05 липня 2021, 17:52

Паспорт вакцинації: як це працює і як допомагає в поїздках за кордон

Паспорт вакцинації, що це і для чого він потрібен? Чи можливі тепер без нього поїздки за кордон? Яка процедура його отримання? 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Коментують:

11-Дмитро Майстро Дмитро Майстро, партнер ЮК «Майстро і Беженар», адвокат (Запоріжжя):

Відповідно до ст. 33 Конституції України, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантуються свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Враховуючи пандемію, реалізація права на свободу пересування обмежується. Це стосується запровадження певних правил в’їзду на територію інших держав. Так, на сайті МЗС регулярно оновлюються статуси щодо заборони/дозволу в’їзду іноземців. Отже, плануючи перетнути державний кордон, слід, перш за все, перевірити можливі обмеження. Розглянемо на прикладі Туреччини.

З 01.06.2021 р. ця країна запровадила нові правила в’їзду. Для перетину турецького кордону необхідно виконати одну з умов (мати один із зазначених документів):

  • документ про вакцинацію від Covid-19, зроблений не раніше, ніж за 14 днів до приїзду в країну;
  • документ, який засвідчує, що особа перехворіла на Covid-19 протягом останніх 6 місяців;
  • негативний ПЛР-тест на коронавірус, зроблений не пізніше, ніж за 72 години до приїзду;
  • експрес-тест на визначення антигену SARSCoV-2, зроблений не пізніше, ніж за 48 годин до приїзду.
  • Діти до 6 років та транзитні пасажири звільняються від цих зобов’язань.

Отже, виникає логічне питання щодо підтвердження вакцинації від Covid-19. У цьому аспекті слід зазначити, що громадяни, які отримали дві дози вакцини проти вірусу, можуть отримати міжнародне свідоцтво про вакцинацію — документ, у якому міститься інформація про зроблене щеплення, що відповідає міжнародним медико-санітарним нормам. Таке свідоцтво можна отримати тільки в паперовій формі відразу після щеплення другою дозою вакцини або в будь-якому медичному закладі, підключеному до електронної системи охорони здоров'я, зокрема, у сімейного лікаря, для пред'явлення за потреби при перетині державного кордону.

Слід визначити такі ключові аспекти:

1. Існують різні інтервали між дозами вакцин.

2. Свідоцтво про вакцинацію від коронавірусу видають після отримання пацієнтом двох доз щеплення. Саме тому строк видачі свідоцтв різний та залежить від вакцини.

3. МОЗ не встановлював ніяких 14 днів для звернення для отримання свідоцтва.

4. Після вакцинації треба звернутися до сімейного лікаря та надати копію закордонного паспорта для правильного введення інформації, що важливо при перетині кордону.

5. Свідоцтво дає право на перетин кордону та в’їзд не до всіх країн, а лише до тих, які його визнають.

Водночас зосереджую увагу на тому, що не можна плутати свідоцтво про вакцинацію з паспортом вакцинації (ковідним паспортом). Зокрема, Європейський Союз з 1 липня вводить єдиний внутрішній ковідний паспорт (цифровий ковідний сертифікат). Щодо нашої країни, то станом на сьогодні триває розробка такого документа, який має запрацювати найближчим часом у «Дії». До зазначеного сертифіката потраплятимуть громадяни, які:

  • отримали повний курс вакцинації;
  • мають негативний ПЛР-тест (строк дії цього сертифіката буде 72 години з моменту взяття зразка;
  • перехворіли, і про них внесені дані в електронну систему охорони здоров’я як підтверджений випадок лабораторно (180 днів з моменту отримання лабораторного підтвердження).

Також на момент підготовки цього матеріалу Міністерство цифрової трансформації України заявило про відкриття з 1 липня реєстрації на бета-тестування ковідних сертифікатів, що підтверджують статус про вакцинацію в застосунку «Дія». Слід зазначити, що Україна — одна з перших країн, яка розпочала комунікацію з командою ЄС щодо впровадження ковідних сертифікатів.

Отже, готуючись до подорожі за кордон, слід враховувати викладені нюанси та подбати про належне документальне оформлення проведення вакцинації.

17-Рудометкіна Марія ЮФ Горецкий

Марія Рудометкіна, помічник юриста ЮФ «Горецький і Партнери»:

За останні 2 роки, з появою Covid-19 у світі люди навчилися жити по-новому — карантинні обмеження внесли певні зміни у звичне життя. З початку 2021 р. поступово почали відкриватися кордони, але для того, щоб відвідати іншу країну, до стандартного пакету документів, які завжди були потрібні для виїзду (закордонний паспорт, віза (крім безвізових країн) і медична страховка), у 2021 р. додалися нові: довідка з негативним тестом на Covid-19 і підтвердження мети поїздки.

Європа і багато інших держав світу впроваджують нові правила в'їзду для туристів. Деякі європейські країни вимагають наявності медичної довідки міжнародного зразка (медичний паспорт), що підтверджує відсутність у них коронавірусної інфекції. На сьогоднішній день Європейський Союз вже розробив систему паспортів вакцинації, яку Україна також планує запровадити, для того, щоб громадяни могли вільніше та безпечніше подорожувати.

З 1 липня 2021 р. Європейський Союз вводить цифровий ковідний паспорт, який поки що необов’язковий, але є новим необхідним документом для громадян, які полюбляють подорожувати. Офіційна назва паспорта вакцинації — Digital Green Certificate, що в перекладі означає «цифровий зелений сертифікат». Він буде єдиним для всіх країн ЄС документом, що засвідчує факт щеплення, негативного ПЛР-тесту або нещодавно перенесеного захворювання на Covid-19, підтвердженого в дні хвороби позитивним ПЛР-тестом.

Головна мета введення паспорта вакцинації полягає у тому, щоб уникнути труднощів, які виникли у громадян в минулому році, коли кожна країни вводила свої внутрішні правила для перетину кордону іноземцями. Паспорт вакцинації міститиме інформацію декількох документів, і за його допомогою можна буде безперешкодно подорожувати країнами ЄС.

Цифровий зелений сертифікат можна отримати безкоштовно, інформація в ньому буде зазначена двома мовами — національною та англійською.

Щодо запровадження паспорта вакцинації в Україні

На сьогодні Україна та Європейський Союз досягли домовленостей про взаємне визнання паспортів вакцинації. Одним з проблемних питань є визначення, з якими саме вакцинами будуть діяти паспорти в ЄС, оскільки зараз не всі вакцини схваленні Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Станом на сьогодні ЄС визнав наступні вакцини: BioNTech/ Pfizer, Moderna, AstraZeneca та Johnson & Johnson.

Отримати паспорт вакцинації можна буде за допомогою електронного додатку «Дія» або в паперовій формі в медичних закладах у сімейного лікаря. Він буде містити QR-код з усією необхідною інформацією. Цей документ стане відображенням медичних записів про людину: чи отримала вона щеплення від коронавірусу, чи перехворіла нещодавно на Covid-19, чи пройшла ПЛР-тестування. Окрім зазначеної інформації, паспорти ще міститимуть такі дані: прізвище та ім'я англійською мовою, дата народження, інформація про дату щеплення та тип вакцини. Планується, що паспорт вакцинації буде перевірятися разом з паспортами під час перетину кордону.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати