18 червня 2024, 12:24

Омбудсмен Лубінець: «На саміті в Швейцарії окремі держави взяли зобов’язання сприяти поверненню полонених і депортованих»

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Реалізація пункту 4 української Формули миру щодо звільнення полонених і депортованих осіб обговорювалась на тематичній сесії першого (інавгураційного) саміту миру в Швейцарії 15-16 червня.

Сесія проходила в закритому режимі. На неї, за словами Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця, були запрошені Вселенський Патріарх Варфоломій, державний секретар Святого Престолу, ватиканський дипломат П‘єтро Паролін, президентка Європейського парламенту Роберта Мецола, Генеральний секретар Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич. Загалом було 39 учасників, зокрема. президенти держав, прем’єр-міністри, міністри закордонних справ, радники з питань нацбезпеки.

Модераторами і головними доповідачами на сесії були прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо та прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере. 

Вразило, каже Дмитро Лубінець, що як тільки починалися виступи з традиційною риторикою про «занепокоєність ситуацією в Україні», обидва модератори зупиняли промови закликами повернутися до конструктиву. Мовляв, ми знаємо про порушення росією Статуту ООН і міжнародного гуманітарного права, і що ціллю зустрічі є напрацювання дорожньої карти повернення військовополонених, інтернованих, цивільних, примусово переміщених і депортованих особи, включаючи дітей. 

Нашій делегації, продовжує Лубінець, сподобалось, що у підсумку виступи дійсно виявилися по суті проблеми і того, що потрібно робити –—просто по пунктах. Не можу розкрити багато деталей, каже омбудсмен, але «деякі країни (від них не очікував навіть я!) оголосили нові підходи. Не просто запропонували допомогу, а вийшли з конкретикою». Від цих країн лунало, скажімо: «Ми маємо пряме спілкування з російською стороною. Ми готові не просто включитися в процес, а взяти на себе зобов’язання стосовно повернення певної кількості громадян України».   

Також під час дискусій порушувалась проблематика недосконалості міжнародного гуманітарного права — МГП, наголошували виступаючі, потребує змін.

«Дуже відчувалося, що дехто став по-іншому сприймати те, що відбувається в Україні. Не останні два з половиною роки, а понад 10-ть рф депортує українських дітей, вбиває цивільних, піддає тортурам військовополонених. Весь цей час росія руйнує систему міжнародного гуманітарного права. Байдужість, нереагування світом на дії російської федерації призводить до того, що з’являються нові жертви», — зазначив омбудсмен в телеефірі національного марафону єдиних новин.     

Відповідно до п.4 Формули миру, Україна наполягає, що шляхом повного обміну повинні бути звільнені усі українські громадяни, які утримуються в росії та на тимчасово окупованих українських територіях, зокрема в Автономній Республіці Крим

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати