31

Початок світової податкової революції. 130 країн підтримали реформу

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

ПЕРЕКЛАД


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


130 країн, включаючи Польщу, прийняли глобальний план податкової реформи. Це змінить мінімальну ставку ВПП для транснаціональних компаній, яким доведеться сплачувати податки в країнах, де вони отримують прибуток. «Це початок світової податкової революції», – не сумнівається Польський економічний інститут.

Читайте також: "Патентне заперечення "солом’яної особи"

«130 країн та юрисдикцій, які виробляють загалом понад 90% глобального ВВП, прийняли новий план з реформування міжнародної податкової системи», – повідомила 01.07.2001 р. Організація економічного співробітництва і розвитку (далі – ОЕСР). План передбачає, що мінімальна ставка корпоративного прибуткового податку (далі – КПП) для міжнародних компаній становитиме 15%. Він базується на двох принципах, які ми розглянемо далі.

Зрештою, гіганти заплатять податки

Перший – передати частину податкових прав міжнародних гігантів країнам, в яких вони торгують та отримують прибуток. Немає значення, чи знаходяться ці компанії фізично в зазначеній країні. Якщо вони там працюють, то їм доведеться сплачувати за це податки.

Що відбувається? Автори реформи звернули увагу на проблему податкової оптимізації. Найбільші компанії переводять свої штаб-квартири в податкові притулки й звідти проводять глобальні операції. Після змін вони повинні будуть сплачувати податки в кожній країні, де вони отримують прибуток. Таким чином вдалося уникнути оподаткування, серед іншого, Amazon та Apple. Люксембург зажадав від першого 250 млн євро заборгованості, а від другого Ірландія зажадала 13 млрд євро. Однак цифрові гіганти були справедливо визнані судами ЄС, які вказали, що сьогодні немає закону, який ефективно обкладає корпорації податком.

Мінімальний глобальний податок

Другий принцип – це глобальний мінімальний податок, «який країни можуть стягувати для захисту своєї податкової бази». Він повинен скласти не менше ніж 15%, але ця ставка може бути збільшена.

У заяві Міністерства фінансів Польщі уточнюється, що цей механізм повинен застосовуватися до міжнародних компаній, які досягають глобальної консолідованої виручки не менше ніж 750 млн євро.

Угоду ще не підписали 9 країн-учасниць переговорів, включаючи Ірландію. Робота над планом реалізації прийнятих положень триватиме до жовтня поточного року. За даними ОЕСР, перший компонент реформи приноситиме членам ОЕСР близько 100 млрд доларів на рік. Очікується, що другий компонент приноситиме ще 150 млрд доларів додаткових податкових надходжень щороку.

«Початок світової податкової революції»

Польський економічний інститут у своєму звіті «Податкова несправедливість в Європейському Союзі. До більшої солідарності в боротьбі з ухиленням від сплати податків» підрахував, що збитки, які виникають в результаті використання міжнародних транзакцій для податкового шахрайства та ухилення від сплати податків, скорочують бюджети країн ЄС приблизно на 170 млрд євро на рік.

«Це початок світової податкової революції, – вважає директор Польського економічного інституту Петро Арак. – Така велика кількість підтримки рішень, підготовлених ОЕСР, показує, наскільки актуальною є проблема переведення прибутку, несправедливого розподілу податкових доходів і функціонування податкових притулків».

Він підкреслив, що Польща протягом багатьох років була прихильником реформ в оподаткуванні міжнародних корпорацій та боротьби з податковими притулками.

«Інститут неодноразово вказував на необхідність заповнення прогалин в європейських податкових системах. Завдяки мінімальній ставці ВПП бюджети всіх країн світу можуть бути багатшими на 115 млрд доларів», – зазначив Арак.

ОЕСР передбачає, що в липні цього року розроблені рішення мають бути схвалені G20, а до осені повинні бути опрацьовані всі додаткові деталі, що дозволяють прийняти глобальні рішення у 2023 р.

Джерела

Nadchodzi rewolucja podatkowa. 130 krajów opowiedziało się za reformą. 

130 krajów popiera reformę globalnego opodatkowania. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати