02 березня 2021, 12:19

Особливості користування надрами: судова практика

Відділ узагальнення судової практики 7ААС

Правова позиція: Видача бланка спеціального дозволу на користування надрами, невід`ємною частиною якого є Угода про умови користування надрами, відповідно до приписів чинного законодавства, є обов`язковою передумовою для отримання повного пакету документів для користування надрами.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Контрабанда наркотиків, крадіжка авто та пенсії чорнобильцям: що розгляне ВС цього тижня"

Зобов`язуючи надрокористувача усунути у встановлений строк виявлені порушення шляхом надання до органу державного нагляду документів, які не видані самим же органом державного нагляду, а також іншими уповноваженими державними органами у зв`язку з відсутністю бланка дозвільного документа, Держгеонадра діють завідомо необґрунтовано та нерозсудливо.

Обставини справи: Позивач подав до Державної служби геології та надр України заяву на продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами, доповнену заявою.

Відповідно до наказів Держгеонадр України було прийнято рішення внести зміни та продовжити ПАТ "Рафалівський кар`єр" строк дії спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування базальтів Рафалівського родовища у Рівненській області терміном на 20 років.

Проте бланка спеціального дозволу на користування надрами  з відміткою про продовження строку його дії на 20 років відповідно до наказу Держгеонадр надрокористувачу ПАТ "Рафалівський кар`єр" видано не було, у зв`язку з чим були неодноразові звернення до відповідача з відповідними запитами, які наявні в матеріалах справи.

На запит представника позивача листом Державна служба геології та надр України повідомила, що наразі визначається посадова особа, якій буде надано право підписувати спеціальні дозволи на користування надрами та Угоди про умови користування надрами.

Разом з тим, уповноважені особи Держгеонадра на підставі направлення слідчого судді Рівненського міського суду Рівненської області провели позапланову перевірку ПАТ "Рафалівський кар`єр", результати якої оформлені актом перевірки.

За результатами позапланової перевірки ПАТ "Рафалівський кар`єр" Державною службою геології та надр України  видано припис, у якому зазначено порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, а саме:

  1. відсутній бланк спеціального дозволу на користування надрами та Угода про умови користування надрами, що містить програму робіт.
  2. відсутні документи, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов`язаних з користуванням надрами;
  3. відсутній Акт про надання гірничого відводу;
  4. відсутній Акт про передачу розвіданого родовища для промислового освоєння.

Позивач з цим приписом не погодився і звернувся до суду.

Позиція адміністративних судів всіх інстанції: Рішеннями адміністративних судів усіх трьох інстанцій адміністративний позов задоволено.

Судами встановлено, що станом на час проведення відповідачем позапланової перевірки ПАТ "Рафалівський кар`єр" 12.05.2017 у надрокористувача дійсно відсутні документи, про які зазначено в акті перевірки та оскарженому приписі.

Однак суди вказали, що відсутність у ПАТ "Рафалівський кар`єр" бланка спеціального дозволу на користування надрами з продовженим строком дії та внесеними до нього змінами зумовлена протиправною поведінкою відповідача - суб`єкта владних повноважень, який упродовж тривалого часу не видав надрокористувачу документ дозвільного характеру за відсутності для цього законодавчих підстав та об`єктивних причин.

Колегія суддів Верховного Суду погодилася із судами попередніх інстанцій, які задовольняючи позовні вимоги дійшли висновку, що дії Держгеонадра України щодо невидачі спеціального дозволу на користування надрами з продовженням строку дії та внесеними до нього змінами є неправомірними, оскільки ПАТ "Рафалівський кар`єр" виконало усі законодавчо визначені вимоги на отримання вказаного дозволу, підстави для невидачі такого дозволу відсутні.

Таким чином, колегія суддів суду касаційної інстанції погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що, зобов`язуючи надрокористувача усунути у встановлений строк виявлені порушення шляхом надання до органу державного нагляду документів, які не видані самим же органом державного нагляду, а також іншими уповноваженими державними органами у зв`язку з відсутністю бланка дозвільного документа, Держгеонадра діяли завідомо необґрунтовано та нерозсудливо.

Повний текст рішень можна знайти за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/ справа № 817/934/17

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати