01 квітня 2020, 19:24

«Ніхто не хоче втрачати там, де цього можна уникнути», - юристи

Сьогодні, як ніколи, бізнес та юристи потрібні одне одному. Клієнтам важливо розуміти, що їхні юристи "в строю" та готові працювати. З якими запитами найчастіше звертаються та чи з розумінням ставляться до ситуації - у нашій спеціальній рубриці "The world goes digital".


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


3021_d04d893d5b732d112cd22a22e2b87e6e Олена Солонська, юрист Sayenko Kharenko

 - В яких напрямках роботи знизилося навантаження, а в яких, навпаки, зросло?

- Думаю, поки що зарано робити остаточні висновки щодо впливу карантину на напрямки роботи. Реальний вплив рішень, які були прийняті, умовно кажучи, вчора, ми відчуємо через місяць-два, а, може, й більше. Це напряму впливатиме на проблеми бізнесу, а також на послуги, яких потребуватимуть клієнти. Одне можна сказати з впевненістю – бізнес активно готується. Ніхто не хоче втрачати кошти там, де цього можна уникнути.

Тому, безперечно, консалтингу зараз стало більше. Ми відчуваємо потребу клієнтів у послугах, пов’язаних із введеними обмеженнями через запровадження карантину, допомагаємо клієнтам виявити ризики, пов’язані з форс-мажорними обставинами та наслідками неплатоспроможності контрагента. Наші клієнти розуміють, що сьогодні потрібно мати чіткий план дій щодо кожного питання та бути напоготові в умовах турбулентних законодавчих змін.

З’являються також запити стосовно аналізу впливу того чи іншого нормативно-правового акта на бізнес. Чи буде в майбутньому активний спалах спорів та банкрутств – подивимося. Однак цілком ймовірно, що так.

- Чи зручно Вам працювати в дистанційному режимі? Як Ви плануєте свій робочий день?

- Працювати дистанційно мені зараз безпечно, а також комфортно. Щодо зручності, то це питання. В офісі є повністю обладнане робоче місце, два монітори (це неймовірно зручно, раджу всім), принтери, необмежена кількість кави та корисного спілкування з колегами. Скажімо так, що ще нам потрібно для щастя?

Однак прогрес ринув уперед і ми разом з ним. З робочим ноутбуком я вдома маю такий самий доступ до всіх документів, які мені потрібні для роботи. Ми кілька разів на тиждень робимо дзвінок усією практикою. Звичайно, всі завжди на зв’язку. Загалом, моя команда дуже активно спілкується, дистанційною робота є лише фізично. Завдяки підтримці IT-відділу та усього бек-офісу перехід на роботу вдома відбувся без стресу та є максимально зручним.

Планую робочий день, як і завжди: є перелік завдань на день і тиждень, який я собі складаю. Є робота, вона має бути виконана. Мабуть, це основа мого графіку. Хоча, безперечно, дистанційна робота дозволяє відкоригувати години роботи впродовж доби більш зручно під себе та свої потреби (нескінченна війна жайворонків та сов тут мінімізується).

- Як відбувається розподіл навантаження, враховуючи, що судові засідання зводяться до мінімуму, а особисті зустрічі проводяться в онлайн-режимі?

- Дійсно, частина запланованих засідань у нас вже не відбулася. Однак ніхто не скасовує процесуальні строки на вчинення дій, подачу документів у межах розгляду справи. Судові засідання – це лише невеликий відсоток загального обсягу роботи. Поштові відправлення ми отримуємо, зв’язок тримаємо, боротьбу продовжуємо у всіх справах, що наявні на сьогодні. Не можу сказати, що робота в напрямку судових справ звелася нанівець.

Звісно, вільною залишається якась частина часу, яку раніше витрачався на дорогу та засідання. Цей час ми витрачаємо на аналіз законодавчих змін, яких наразі вистачає. Ми маємо не просто знати все, а знати це заздалегідь та завчасно попередити клієнтів. Як я вже зазначала, зараз побільшало консалтингу. Також сьогодні ми направляємо для своїх клієнтів роз’яснення щодо прийнятих або прогнозованих змін. Клієнти відчувають нашу підтримку.

- На яку інформацію Ви звертаєте увагу, а яку намагаєтеся ігнорувати? На які показники орієнтуєтеся?

- Як і будь-яка людина, звертаю увагу на різні джерела інформації. Однак усе перевіряю. Професійна навичка все піддавати сумніву сьогодні стає в нагоді. Наприклад, якщо я хочу подивитися на зміни, які пропонує законопроєкт, то спочатку з ним потрібно ознайомитися самостійно, щоб зробити власні висновки.

- Які законодавчі зміни змогли б полегшити ситуацію?

- Якщо ми вже почали говорити про роботу судів, то тут велосипед вже винайшли. Адвокатська спільнота не може дочекатися початку роботи Єдиної судової інформаційно‑телекомунікаційної системи. Тут потрібні не законодавчі ініціативи, а, скоріше, воля втілити в життя те, що вже було заплановано. Це дозволило б наразі уникнути питання щодо отримання судом та учасниками справи документів в електронному форматі, надало б можливість усім брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, а також вже не виникало б питання щодо ознайомлення з томами матеріалів справи.

imgonline-com-ua-Compressed-3GnPzO097rN8h8 Григорій Павленко, адвокат Pavlenko Legal Group

«Нове життя

Початок весни 2020 року дуже багато змінив у всьому світі. Звичайно, це пов`язано із пандемією горезвісного коронавірусу, яка дуже швидко поширилася фактично на всіх континентах.

Для уповільнення розповсюдження вірусу та зменшення навантаження на систему охорони здоров’я багатьма країнами світу було запроваджено режим карантину та обмежено рух транспорту, заборонено проведення масових заходів, зачинено заклади харчування та торгівельно-розважальні центри, встановлено обмежений режим функціонування державних органів, а громадян, в окремих випадках, зобов’язали лишатися вдома.

Нові правила життя внесли свої зміни в робочий процес фактично кожної окремої зайнятої особи, що не обійшло і стороною адвокатів.

Дистанційна праця – плюси, мінуси, підводні камені

Майже від самого початку карантину наша компанія, для збереження здоров’я працівників та їхніх сімей, прийняла рішення перейти на дистанційну роботу.

При переході на дистанційний режим ключовими є самодисципліна, відповідальність за свої проекти та вміння концентруватися на роботі не тільки в офісі. Кожен працівник повинен розуміти, який обсяг роботи лягає на його плечі, та за рахунок чого він має його виконати, чітко встановивши дедлайни.

З метою поставлення задач та їхнього погодження в нашій компанії відбуваються регулярні онлайн-наради, після чого кожен юрист займається відповідною частиною своєї роботи.

Працюючи вдома, дуже важливо не змішувати роботу з іншою діяльністю – прийманням їжі, телевізором, музикою тощо. На початку кожного дня, який в мене починається і на карантині о 7-ій ранку, я оглядаю перелік робочих задач та, виходячи з них, планую свій день, відокремлюючи працю від інших видів діяльності та відводячи окремий час на їжу або інші заняття.

Враховуючи те, що суди не припинили свою роботу та лише частина суддів знімає з розгляду справи на час карантину, я вибудовую свій графік із урахуванням необхідності бути присутнім на судових засіданнях.

Загалом я є прихильником роботи в офісі, оскільки, навіть не зважаючи на швидкий розвиток технологій, особиста комунікація як з колегами, так і з клієнтами є найбільш ефективною.

Водночас у карантині можна знайти і певний позитив. Особисто для мене це те, що я заощаджую, як мінімум, дві години свого життя кожного дня, які в будні багато хто з нас проводить у заторах».

ValenkoBig Андрій Валенко, адвокат ЮК «АМБЕР»

- Криза у світі… Що робити юридичним компаніям?

- Який алгоритм дій? В умовах кризи, на жаль, не існує конкретного алгоритму дій. Хтось може прийняти рішення максимально зберегти своїх клієнтів та прибуток шляхом мінімізації витрат і надання своїм клієнтам додаткових послуг (наприклад, створивши для них програму лояльності тощо). Інші можуть знайти для себе під час кризи низку переваг (наприклад, змінити маркетингову політику). У період кризи можна спробувати робити те, що не робив раніше. У такий період бажання менше витрачати не повинно переважити розуміння того, що потрібно більше заробляти. Однак для того, щоб заробляти більше, необхідно шукати щось інше – не те, що було завжди. Тому криза повинна посилити інноваційну модель мислення – підштовхнути робити те, що ніхто ще не робив. Перемагає завжди той, хто відрізняється від інших. Для цього бізнес повинен бути більш інноваційним.

- Що робити тим, хто не подбав про свою «фінансову подушку» заздалегідь?

- Максимально скоротити свої витрати. Зокрема, можна прийняти рішення про надання відпусток без збереження заробітної плати, адже наразі трудове законодавство дозволяє надавати такі відпустки на весь час дії карантину. В найгіршому випадку можна прийняти рішення про призупинення роботи підприємства. Однак потрібно розуміти, що весь час простою підприємства не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче ніж 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

- Наразі діджиталізація є основою бізнесу. Як Ви вибудовуєте свої відносини з клієнтами, враховуючи, що вони переходять в онлайн?

- Все листування, перемовини та обмін даних відбувається за допомогою онлайн-сервісів.

- Чи проводиться контроль за дистанційною роботою, наприклад, за допомогою відеодзвінків?

- Вважаю, що такий метод контролю за роботою працівника як відеодзвінок не можна визнати найбільш ефективним, оскільки такий метод контролю дозволяє перевірити лише факт перебування працівника вдома. При дистанційній формі роботи найбільш ефективним методом контролю за роботою працівника будуть складені ним звіти про виконану роботу.

- Чи з розумінням клієнти ставляться до ситуації?

- В більшості випадків з розумінням. До того ж всі перемовини з клієнтами наразі можна проводити за допомогою відеоконференцзв’язку, який нічим не гірший, ніж особиста зустріч з клієнтом, а в умовах пандемії коронавірусу COVID-19 – безпечніший.

- Чи є запити на консультації від клієнтів щодо ситуації навколо коронавірусу?

- Сьогодні в переважній більшості своїх запитів клієнти просять надати їм роз’яснення щодо того, чи підпадає вид їхньої діяльності під обмеження, введені Кабінетом Міністрів України постановою від 11.03.2020 р. №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19». Також від клієнтів надходять запити щодо організації роботи на підприємстві під час дії тотального карантину.

- На які практики зараз з’явився особливий попит, а які стали менш популярними?

- Попит підвищився на практики податкового права, захисту бізнесу, трудового права, комплаєнсу. В умовах карантину менш популярними стала практика судових спорів.

- Як не втратити працівників та клієнтів під час кризи?

- Якщо вид діяльності підприємства дозволяє, то максимально перевести всі процеси на дистанційну форму роботи.

- Якими сервісами захисту даних Ви користуєтеся в умовах дистанційної роботи?

- Поштові сервіси, месенджери, різноманітні хмарні сервіси для обміну великим обсягом даних.

- Які законодавчі зміни змогли б полегшити ситуацію?

- Зменшення податкового навантаження на бізнес, наприклад, шляхом тимчасового зменшення ставок податку оподаткування, кредитування малого та середнього бізнесу, надання їм кредитних канікул за наявними кредитними зобов’язаннями, врегулювання трудового законодавства в умовах кризи, спричиненої пандемією коронавірусу COVID-19. 

З прийняттям законів «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» та «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» перші кроки з метою полегшення ситуації для бізнесу в умовах кризи, спричиненої пандемією коронавірусу COVID-19, Уряд України вже зробив. Однак такі заходи не є достатніми.

Наприклад, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» роботодавцям на період карантину було надано право доручати працівнику виконувати його роботу вдома. Однак наразі єдиним нормативно-правовим актом, яким хоча б якось врегульована дистанційна форма роботи, є прийняте ще за часів Радянського Союзу «Положение об условиях труда надомников». Отже, в умовах кризи нагальним питанням є врегулювання на законодавчому рівні дистанційної форми роботи працівників шляхом внесення відповідних змін до Кодексу законів про працю України.

- Зважаючи на те, що купівельна спроможність знижуватиметься, всі скорочуватимуть витрати там, де це можливо, на які формати бізнесу варто звернути увагу (можливо, допомога шляхом спонсорства, донорства тощо)?

- Щоб продовжувати ефективно працювати у складні економічні часи, необхідно вчасно встигнути збалансувати доходи й витрати. Для підтримки прибуткової частини бюджету обов'язково потрібно утримати своїх клієнтів, створивши якусь програму лояльності (наприклад, покращивши для них графік розстрочки виплати платежів, зафіксувавши валютний курс або погодитися з ними на бартерні умови операцій). Можливо, доведеться піти на тимчасові непопулярні заходи: фіксація заробітної плати та заохочувальних виплат (при цьому виплата бонусів за виконання показників обсягу продажів не повинна скорочуватися), звільнення низькоефективного персоналу та перерозподіл функцій серед співробітників, оптимізація бізнес-процесів з метою зростання їх ефективності.

- Як відбувається оптимізація процесів? Зокрема, які заходи запроваджуються, щоб не допустити скорочення працівників?

На період карантинних заходів працівникам можуть бути надані щорічні відпустки, відпустки без збереження заробітної плати, можна організувати працю на умовах неповного робочого дня та дистанційну форму роботи, насамкінець – призупинити роботу підприємства. Вважаю, що такі заходи дозволять запобігти скороченню працівників в умовах кризи.

- Говорять, що як тільки зачиняються одні двері, відчиняються інші. Як можна вивести бізнес на новий рівень у період кризи?

Потрібно здійснити оптимізацію процесів. Для цього необхідно відповісти на запитання про те, які зміни ззовні зумовлюють запровадження внутрішніх змін у бізнесі; зрозуміти кінцеву мету, для чого саме переглядаються бізнес-процеси; визначитися, які процеси в бізнесі є основними, а які – другорядними; з’ясувати, хто в компанії впроваджуватиме зміни в бізнес-процеси (штатні співробітники або зовнішні фахівці).

- Які переваги для бізнесу принесе перехід в онлайн-режим?

- Перехід в онлайн-режим роботи дозволить підприємству скоротити деякі свої витрати (зокрема, на оренду приміщень тощо).

- На Вашу думку, як розгортатиметься ситуація на ринку юридичних послуг після закінчення карантину?

 - Оскільки багато юридичних компаній перейшли на дистанційну форму роботи, яка в умовах сучасних інтернет-технологій нічим не поступається класичній формі роботи, після закінчення карантину юридичні компанії зможуть продовжити дистанційну форму роботи. Як знавці зкону планують робочий день 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати