20 вересня 2019, 17:19

Оксамитовий сезон оподаткування

BEPS, MLI, КІК, CRS, законопроєкти у ВРУ, які ледь встигаєш прочитати, - про все це говорили сьогодні, 20.09.2019 р., на VIII Податковому форумі, організованому Асоціацією правників України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


2019_0920_08571100

Новинки податкової

Голова Державної податкової служби Сергій Верланов наголосив: «Процеси, які відбуваються сьогодні, є унікальними - і з точки зору масштабу, суті цих перетворень, і з точки зору інфраструктури, організаційних моментів, і з точки зору матеріального права, адже відбувається глобальна ревізія всього податкового законодавства. Також рік назад було вирішено провести реструктуризацію Державної фіскальної служби, коли було знайдено порозуміння з МВФ і внутрішніми стейкхолдерами про те, що кращим способом реформування фіскальних органів є поділ на податкову і митну служби».

За його словами, вже почалися процедури організації з нових служб і наразі в ДПС сформовано мережу з 25-и територіальних органів, офісу великих платників податків, інформаційно-довідкового департаменту, кол-центру і центрального апарату. Близько 70% персоналу вже було переведено і фактично з 28.08.2019 р. податки адмініструються Державною податковою службою. Тобто вся звітність вже подається до ДПС, остання її адмініструє, розглядає адміністративні скарги і здійснює представництво в судах, виконуючи все, що передбачено у ПКУ. Проте пан Верланов звернув увагу, що значна частина податківців із ДФС не пройшли фільтрацію і не потрапили до складу ДПС. «Завдяки достатньо вагомому оновленню керівного складу служби, я можу вже сьогодні впроваджувати ефективні зміни політик і практик, не витрачаючи час на позиційні битви», - сказав він.

Натомість 19.09.2019 р. у другому читанні був прийнятий законопроєкт №1066 про державну службу, який має полегшити питання проведення конкурсів і, на думку пана Верланова, дозволить набирати кращі кадри. Разом з цим ВРУ приймає рішення щодо ліквідації податкової міліції і створення Бюро фінансових розслідувань, розглядаючи законопроєкти №1208 та №1208-1. Новостворений орган БФР буде центральним органом виконавчої влади, координувати роботу якого буде Міністр фінансів України. Водночас цей орган буде правоохоронним і матиме право проводити оперативно-розшукову діяльність і слідство.

«По податковій політиці я, як голова податкової служби, одразу попереджаю, що є адміністратором, і багато законопроєктів, що розглядаються у ВРУ, є плодом спільної роботи всього юридичного середовища за останні декілька років, які з тих чи інших причин не вдавалося прийняти», - зазначив пан Верланов.

Наразі зміни в законодавстві стосуються:

- єдиної звітності (законопроект був прийнятий 19.09.2019 р. у другому читанні);

- РРО і кешбеку (планується запровадити електронні чеки з 01.01.2020 р. і введення кешбеку з 01.10.2020 р.);

- всезагальної фіскалізації (з 01.10.2020 р. підлягаються обов’язковій фіскалізації ризикові галузі, наприклад, торгівля складною технікою, фарма тощо, і з 01.01.2021 р. - обов’язкова фіскалізація для всіх видів діяльності);

- BEPS плюс адміністрування і зміна ставок (№1210, №1209 - законопроєкти будуть розглядатися в бюджетному пакеті до кінця листопада).

2019_0920_10512000

Новинки митниці

Не так швидко, порівняно з податковою, вдається провести переведення і розпочати свою роботу митним органам. «Ми справді йдемо з затримкою у два місяці через блокування конкурсу і розраховуємо, що ДМС розпочне свою роботу десь у другій половині жовтня. Ситуація з переведеннями в нас дещо складніша, тому що потрібно за один день перевести всіх митників з печатками для того, щоб митниця не перестала працювати. Кордон працює 24/7, і організаційні зміни не мають ніяк вплинути на бізнес чи громадян. Ми знаходимося на етапі переведення людей в центральному апараті й очікуємо прийняття підзаконних актів під вже згаданий закон №1066, після чого почнемо створення регіональної структури», - розповів Голова Державної митної служби Максим Нефьодов.

За його словами, очікуються дуже сильні чистки кадрів і зміни в соціальному пакеті. «Не можна буде сховатися на лікарняний чи відпустку. У мене дуже багато чоловіків перебувають в декретних відпустках. Це напевно найбільш гендерно прогресивний орган в Україні, але я підозрюю, що щось тут не так. Ці речі будуть прибрані», - сказав пан Нефьодов.

Заплановані зміни:

- спеціалізація митниць, розподілення навантаження і створення центру компетенції по складним категоріям розмитнення товарів;

- спільний транзит (закон вже прийнято);

- законопроєкт про авторизованих економічних операторів (прийнятий в першому читанні);

- законопроєкт №1230, що стосуватиметься реєстру прав інтелектуальної власності, який використовується митницею;

- зміна правового статусу митників;

- діджиталізація процесів і відкритість інформації про державні операції;

- оновлення інфраструктури;

- збільшення заробітної плати митників.

Щодо боротьби з контрабандою пан Нефьодов вважає, що нові методи боротьби вигадати складно, адже вони всі вже придумані. Складнощі з’являються лише з втіленням цих рішень на практиці. На наступний рік в цьому питанні в пріоритеті будуть три компоненти: контейнери в південних портах, машини і автобуси на західному кордоні і кошти з експрес-перевезень.

2019_0920_10514300

Не все так просто

Як всі ці процеси виглядають з точки зору бізнесу, розповів заступник бізнес-омбудсмена Ярослав Грегірчак. «За статистикою за II півріччя 60% скарг ми отримали на податкові органи, 6% - на митні», - наголосив він, виділяючи такі проблеми:

- проблема №1 - саботаж із невиконанням судових рішень, як це було з ДФС. «Часто доводиться бачити коментарі митників чи податківців, що вони не виконуватимуть судове рішення, тому що воно не правильне чи незаконне. Так не має бути, оскільки такими діями вони ставлять під сумнів авторитет судової влади», - стверджує пан Грегірчак.

- проблема №2 - блокування реєстрації податкових накладних на основі критеріїв ризиковості платника податків. «Листи ДФС - це не нормативно-правовий акт, тому там не можна виписувати критерії ризиковості платників податків. Це вже підтвердив і Верховний Суд», - сказав він.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати