13 травня 2021, 10:08

Pfizer заробляє на вакцинах мільярди, не сплачуючи з них податків

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Американська фармацевтична компанія Pfizer заробляє в Європі мільярди євро на вакцинах проти COVID-19, але, як і інші глобальні компанії, уникає сплати податків відповідно до податкового законодавства Нідерландів. Встановив це портал Follow the Money.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Платформа журналістських розслідувань Follow the Money (FTM) повідомила у вівторок, що виробник вакцин Pfizer, що володіє компанією, розташованою в Капелі-ан-ден-Ейссел у Нідерландах, не сплачує там податки, незважаючи на свій багатомільярдний оборот.

«Компанія очікує хороший рік: у 2021 році Pfizer сподівається досягти більше 21 млрд євро у продажі вакцини COVID-19, яку вона розробила разом з німецькою BioNTech», – йдеться на сайті FTM.

За перші три місяці цього року виручка компанії виросла на 42% – до 14,6 млрд доларів. Через податкові притулки течуть мільярди євро, повідомляє портал. «Сюди входять Нідерланди, Люксембург та Ірландія». Журналісти встановили, що багато операцій Pfizer за межами США керуються компанією, що базується в Капелі-ан-ден-Ейссел: CP Pharmaceuticals International CV (CPPI).

«Прибуток CCPI за останнє десятиліття коливався від 10 млрд доларів у 2010 році до майже 20 млрд доларів у 2017 році. Це астрономічна цифра в 169,5 млрд доларів за 10 років», – зазначається на сайті FTM.

Однак компанія не платить податки в Нідерландах. «Згідно з голландським податковим законодавством, CPPI не обкладається голландським корпоративним податком або податком на дивіденди», – цитує річний звіт FTM, роблячи висновок про те, що весь прибуток розподіляється між акціонерами в якості дивідендів і не обкладається податком.

«Pfizer працює більш ніж у 150 країнах по всьому світу», – сказав представник компанії, відповідаючи на питання Follow the Money. «Де б ми не вели бізнес, компанія дотримується всіх законів про бухгалтерський облік та оподаткування і платить податки».

Однак FTM вказує, що «Нідерланди мають дірки в податковій системі, які американські компанії прагнуть використовувати. Дизайн, обраний Pfizer, створює враження, що компанія дійсно хоче платити якомога менше податків».

Згідно зі звітом Tax Justice Netherlands (TJN), опублікованому в березні цього року, Нідерланди займають четверте місце серед країн і територій із точки зору ухилення від сплати податків.

«Google прокачав через Нідерланди 128 млрд доларів за вісім років. Не так давно було також оголошено, що чотири найбільші виробники тютюну в світі щорічно направляють 7,5 млрд євро через Нідерланди на Бермудські острови тільки для того, щоб уникнути сплати податків», – повідомляє TJN на своєму веб-сайті.

«Минулого літа Нідерланди зайняли жорстку позицію щодо підтримки країн, які сильно постраждали від коронавірусу. Було справедливо зазначено, що вони втрачають податкові надходження, які так відчайдушно необхідні зараз, почасти тому, що Нідерланди, як країна-посередник, допускають ухилення від сплати податків», – заявляє TJN, оцінюючи політику кабінету прем’єр-міністра Марка Рютте під цим кутом як фіаско.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати