09 червня 2021, 12:32

Огляд посібника омбудсмена про дотримання конституційного права людини на доступ до інформації

Радим Губань
Радим Губань доктор юридичних наук, доцент


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У процесі розбудови демократичного суспільства важливе значення має доступ громадян до публічної інформації. Значною мірою через доступ до неї громадянське суспільство може контролювати і впливати на владу. Здавалося, що прийняття Закону України «Про доступ до публічної інформації» мало б розставити всі крапки над «і» у цій сфері. Однак, як свідчить статистика, навіть через 10 років після прийняття згаданого нормативно-правового акту, до відносин у цій царині залишається ще багато запитань. За даними  Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, лише за 10 місяців 2020 р. до цієї інституції надійшло 3200 скарг щодо дотримання права на доступ до публічної та суспільно-важливої інформації, що склало понад 11% від усіх скарг, що надійшли до Секретаріату Уповноваженого.  

Отже, як ми бачимо, в ситуації, що склалася не зайвими були б фахові рекомендації з цього питання, які були б не просто «переспівом» чинного законодавства, але б ґрунтувалися на практиці Європейського суду з прав людини, рішеннях національних судів та науковій доктрині. Саме такими, з нашої точки зору, і є «Рекомендації Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з питань додержання конституційного права людини і громадянина на доступ до інформації», що були опубліковані за підтримки Офісу Ради Європи в Україні в рамках проєкту «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні».

В першому розділі розглядаються загальні питання, які допоможуть запитувачу публічної інформації отримати знання щодо нормативно-правових актів, якими регулюються відносини в сфері доступу до публічної інформації, отримати відповідь на запитання: «Що таке публічна інформація», «Що таке презумпція відкритості інформації», «Як реалізувати своє право на інформацію», «Яка відмінність між запитом на інформацію та зверненням громадян», «Яка відмінність між запитом на інформацію та запитом на доступ до інформації про особу», «Як отримати доступ до матеріалів пенсійної чи медичної справи», як отримати інформацію про земельні ділянки, нерухоме майно, транспортні засоби, обʼєкт будівництва та його замовника.

Натомість у другому розділі, в якому наводяться рекомендації розпоряднику публічної інформації можна знайти відповідь на запитання як розпорядникові реєструвати та відповідати на інформаційний запит, частина якого є по суті зверненням громадянина, як правильно обраховуються строки розгляду запиту на інформацію, що таке відстрочка в розгляді запиту на інформацію, та як вона застосовується, як розпорядникам затверджувати розмір відшкодування витрат на копіювання та друк, який порядок виставлення запитувачу рахунку на відшкодування витрат за копіювання та друк документів, що таке конфіденційна інформація, та що не може до неї належати, яка інформація може бути віднесена до службової, яка інформація про посадових та службових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування не може бути віднесена до конфіденційної, чи можна відмовити у наданні запитуваної інформації у звʼязку з тим, що така інформація розміщена у загальнодоступних джерелах.

В розділі 3 «Оскарження дій або бездіяльності розпорядників інформації» можна знайти відповідь на питання кому оскаржити порушення права на доступ до інформації. В ньому також розглядаються питання оскарження дій або бездіяльності розпорядників інформації до адміністративного суду та  Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. 

Корисними для запитувачів інформації є зразки документів щодо доступу до публічної інформації та позовних заяв та скарг до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Натомість розпорядникам інформації полегшать роботу зразки відмов на запит у випадку, коли розпорядник не володіє інформацією, коли не сплачено відшкодування витрат на копіювання або друк, якщо запит має ознаки звернення громадян тощо. Також для них корисною буде наведена у посібнику формула розрахунку розміру відшкодування витрат.    

Як для запитувачів інформації, так і для її розпорядників корисним буде перелік рішень Європейського суду з прав людини щодо забезпечення виконання вимог статті 10 «Свобода вираження поглядів» Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, який наводиться у книзі. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати