12 травня 2020, 18:53

Нова стратегія національної безпеки Польщі

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Президент Республіки Польща Анджей Дуда підписав Стратегію національної безпеки (Strategia Bezpieczeństwa Narodowego). У документі описуються основні загрози безпеці країни та напрямки, з яких може виходити загроза. Російська Федерація згадується в цьому контексті.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Виступаючи на церемонії підписання стратегії, президент підкреслив, що це надзвичайно важливий документ, що стосується безпеки нашої країни регламентує стратегію національної безпеки. «На підготовку цього документа пішло кілька років. Це стосується в першу чергу до змін, які відбулися за останні п'ять років, і до тієї реальності, яка існує в сьогоднішніх відносинах і в яких повинні діяти, дивлячись в майбутнє з точки зору безпеки країни, потенційних загроз і напрямів розвитку», - пояснив він.

Анджей Дуда сказав, що новий документ охоплює всі аспекти, які з'явилися з 2014 р., коли була створена попередня Стратегія. Серед іншого, це епідемічна небезпека, з якою Польща зіткнулася впродовж останнього часу. Президент пояснив, що епідемічна ситуація змушує робити відповідні дії на майбутнє, а в останні роки також відбулися зміни в контексті енергетичної безпеки. За його словами, інвестиції в енергетичний сектор повинні гарантувати газову безпеку і суверенітет Польщі і, перш за все, незалежність від постачань з Росії. Анджей Дуда нагадав, що шість років тому в Свіноуйсьце не було закінченого газового терміналу, який в даний час існує, розширюється до 7,5 млрд кубометрів на рік, а газопровід Балтійська труба транспортуватиме газ із норвезького шельфу через Данію, дно Балтійського моря, в Польщу. Стратегія також передбачає будівництво нових газових з'єднань із сусідніми країнами і розвиток газової мережі.

Нова стратегія національної безпеки також підкреслює військову безпеку Польщі. Президент зазначив, що в документі враховані зміни, що відбулися в польській армії за останні роки, тобто створення Територіальних сил оборони (Wojsk Obrony Terytorialnej), підвищення зарплати солдатів і бюджетних витрат на оборону. Глава Збройних сил підкреслив, що в останні роки польська армія була значно збільшена і модернізована.

«Ми підписали багато дуже важливих контрактів, які повинні привести до модернізації техніки нашої армії. Проте це ціла модернізація нашої армії, яка у значній мірі заснована на тому, що пропонує вітчизняна промисловість - гармати KRAB, міномети RAK. Так що все, що характеризує сучасну армію сьогодні, і те, чим ми хочемо озброїти польську армію, також є частиною нашої стратегії», - пояснив він.

Прем'єр-міністр: безпека - основа розвитку. Прем'єр-міністр Матеуш Моравецький (Mateusz Morawiecki) сказав, що безпека є основою розвитку. У цьому контексті він пояснив, що нова Стратегія національної безпеки є основним документом, який послужить для розробки інших законів. Він підкреслив, що документ враховує різні напрямки загроз безпеки Польщі і поляків, такі як епідемічна або кіберпросторова загроза. «Всі загрози, які з'явилися нещодавно, але звичайні, як ми знаємо, все ще існують. Цього достатньо, щоб простежити історію останніх років за межами нашого східного кордону. Вони повинні бути належним чином задокументовані і враховані в наших реальних діях», - сказав він.

Прем'єр-міністр зобов'язався, відповідно до рекомендації і побажань президента, призначити міжвідомчу групу для підготовки законопроекту і відповідних документів, які переведуть стратегію в конкретні закони і положення.

Стратегія національної безпеки. Стратегія національної безпеки є публічним документом. На його основі будуть розроблені детальні рекомендації щодо напрямків розвитку безпеки. Ці документи будуть засекречені.

Документ розроблений представниками міністерств, канцелярії прем'єр-міністра, президентського бюро національної безпеки і різних служб, а також польської армії. Дослідження складається з трохи більше 30 сторінок. На початку описується безпекове середовище, за яким слідують чотири розділи: «Безпека держави і громадян», «Польща в системі безпеки», «Ідентичність і національна спадщина» і «Соціально-економічний розвиток. Охорона навколишнього середовища». Документ замінить стратегію, прийняту в 2014 р. Ще раніше була з 2007 р.

Вже в одному з перших речень можна прочитати, що «найсерйозніша загроза - неоімперська політика влади Російської Федерації, також здійснювана з використанням військової сили». Це велика зміна в порівнянні з попереднім документом - тоді він не був написаний напряму, за що багато хто його критикував. В даний час підвищення ймовірності застосування тактичної ядерної зброї в класичних збройних операціях, в тому числі в рамках деескалації конфлікту, вважається особливо небезпечним. Автори також відзначили, що «прогресивна декомпозиція міжнародного порядку» є несприятливою.

Існує також чітке зрушення і акцент на союз зі Сполученими Штатами. Зміна підходу до альянсів і партнерів також чітко показує, що тепер Польща хоче зосередитися на співпраці - особливо в рамках Бухарестської дев'ятки (формат співпраці в рамках НАТО), Вишеградської групи та Веймарського трикутника. Сім років тому «ключовими групами» в сфері співпраці були Веймарський трикутник і Вишеградська група. У цьому випадку порядок має значення, але є також пункти, дуже схожі в обох документах, в тому числі орієнтуючись на співпрацю з прибалтійськими і скандинавськими країнами. Стратегія прямо згадує, серед іншого, Фінляндію і Швецію. Вона підкреслює міжнародну ситуацію, в тому числі конфлікти і суперництво між державами. Підкреслюється динамічний розвиток нових технологій і широке співробітництво з іншими країнами. Існують також загрози безпеки в області охорони навколишнього середовища і необхідність поліпшення управління національною безпекою.

У Стратегії наголошується, що національні інтереси в галузі національної безпеки включають в себе: забезпечення незалежності, територіальної цілісності, суверенітету, забезпечення безпеки держави і громадян, формування міжнародного порядку на основі солідарності і поваги міжнародного права, зміцнення національної самобутності та збереження національної спадщини і забезпечення умов для стійкого і збалансованого соціально-економічного розвитку та охорони навколишнього середовища.

Документ був затверджений Радою міністрів 30 квітня ц.р. Він був створений впродовж багатьох місяців, і його перший начерк був представлений керівництвом Бюро національної безпеки два роки тому.

Джерела

Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP. Na obronę wydamy 2,5 proc. PKB

Prezydent Andrzej Duda podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego

Andrzej Duda zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати