Про це зазначено у консультативному висновку щодо законопроєкту "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо переведення суддів" № 4072. Ним визначаються строки та періодичність оголошення процедури заповнення вакантних посад суддів шляхом переведення та передбачається проведення конкурсу на заміщення вакантних посад суддів місцевих судів, на які діючі судді не виявили бажання бути переведеними, серед кандидатів на посаду судді.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Суддю райсуду Дніпропетровської області тимчасово відсторонено від правосуддя".
Про це повідомляє прес-служба ВРП.
У висновку зазначається, що питання вдосконалення процедури переведення суддів є актуальним та може бути підтримане з огляду на таке:
- добір кандидатів та кваліфікаційне оцінювання суддів, які виявили намір перевестись до іншого суду, проводились на різних умовах, уніфікувати які після закінчення добору та оцінювання об’єктивно неможливо;
- за умови складання єдиного рейтингу кандидатів на посаду судді і суддів, які претендують на переведення, визначення переможців було б завідомо несправедливим та призвело б до непрямої дискримінації кандидатів, які перебували у резерві на заміщення вакантних посад суддів місцевих загальних судів.
Зокрема, законопроєктом пропонується доповнити статтю 82 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (№ 1402-VIII) положеннями, які дадуть змогу перевести діючих суддів до іншого суду того самого або нижчого рівня в межах однієї спеціалізації, розташованого в іншій місцевості. А також доповнити вказаний Закон статтею 82-1, яка врегулює порядок проведення конкурсу в разі переведення судді до іншого суду.
Законопроєктом пропонується проводити окремі конкурси на посаду судді для діючих суддів та кандидатів на посаду судді та встановити, що добір здійснюється на посади, які залишилися вакантними після завершення процедур переведення. На думку ВРП, розмежування конкурсів сприятиме заповненню досвідченими суддями вакантних посад у місцевих судах, що розташовані в обласних центрах, які розглядають справи з більшим рівнем складності та мають більший обсяг роботи.
У висновку зазначено, що запропоновані законодавчі зміни дадуть можливість пришвидшити врегулювання питання щодо заповнення вакантних посад суддів. Виконання ВРП повноважень ВККСУ на час її відсутності дасть змогу у розумні строки після набрання запропонованими змінами законної сили провести відповідні процедури та заповнити вакантні посади в місцевих судах.
Водночас ВРП висловила зауваження до положення проєкту, яким обмежується право судді на переведення до іншого суду за власною ініціативою у разі відсутності у нього сукупного трирічного стажу роботи на посаді судді. На думку Ради, норми про додаткові умови для переведення судді до іншого суду є дискримінаційними стосовно суддів, у яких відсутній сукупний трирічний стаж роботи на посаді судді.
"Аналізуючи зазначену норму у її системному зв’язку із запропонованою редакцією частини першої статті 82 Закону № 1402-VIII, можна дійти висновку, що умова стосовно обов’язкової наявності у судді трирічного стажу на посаді застосовується також до процедури тимчасового переведення судді шляхом відрядження", – сказано у висновку.
На думку ВРП, у законопроєкті необхідно визначити, що Рада на період відсутності ВККСУ затверджує за поданням Національної школи суддів України відповідні тимчасові положення про порядок проведення конкурсу у разі переведення судді до іншого суду та про методологію оцінювання суддів, допущених до процедури переведення.
Так, Вища рада правосуддя підтримує законопроєкт за умови врахування її пропозицій та зауважень.
Нагадаємо, ВРП звільнила у відставку трьох суддів.